skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

طبق گزارش سالانه بقراط: اختلال اینترنت اقبال به ویزیت آنلاین را کاهش داده است

۲۳ خرداد ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۷ خرداد ۱۴۰۲

فقط ۲ درصد کل مراجعه به پزشک طبق داده‌های جمع‌آوری شده از سوی پلتفرم بقراط آنلاین است و ۹۸ درصد ویزیت به صورت حضوری صورت می‌گیرد. داده‌های بقراط نشان می‌دهد که اختلال اینترنت موجب شده تا مردم اقبال کمتری به مشاوره آنلاین پزشکی نشان دهند.

به گزارش پیوست،  بیش از ۴۰درصد از پزشکان فعال در پلتفرم سلامت بقراط از لحاظ فراوانی در استان تهران قرار دارند. تحلیل اطلاعات سال ۱۴۰۱ در پلتفرم آنلاین سلامت بقراط  نشان از رشد ۲۴ درصدی این حوزه دارد. طبق گزارش بقراط اختلال‌های اینترنت در نیمه دوم سال ۱۴۰۱ باعث شده مردم مشاوره تلفنی و متنی را به مشاوره آنلاین ترجیح دهند. رکورد رشد کل مشاوره ویزیت‌ها در سال ۱۴۰۱ متعلق به اردیبهشت ماه با رشد ۳۲.۹ درصدی است و کمترین میزان رشد نیز به منفی ۹.۷۸ درصد به مهر ماه تعلق گرفته است.

بررسی ویزیت آنلاین
مهرماه ۱۴۰۱ میزان ویزیت آنلاین به صورت چشمگیری کاهش یافته است.

پلتفرم آنلاین سلامت بقراط با رشد کل ویزیت آنلاین و حضوری، رشد ۹۲ درصدی را در سال ۱۴۰۱رقم زده است. رشد ۲۸۳درصدی در حوزه نسخه‌نویسی الکترونیکی و همچنین رشد جذب ۴۳ درصد پزشک در کارنامه ۱۴۰۱ این پلتفرم قرار دارد. همچنین بررسی‌های انجام شده توسط تیم بقراط نشان می‌دهد که اختلالات اینترنت در ۶ ماه دوم سال ۱۴۰۱ منجر به رشد مشاوره تلفنی و متنی نسبت به مشاوره تصویری شده است.

طبق گزارش پلتفرم بقراط مشاوره تصویری به عنوانی یکی از موارد مهم مشاوره آنلاین پزشکی در سال ۱۴۰۱ به دلایل مختلف کاهش یافته است. بررسی‌های این پلتفرم نشان می‌دهد در اردیبهشت ماه این مدل مشاوره رشدی در حدود ۲۲.۰۸ درصدی را تحربه می‌کند اما در شهریور ماه و پس از آن در مهرماه مشاوره تصویری به صورت جدی کاهش می‌یابد و پس از آ‌ن نیز به وضعیت قبلی خود باز نمی‌گردد. در مهرماه مشاوره تصویری ۳۵.۲۴ درصد کاهش می‌یابد.

کاهش مشاوره تصویری
مشاوره تصویری به میزان قابل توجهی در مهرماه کاهش می‌یابد.

پلتفرم بقراط با ارائه سه سرویس نوبت‌دهی منشی، تلفن گویا و اینترنتی به کاربران خود خدمات ارائه می‌دهد. سرویس نوبت دهی منشی بقراط در سال ۱۴۰۱ با رشد ۱۰۲ درصدی، نوبت دهی تلفنی با رشد ۸۰ درصدی و نوبت دهی اینترنتی با رشد ۹۰درصدی همراه بوده است.

مقایسه رشد پرداخت آنلاین در پلتفرم بقراط در سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱

در بخش کاربران پلتفرم بقراط، بیش از ۴۳ درصد کاربران شهروندان تهرانی هستند. اما بررسی‌های پراکندگی جنسیتی استفاده از خدمات پلتفرم بقراط بیانگر آن است که بیش از ۶۴ درصد کاربران بقراط را زنان و بیش از ۳۵ درصد را مردان تشکیل داده است.

بقراط طی فعالیت خود توانست زیرساخت‌های لازم برای رشد مشاوره آنلاین تصویری را فراهم کند. این در حالی است که توسعه این حوزه صرفا به عملکرد و رویکرد بقراط متکی نبود و نیازمند امکانات زیرساختی نیز بود.

نیمه دوم سال ۱۴۰۱ اختلالات اینترنت منجر به کاهش استفاده از مشاوره آنلاین تصویری شد. در حالی که ابتدای سال ۱۴۰۱ رشد ۲۲.۸ درصدی در حوزه مشاوره آنلاین تصویری پیش می‌رفت، در شهریور ماه با کاهش ۱۳.۹۲ درصدی مشاوره آنلاین تصویری مواجه شد. از دلایل اصلی این موضوع کاهش سرعت و کیفیت دسترسی به اینترنت است. همین وضعیت در ادامه مشاوره آنلاین متنی را در مسیر رشد قرار داد.

تعداد کاربران زن پلتفرم بقراط بیشتر از مردان است. به نظر می‌رسد زنان رغبت بیشتری به دریافت خدمات آنلاین پزشکی دارند.

 

رشد ثبت نسخه الکترونیکی

رشد نسخه‌نویسی الکترونیکی در سال ۱۴۰۱ به طور کلی ۲۸۳درصد بود. پلتفرم بقراط با ارائه امکان ثبت نسخه الکترونیکی بیمه ‌سلامت و بیمه تامین‌اجتماعی امکانی مهم در جریان توسعه حوزه نسخه الکترونیکی را رقم زده است.

رشد کلی ۳۴۲ درصدی در ثبت نسخ بیمه سلامت و رشد ۲۷۶ درصدی در ثبت نسخ بیمه تامین اجتماعی بخشی از اطلاعات به دست آمده از تحلیل اطلاعاتی است که بقراط در اختیار دارد. این آمار چشم‌انداز آینده وضعیت بیمه‌های همگانی را برای جامعه شفاف‌تر کرده و در توزیع خدمات سلامت می‌توان از آن بهره‌ برد.

بارگذاری مدارک پزشکی در پلتفرم بقراط یکی از مهم‌ترین سرویس‌های ارائه شده توسط این پلتفرم است. این مدارک در دسته‌بندی‌های مختلف امکان بارگذاری دارد و بیمار و پزشک امکان استفاده از آن برای پیشبرد بهتر فرایند درمان را دارند.

این در حالی است که اختلالات اینترنت طی ۶ ماه دوم سال ۱۴۰۱ این فرایند را با چالش روبه‌رو کرد. با وجود چالش‌های ایجاد شده این حوزه نیز در پلتفرم سلامت بقراط با رشدی ۶۱درصدی در سال ۱۴۰۱ همراه بود.

پلتفرم آنلاین بقراط که در مسیر تبدیل شدن به بیمارستان مجازی در سال‌های پیش رو است، با رشد کل ۹۲ درصدی ویزیت و مشاوره آنلاین پزشکی در سال ۱۴۰۱نسبت به سال‌های قبل توانست در حوزه سلامت دیجیتال موثر باشد.

متن کامل گزارش سالانه بقراط
https://pvst.ir/f4f
برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو