skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اکوسیستم استارت‌آپی تسهیلگر ورود زنان به دنیای کارآفرینی است

سمانه سمیع تحریریه

۷ تیر ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۹ تیر ۱۴۰۲

کتایون سپهری منتور کسب و کارهای استارت‌آپی معتقد است اکوسیستم استارت‌آپی که تقریبا از ۱۰ سال قبل در ایران شکل گرفته، ورود زنان به فضای کارآفرینی را تسهیل کرده است.

به گزارش پیوست در پنل این سقف شیشه‌ای است یا بتنی؟ زنان فعال حوزه استارت‌آپی به بیان چالش‌ها و چشم‌اندازهای خود در دنیای کارآفرینی پرداختند.

کتایون سپهری مربی کسب وکارها در این باره گفت: از حدود ۱۰ سال قبل و زمانی که ۴۴ ساله بودم فعالیت در حوزه استارت‌آپی را آغاز کردم. این فضا آغاز خوبی برای ورود زنان به دنیای کارآفرینی بود و کارآفرینی را برای زنان باورپذیرتر می‌کرد.

او در ادامه به بیان تجربیات خود در این حوزه پرداخت و گفت: مهندسی کامپیوتر خوانده بودم اما کار در فضای استارت‌‌آپی و مشاور کسب و کارها برایم جذاب‌تر بود. زمانی که فوق لیسانس مهندسی صنایع گرفتم با انجمن زنان کارآفرین آشنا شدم.

استارت‌آپ ویکند باعث شد به شهرهای مختلف بروم و از آنجا متوجه شدم شهرهای کم‌برخوردار زیادی وجود دارند که ما می‌توانیم در آن مناطق فعالیت کنیم. مدیر شتابدهنده تابش شدم و توسعه کارآفرینی روستایی انجام می‌‌دادم و هنوز هم در این زمینه فعالم. ما تا کنون توانسته‌ایم ۲۲ هزار کسب و کار روستایی ایجاد کنیم. حالا هم در غرفه تینو استارز ۱۲ تیم دانشجویی از سراسر ایران و روستاهای کم برخوردار وجود دارد که از افتخارات ما هم در این حوزه بوده است.

توانمندی‌هایتان را ارائه بدهید

مریم قدس گلشن مدیر توسعه کسب و کار جیرینگ هم در ادامه به بیان تجربیات شخصی خود پرداخت و گفت: من ۱۷ سال تجربه کار دارم و معتقدم در بسیاری موارد ما زنان نتوانسته‌ایم توانمندی‌هایمان را به قدر کافی ارائه دهیم. اما خوشبختانه تقریبا چند سالی است که این سقف شیشه‌ای کمرنگ‌تر شده و ما توانسته‌ایم بهتر از قبل حاضر شویم.

عاطفه هاشمی بنیان‌گذار روچ تیم سوزن‌دوزی بلوچ هم ادامه داد: من خودم زاهدانی هستم و زندگی زنان بلوچ را از نزدیک دیده‌ام من با زنانی کار می‌کنم که از امکانات زیادی دور هستند. اما در روچ اتفاقاتی خوبی برای زنان افتاده و من معتقدم زنان و مردان در کنار یکدیگر و با حمایت هم بهتر به موفقیت می‌رسند ما حالا به صادرات محصولاتمان هم رسیده‌ایم که البته به خاطر تحریم‌ها در دریافت مبالغ فروش مشکل داریم.

سحر بختیاری بنیان‌گذار آوایار و مدیرعامل پیمان هم معتقد بود در واقع شرایط اکوسیستم هم برای زنان و هم برای مردان در شرایط فعلی مناسب نیست و خواسته یا ناخواسته زنان بیشتر در معرض این مشکلات هستند. اما من در نهایت معتقدم در بسیاری موارد ما زنان به همراهی مردان در مسیر کاری ادامه داریم.

سمیرا مهدوی مشاور توسعه کسب و کار امور مشتریان هم در ادامه گفت: به نظر من ما در واقع به حمایت کسی نیاز نداریم ما زنان اگر به چیزی نرسیدیم خودمان نخواستیم و برای داشتن چیزی فراتر از خواستن احتیاج است. من حتی به تبعیض‌های مثبت هم اعتقاد ندارم‌.

سقف را باور نکنید

شاید بتوان نقطه عطف این رویداد را سخن صادق فرامرزی عضو هیات مدیره نصر تهران دانست که در انتهای پنل خطاب به زنان پنل گفت: سقف را قبول نکنید چه شیشه‌ای چه بتنی. این‌روزها شیشه‌هایی آمده است که از بتن قوی‌ترند‌ و اینکه می‌گویید سقف شیشه‌ای بدتر است. چون شیشه یعنی همه چیز را خودتان دیده‌اید و هنوز هم این سقف را باور دارید و آن را پذیرفته‌اید.‌این سقف را باور نکنید.

https://pvst.ir/f9t
سمانه سمیعتحریریه

  همه‌چیز از یک مطلب به اسم «اسپایدرزن» که در دوره ارشدم نوشته بودم شروع شد. درحالی که ۱۰ سال کارمند آژانس هواپیمایی بودم در همان روزها احساس کردم چقدر نوشتن را دوست دارم. از دی ۹۸ با کار در آژانس روابط عمومی پرسش و تولید محتوا شروع کردم. بعد از مدتی نوشتن بخش شرکت‌گردی پیوست را به عهده گرفتم و حالا خبرنگار ثابت پیوستم و دقیقا اینجا و در همین نقطه احساس می‌کنم از اینکه به پیوست، پیوستم خوشحالم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو