skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

قابلیت کانال‌های واتس‌اپ گام دیگری به سمت یک سوپراپلیکشین

۱۸ خرداد ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

پیام‌رسان محبوب متا با کانال‌ها جهان شبکه اجتماعی و پیام‌رسان را ادغام می‌کند. این قابلیت که برای ارتباط یک طرفه با مخاطب طراحی شده حال و هوایی همچون توییتر اما بدون امکان پاسخ و ارتباط را دارد. واتس‌اپ می‌گوید این قابلیت «مسیری خصوصی برای دنبال کردن هرآنچه اهمیت دارد» و بروزرسانی اطلاعات محلی و ورزشی است.

به گزارش پیوست، کانال‌های جدید واتس‌اپ چیزی شبیه به فید توییتری است منهای آمار و ارقام و امکان پاسخ به پست. پیام‌رسان محبوب متا نیاز دولت‌ها، آژانس‌ها، برند‌ها و دیگر مراجع برای یک مسیر جدید ارتباطی (خارج از توییتر) را درک کرده و کانال‌ها پاسخی به این نیاز هستند.

وبسایت ورج می‌گوید تولید کنندگان محتوا هم با استفاده از همین ابزار می‌توانند «متن، تصویر، ویدیو، استیکر و نظرسنجی» را با مخاطبان خود در میان بگذارند. متا قصد دارد برای درآمدزایی از کانال‌ها خدمات پرداخت و دیگر امکانات پولسازی را فراهم کند. شما می‌توانید با جستجو در واتس‌اپ به کانال‌ها دسترسی پیدا کنید و وضعیت آنها را در بخش Status دنبال کنید.

واتس‌اپ می‌گوید حریم خصوصی بخش مهمی از این تجربه است و به همین دلیل اطلاعات ادمین‌های کانال اشتراک‌گذاری نمی‌شود و این اپلیکیشن تنها ۳۰ روز از تاریخچه کانال را ذخیره می‌کند. مدیران کانال می‌توانند حتی اسکرین‌شات و فوروارد پیام را ممنوع کنند تا چیزی از کانال به بیرون درز نکند. با این حال محتوای کانال‌ها از رمزنگاری سرتاسری برخوردار نیست و واتس‌اپ می‌گوید به دنبال راهی برای رمزنگاری آنها است.

قابلیت کانال یکی از گزینه‌های روشن پیش روی واتس‌اپ بود. تلگرام سال‌ها است که قابلیتی مشابه را در اختیار کاربران قرار داده است و امکان ارتباط یک طرفه برای کاربران فراهم است. اینستاگرام نیز قابلیت مشابهی به نام Broadcast Channels دارد و ارائه چنین امکان جدیدی برای پیام‌رسان متا منطقی به نظر می‌رسد.

اما با نگاهی کلی‌تر می‌بینیم که واتس‌اپ با اضافه شدن کانال و چند قابلیت دیگر به چیزی فراتر از یک پیام‌رسان تبدیل شده است. تنها در چند ماه گذشته این شرکت امکان استفاده از یک حساب کاربری روی چند گوشی همراه را فراهم کرده و در حال کار روی ابزاری برای ارسال خبرنامه و یک سیستم جدید نام کاربری است.

چیزهایی مثل نظرسنجی و خرید هم از چرخشی به سمت فیسبوک خبر می‌دهند و حتی گروه‌ها و بخش وضعیت نیز تغییر کرده‌اند.

کانال‌ها هم همانند دیگر قابلیت‌های واتس‌اپ ابتدا به عنوان یک قابلیت کوچک آغاز می‌شوند. متا قرار است قابلیت کانال‌های خود را با «سازمان‌های بزرگ جهانی و سازمان‌های منتخب کلمبیا و سنگاپور» آغاز کند و این امکان ابتدا تنها در این کشور‌ها قابل دسترسی است. اما به زودی کانال برای تمام کاربران در دسترس قرار می‌گیرد.

مسلما واتس‌اپ هنوز بیشتر از اینکه یک شبکه اجتماعی باشد یک پیام‌رسان محسوب می‌شود و امکان ارتباط میلیارد‌ها کاربر را با دوستان و عزیزانشان فراهم می‌کند اما این پیام‌رسان برای توسعه بیشتر و کسب‌ درآمد به سمت یک سوپراپلیکیشن حرکت می‌کند.

 

https://pvst.ir/f2y

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو