skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

وزیر کشور: تقریبا همه کارت ملی دارند

یگانه کربلایی نویسنده میهمان

۱۷ خرداد ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

وزیر کشور با اعلام این خبر گفت: «در ابتدای دولت حدود ۶ میلیون کارت ملی مانده بوده که در دولت جدید، الحمدالله با تلاشی که صورت گرفت، کارت‌های ملی جدید صادر شد.» او درباره پنج میلیون نفری که بهمن ماه سال گذشته اعلام شد هیچ اقدامی برای دریافت کارت ملی انجام نداده‌اند، سخنی نگفت.

به گزارش پیوست، در سال‌های اخیر صدور کارت ملی به دلیل تحریم‌ها و محدودیت در واردات مواد سازنده کارت با تاخیرهای طولانی‌ای روبرو شد. به گونه‌ای که فرد متقاضی کارت ملی هوشمند، بعضا بیش از سه سال از زمان درخواست تا زمان صدور آن باید از رسید ثبت احوال به عنوان ورقه هویتی استفاده می‌کرد.

مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی که در سال ۱۳۹۹ منتشر شد اعلام کرده بود هرچند بیش از ۱۰ سال از صدور کارت ملی هوشمند می‌گذرد اما هنوز ۱۰ میلیون نفر از کسانی که برای دریافت کارت ملی هوشمند اقدام کرده‌اند، کارت خود را دریافت نکرده‌اند و در آن گزارش تخمین زده می‌شد حدود پنج میلیون نفر نیز هنوز اقدامی برای دریافت کارت هوشمند ملی نکرده‌اند.

تخمینی که بعدتر با اعلام رئیس سازمان ثبت احوال کشور درست از آب درآمد. هاشم کارگر، بهمن ماه سال گذشته اعلام کرد همچنان ۵ میلیون و سیصد هزار نفر برای دریافت کارت ملی هوشمند ثبت نام نکرده‌اند و از ۱۰ میلیون کارت هوشمند معوقه بیش از ۹ میلیون کارت صادر شده است.

بر اساس آماری که مرکز پژوهش‌های مجلس در سال ۱۳۹۹ اعلام کرده بود، تا آن زمان از مجموع ۶۲ و نیم میلیون نفر واجد شرایط دریافت کارت هوشمند، حدود ۵۸ میلیون نفر برای دریافت کارت هوشمند ملی ثبت‌نام کرده‌اند و از این تعداد نیز برای ۴۸ میلیون نفر کارت صادر شده است.

بنابراین با توجه به گفته امروز وزیر کشور، می‌توان نتیجه گرفت که چهار میلیون از ۱۰ میلیون کارت صادر نشده که متقاضیان آن ثبت‌نام خود را تا قبل از سال ۹۹ انجام داده بودند، در سال پایانی دولت روحانی صادر شد و شش میلیون باقی‌مانده حد فاصل سال‌های ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۲ به دست متقاضیان رسید.

وحیدی امروز در گفت‌‌وگو با خبرگزاری خانه ملت اعلام کرده بود که اکنون بحث این است که شروع کنیم، کارت‌های قدیمی که نیاز است، از نو صادر کنیم و کسانی که از قبل کارت ملی داشتند و نیاز است تمدید شود، اتفاق بیافتد که این موضوع در دستورکار است.

او در پاسخ به این پرسش که آیا اکنون هیچ فردی نیست که کارت ملی نداشته باشد، بیان کرد: می‌توان گفت همه کارت ملی خود را دریافت کردند؛ اگر موارد نادری وجود داشته باشد به ثبت احوال مراجعه کنند اما تقریبا همه کارت ملی خود را دریافت کردند.

وزیر کشور دی ماه سال گذشته در پاسخ به سوال پیوست، گفته بود: حدود ۱۰ میلیون عقب‌ماندگی در صدور کارت ملی هوشمند وجود داشت که تاکنون حدود هشت میلیون کارت ملی هوشمند صادر شده است. امیدواریم تا آخر سال مابقی کارت‌های هوشمند نیز صادر شود.

https://pvst.ir/f2v

یک دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو