skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

۱۲۳ اینفلوئنسر باید ۱۷ میلیارد تومان مالیات بدهند

یگانه کربلایی نویسنده میهمان

۱۰ تیر ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۱ تیر ۱۴۰۲

مالیات اینفلوينسرها

سازمان امور مالیاتی برای نخستین بار آمار مالیات‌ستانی از اینفلوئسرها را اعلام کرد. طبق اعلام این سازمان، ۱۲۳ اینفلوئنسر باید تقریباً ۱۷ میلیارد تومان مالیات بدهند.

به گزارش پیوست، اولین بار هنگام تنظیم لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ بود که زمزمه‌های مالیات‌ستانی از اینفلوئنسرها شنیده شد. نهایتاً بند «ذ» تبصره شش قانون بودجه سال ۱۴۰۰ مقرر کرد درآمدهای کاربران دارای بیش از ۵۰۰ هزار دنبال‌کننده رسانه‌های کاربرمحور از محل تبلیغات مشمول مالیات بر درآمد خواهد بود. دستور‌العمل اجرایی این بند از سوی سازمان امور مالیاتی تدوین شد اما تاکنون جزئیات اجرای این طرح اعلام نشده بود.

بررسی‌های مدیران سازمان امور مالیاتی نشان می‌دهد در سالی که این بند تصویب شد و قرار بود اجرایی شود، ۱۲۳ اینفلوئنسر، ۲.۳ هزار میلیارد درآمد داشتند. این را سخنگوی سازمان امور مالیاتی در گفت‌وگو با ایلنا مطرح کرده است. پیشتر در بهار سال گذشته نیز مسئولان سازمان امور مالیاتی وعده دادند که تلاش می‌شود امسال از بلاگرها و اینفلوئنسرها مالیات دریافت شود با این حال تاکنون آماری از جزئییات اینفلوئسرهای مشمول منتشر نشده بود.

او درباره میزان وصول مالیات از ۱۲۳ اینفلوئنسر شناسایی‌شده گفت: صرفاً برای تعداد ۱۲۳ اینفلوئنسر شناسایی‌شده حدود ۱۷ میلیارد تومان مالیات تشخیص داده شده که ۲۳ نفر از اینفلوئنسرها این مالیات را پذیرفتند و در قالب توافق ماده ۲۳۸ مالیات را می‌پردازند.

سخنگوی سازمان امور مالیاتی اعلام کرده است اداره کل امور مالیات مودیان متوسط در تهران مامور شناسایی اینفلوئنسرهای مشمول مالیات‌دهی شد و این اداره وضعیت اظهارنامه‌های سال ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ این اینفلوئنسرها با دنبال‌کننده بالای ۵۰۰ هزار را بررسی کرد و در نهایت ۵۵۱ کاربر و فعال مجازی دارای بیش از ۵۰۰ هزار دنبال‌کننده شناسایی شدند که مشمول مالیات بر درآمد می‌شدند.

او در توضیح معیار تشخیص تراکنش‌های این ۱۲۳ اینفلوئسر گفته است: معیار تشخیص درآمد اینفلوئنسرها لزوماً واریزی به حساب بانکی آنها نیست و توانستیم از طریق شرکت‌های واسط تبلیغاتی این افراد را شناسایی کنیم. همچنین در این بین ۶۲۸ بلاگر و اینفلوئنسر شناسایی شدند اما هنوز اظهارنامه‌ای ندارند و برای آنها باید اظهارنامه برآوردی تولید شود؛ تا امروز برای حدود ۳۰۰ نفر از این افراد اظهارنامه براوردی تولید شده و قرار بر این است که اطلاع‌رسانی‌های لازم صورت گیرد تا مالیات بحق این افراد شناسایی شود.

موحدی بک نظر در پاسخ به این سوال که آیا اینفلوئنسرهای روبیکا نیز مشمول این مالیات می‌شوند گفت: روبیکا پلتفرم جدیدی است و تعداد دنبال‌کننده‌ها در این پلتفرم به ۵۰۰ هزار نفر نمی‌رسد و افرادی که درآمد آنها شناسایی شده در پلتفرم‌های خارجی مانند اینستاگرام فعالیت داشتند.

 

https://pvst.ir/fao

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو