skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

فناوری

نسرین ابویی نویسنده میهمان

هوش مصنوعی در صنعت و کسب‌وکارها

نسرین ابویی
نویسنده میهمان

۱۲ تیر ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۲۳ دقیقه

نمونه‌های کاربرد هوش مصنوعی در صنعت

هوش مصنوعی در حال ورود و اثرگذاری در همه زمینه‌هاست و نمی‌توان از نقش بسزایی که در صنایع مختلف دارد چشم‌پوشی کرد. از دستیارهای مجازی هوشمند و خودروهای خودران گرفته تا خرید مواد غذایی بدون پرداخت پول، استفاده از هوش مصنوعی در زندگی روزمره و صنایع ما در حال توسعه است. با وجود نگرانی‌های موجهی که در مورد این فناوری وجود دارد نمونه‌ها و مثال‌هایی از هوش مصنوعی در صنعت وجود دارد که نشان می‌دهد AI عملکردهای مثبت فناوری کمک‌کننده و موثر است.

تاثیرات هوش مصنوعی در کسب‌وکارها شامل خودکارسازی فرآیندها، آزاد کردن زمان کارمندان از وظایف غیرضروری، یادگیری شخصی‌سازی شده برای دانش‌آموزان، تسریع راه‌کارهای ایجاد شده توسط شرکت‌های امنیت سایبری و حتی طراحی لباس‌های بهتر توسط شرکت‌های مد و فشن است. حتی ChatGPT هم از یادگیری عمیق برای شناسایی خطاهای کدنویسی و ایجاد پاسخ‌های کتبی به سوالات استفاده می‌کند.

در این مطلب نمونه‌های موفق کاربرد هوش مصنوعی در صنعت که شامل صنایع رباتیک، دستیارهای هوشمند، بهداشت و درمان، ماشین‌های خودران، مالی، سفر و حمل و نقل، شبکه‌های اجتماعی، خرده فروشی و بازاریابی است را مرور می‌کنیم.

هوش مصنوعی در صنعت رباتیک

ربات‌های مجهز به هوش مصنوعی،  قادر به حل مشکلات و «فکر کردن» در ظرفیت محدود هستند. در نتیجه می‌توان انجام وظایف پیچیده‌ را به هوش مصنوعی واگذار کرد. از کار روی خطوط مونتاژ در تسلا تا آموزش زبان انگلیسی به دانش‌آموزان ژاپنی نمونه‌هایی از کاربرد هوش مصنوعی در صنعت رباتیک است. در ادامه شرکت‌های پیشگام در این زمینه را معرفی می‌کنیم.

رباتیک
نمونه‌هایی از کاربرد هوش مصنوعی در صنعت رباتیک شامل کار در خطوط مونتاژ تسلا و آموزش زبان انگلیسی به دانش‌آموزان ژاپنی هستند.

۱- آی‌روبوت (iRobot)

موقعیت مکانی: بدفورد، ماساچوست

آی‌روبوت بیشتر به خاطر توسعه رومبا ( Roomba) معروف شده است. رومبا در واقع یک جاروبرقی هوشمند است و جاروبرقی‌های هوشمند نمونه‌های خوبی از کاربرد هوش مصنوعی در صنعت محسوب می‌شوند.جاروبرقی Rommba

این دستگاه نیز از هوش مصنوعی برای اسکن اندازه اتاق، شناسایی موانع و یادآوری کارآمدترین مسیرها برای تمیز کردن استفاده می‌کند. رومبا می‌تواند بر اساس اندازه اتاق زمان لازم برای تمیز کردن آن را تخمین بزند. به علاوه برای تمیز کردن کف‌ها به هیچ‌گونه کمک انسانی نیاز ندارد.

۲- هنسون ربوتیکز (Hanson Robotics)

موقعیت مکانی: هنگ کنگ، چین

هنسون ربوتیکز نیز از نمونه‌های کاربرد هوش مصنوعی در صنعت است. این شرکت در حال ساخت ربات‌های انسان‌نما با هوش مصنوعی برای بازارهای تجاری و مصرفی است. سوفیا یکی از ساخته‌های هنسون یک ربات آموزش اجتماعی فوق‌العاده پیشرفته است. این ربات می‌تواند از طریق هوش مصنوعی به صورت موثر با زبان طبیعی ارتباط برقرار کند و از حالات چهره برای انتقال احساسات مشابه با احساسات انسان استفاده کند.

۳- سافت بانک ربوتیکز (Softbank Robotics)

موقعیت مکانی: سانفرانسیسکو، کالیفرنیا

سافت بانک ربوتیکز یک ربات انسان‌نما به نام پپر (Pepper) را توسعه داده است که مجهز به «موتور احساسات» است. این موتور، ربات را قادر به تشخیص چهره‌ها و احساسات اولیه انسانی می‌کند. پپر می‌تواند به بیش از ده زبان صحبت کند و به یک صفحه نمایش لمسی برای پشتیبانی از ارتباطات متصل است. سافت بانک همچنین یک ربات دوپا به نام ان ای او (NAO) را توسعه داده است که می‌تواند در محیط‌های آموزشی و تحقیقاتی مورد استفاده قرار بگیرد. از دیگر تولیدات این شرکت در زمینه استفاده از هوش مصنوعی در صنعت می‌توان به یک جاروبرقی با کارکرد مستقل از انسان به نام ویز (Whiz) اشاره کرد که برای انجام نظافت تجاری کاربرد دارد.

۴- میسو ربوتیکز (Miso Robotics)

موقعیت مکانی: پاسادنا، کالیفرنیا

میسو روبوتیکز، دستیارهای رباتیک آشپزخانه را می‌سازد. این شرکت فلیپی (Flippy) را عرضه کرده است که نسل دوم ربات‌های مجهز به هوش مصنوعی است. این ربات‌ها برای خودکارسازی وظایف آشپزخانه مانند سرخ کردن غذا کاربرد دارند. این شرکت همچنین دارای خط کوک رایت (CookRight) با سیستم‌هایی دارای قابلیت نظارت بر کباب کردن و دم کردن قهوه است. علاوه بر این میسو ربوتیکز در حال توسعه یک توزیع‌کننده نوشیدنی است که می‌تواند برای تسهیل و خودکارسازی سفارشات نوشیدنی با سیستم پوز (point-of-sale) یک شرکت ادغام شود. همه‌ی این دستگاه‌ها مثال‌های خوبی از کاربرد هوش مصنوعی در صنعت هستند.

هوش مصنوعی در صنعت دستیاران هوشمند

سیری و آمازون الکسا را می‌توان به عنوان رایج‌ترین اشکال هوش مصنوعی در صنعت و زندگی روزمره ما نام برد که احتمالا بسیاری از شما تجربه تعامل با آنها را داشته‌اید.

هوش مصنوعی به عنوان ستون فقرات دستیاران هوشمندی عمل می‌کند که این روزها جزئی از زندگی روزمره ما شده‌اند. این دستیاران از طریق اکثر تلفن‌های موجود در بازار قابل دسترسی است و همچنین در خودروها و در خانه‌های هوشمند به کمک ما می‌آیند. در ادامه شرکت‌هایی را معرفی می‌کنیم که دستیاران هوشمند مجهز به هوش مصنوعی را برای کاربران تولید و عرضه می‌کنند.

 دستیاران هوشمند
سیری و آمازون الکسا از رایج‌ترین اشکال هوش مصنوعی در صنعت و زندگی روزمره ما هستند.

۱- اپل (Apple)

موقعیت مکانی: کوپرتینو، کالیفرنیا

سیری (Siri)، دستیار دیجیتال اپل است که از سال ۲۰۱۱ عرضه شده و اپل آن را به عنوان «خصوصی‌ترین دستیار دیجیتال» توصیف می‌کند. سیری از شناخته‌شده‌ترین نمونه‌های استفاده از هوش مصنوعی در صنعت دستیاران دیجیتالی است. این ابزار برای کمک به کاربران در کارهایی مانند تنظیم زمان و یادآوری، برقراری تماس‌های تلفنی و تکمیل جست‌وجوهای آنلاین کاربرد دارد.

۲- مایکروسافت (Microsoft)

موقعیت مکانی: ردموند، واشنگتن

مایکروسافت در سال ۲۰۱۴ با انتشار کورتانا (Cortana) برای ویندوز فون ۸.۱ به گروه عرضه‌کنندگان دستیار هوشمند و استفاده‌کنندگان از هوش مصنوعی در صنعت پیوست. کورتانا اکنون به عنوان یک «دستیار بهره‌وری شخصی» با مجموعه برنامه‌های مایکروسافت ۳۶۵ ادغام شده است. یکی از توانایی‌های این دستیار مجهز به هوش مصنوعی این است که ایمیل‌هایی که نیاز به پیگیری دارند را به کاربران مایکروسافت یادآوری کند. همچنین می‌تواند دستورالعمل‌های صوتی برای پیوستن به جلسه را از طریق برنامه تیمز (Teams) تشخیص دهد.

۳- سامسونگ الکترونیک (Samsung Electronics)

موقعیت مکانی: ساوون سی، کره جنوبی

سامسونگ، دستیار هوشمند خود بیکس‌بای (Bixby) را در سال ۲۰۱۸ رونمایی کرد. این دستیار که مانند سایر همتایان خود از نمونه‌های استفاده از هوش مصنوعی در صنعت است، توانایی‌هایی از جمله انجام دستورات سریع برای باز کردن دوربین تلفن همراه، شروع یک لیست پخش موزیک خاص، روشن کردن چراغ‌ها در خانه هوشمند، پیدا کردن ایربادهای گم شده و غیره را دارد. دسترسی به بیکس‌بای علاوه بر دستگاه‌های قابل حمل مانند تلفن‌ها و تبلت‌ها، از طریق برخی لوازم سامسونگ مانند یخچال‌های هوشمند نیز امکان‌پذیر است.

۴- ساندهاند (SoundHound)

موقعیت مکانی: سانتا کلارا، کالیفرنیا

ساندهاند یکی از شرکت‌های موفق در زمینه کاربرد هوش مصنوعی در صنعت به شمار می‌رود. در واقع این شرکت در توسعه و سفارشی‌سازی دستیارهای هوشمند به شرکت‌ها و برندهای دیگر کمک می‌کند. تاکنون ساندهاند از پلتفرم هوش مصنوعی صوتی خود برای کمک به برندهایی مانند نتفلیکس، پاندورا و مرسدس بنز استفاده کرده است. فناوری‌های این شرکت از جمله تبدیل گفتار به معنی (Speech-to-Meaning) و درک عمیق معنی (Deep Meaning Understanding) در تشخیص گفتار و نیازهای مربوط به خودروها و دستگاه‌های خانه هوشمند مفید است.

هوش مصنوعی در صنعت بهداشت و درمان

تاثیر بالای هوش مصنوعی در صنعت بهداشتی بارها و بارها ثابت شده است، تا جایی که تقریبا همه جنبه‌های این صنعت از محافظت از سوابق خصوصی بیمار در برابر مجرمان سایبری گرفته تا جراحی با کمک ربات را بهبود بخشیده است. صنعت مراقبت‌های بهداشتی با چالش‌هایی مانند هزینه‌های سرسام‌آور درمانی و فرآیندهای ناکارآمد مواجه است و در این میان هوش مصنوعی می‌تواند تحول لازم را در آن ایجاد کند.

دستیاران مجازی مجهز به هوش مصنوعی، می‌توانند بازدیدهای غیرضروری از بیمارستان را کاهش دهند و با انجام برخی وظایف روزانه پرستاران، مقداری از زمان صرف شده توسط آنان را به کارهای مهم‌تر سوق دهند.  در ادامه چند نمونه از ساده‌سازی فرآیندها و و راهکارهای نوآورانه توسط هوش مصنوعی در صنعت مراقبت‌های بهداشتی را بررسی می‌کنیم.

هوش مصنوعی در صنعت بهداشت و درمان
تاثیر بالای هوش مصنوعی در صنعت مراقبت‌های بهداشتی ثابت شده است.

۱- پث AI (PathAI)

موقعیت مکانی: بوستون، ماساچوست

PathAI با ارائه فناوری مبتنی بر هوش مصنوعی در صنعت پزشکی و آسیب‌شناسی معروف است. الگوریتم‌های یادگیری ماشین این شرکت به آسیب‌شناسان کمک می‌کند تا نمونه‌های بافت را تجزیه و تحلیل کنند و تشخیص‌های دقیق‌تری داشته باشند. البته هدف، تنها بهبود دقت تشخیص نیست و درمان را نیز شامل می‌شود.

۲- ول (Well)

موقعیت مکانی: چپل هیل، کارولینای شمالی

ول با جمع‌آوری داده‌ها در مورد وضعیت قبلی بیمار، ملاحظات بهداشتی و نکات مهم سلامت عمومی، یک برنامه سلامت شخصی برای هر مشتری ایجاد می‌کند. همچنین کاربران این سرویس در صورت بهبود سلامت فردی‌شان راهنمایی‌ها و پاداش‌هایی دریافت می‌کنند. به علاوه ول در طول سفر، سلامتی هر کاربر خدماتی مانند غربالگری، پرسشنامه، نسخه، واکسیناسیون، بازدید از پزشک و غیره را ارائه می‌دهد.

۳- اتم‌وایز (Atomwise)

موقعیت مکانی: سانفرانسیسکو، کالیفرنیا

اتم‌وایز از یادگیری عمیق و هوش مصنوعی در صنعت داروسازی استفاده می‌کند. در واقع این شرکت از فناوری مبتنی بر شبکه‌های عصبی کانولوشنال (Convolutional Neural Network) برای تجزیه و تحلیل میلیاردها ترکیب موثر در کشف دارو استفاده می‌کند. الگوریتم‌های اتم‌وایز تاکنون به مقابله با برخی از سخت‌ترین بیماری‌ها از جمله ابولا و MS کمک کرده‌اند.

۴- کاورا هلث (Covera Health)

موقعیت مکانی: نیویورک، نیویورک

کاورا هلث از ترکیب اشتراک‌گذاری داده‌ها و تجزیه و تحلیل بالینی برای کاهش تعداد بیماران در معرض تشخیص نادرست استفاده می‌کند. فناوری اختصاصی این شرکت در واقع شامل ترکیب علم داده‌های پیشرفته و هوش مصنوعی به منظور مرتب‌سازی تشخیص‌های موجود است. این فرآیند در زمان تشخیص بیماری، داده‌های دقیق‌تری را در مورد علائم بیماری‌ها در اختیار پزشکان قرار می‌دهد.

۵- پیجر (Pager)

موقعیت مکانی: نیویورک، نیویورک

پیجر هم جزو شرکت‌هایی به شمار می‌رود که از هوش مصنوعی در صنعت مراقبت‌های پزشکی استفاده کرده است. هدف این شرکت کمک به بیماران مبتلا به دردها و بیماری‌های جزئی است. این شرکت، یادگیری ماشین را برای تجزیه و تحلیل داده‌های بالینی و تشخیص بیماری‌ها به کار می‌گیرد تا شکاف‌های موجود در درمان و مراقبت‌های بهداشتی بیمار را کشف و پر کند. این سرویس علاوه بر ارائه توصیه‌های مراقبت‌های بهداشتی، به بیماران کمک می‌کند تا از طریق چت با پزشکان و پرستاران ارتباط برقرار کنند، نوبت‌های ویزیت را تعیین کنند، نسخه‌های پزشکی را دریافت کنند و پرداخت‌ها را انجام دهند.

کاربرد هوش مصنوعی در صنعت ماشین‌های خودران

هوش مصنوعی در صنعت خودروهای خودران به معنای واقعی کلمه نقش هدایت‌کننده‌ای را بر عهده دارد. این خودروها دارای حسگرهایی به منظور بررسی دائمی اطراف خودرو هستند و از هوش مصنوعی برای انجام تنظیمات لازم استفاده می‌کنند. این حسگرها می‌توانند در هر میلی ثانیه، هزاران داده شامل سرعت ماشین، شرایط جاده، موقعیت عابران پیاده، سایر خودروها، ترافیک‌ و غیره را ثبت کنند و هوش مصنوعی را برای تفسیر داده‌ها و عمل بر اساس آن به کار بندند. همه‌ی این فعالیت‌ها تنها در یک چشم بر هم زدن انجام می‌شود.

البته هنوز راه طولانی تا موفقیت کامل در رانندگی خودکار باقی مانده است ولی شرکت‌های زیر در حال هموار کردن مسیر آینده هستند.

کاربرد هوش مصنوعی در صنعت ماشین‌های خودران
هوش مصنوعی در صنعت خودروهای خودران نقش هدایت‌کننده را بر عهده دارد.

۱- کروز (Cruise)

موقعیت مکانی: سانفرانسیسکو، کالیفرنیا

کروز اولین شرکتی است که خدمات روبوتاکسی را به عموم مردم در یک شهر بزرگ ارائه می‌کند و البته که این خدمات نمونه‌ای از کاربرد هوش مصنوعی در صنعت خودروهای خودران است. خودروهای خودران این شرکت هر روز به اندازه یک پتابایت اطلاعات جمع آوری می‌کنند. در نهایت هوش مصنوعی از این مجموعه داده عظیم برای انتخاب و اجرای بهترین اقدامات ایمنی، تکنیک‌های رانندگی و کارآمدترین مسیرها استفاده می‌کند.

۲- موشنال (Motional)

موقعیت مکانی: بوستون، ماساچوست

موشنال از یک فناوری پیشرفته حاصل از هوش مصنوعی و یادگیری ماشین استفاده می‌کند تا وسایل نقلیه بدون راننده ایمن‌تر، قابل اعتمادتر و در دسترس‌تر باشند. در واقع محصول موشنال نیز روبوتاکسی‌هایی است که در آنها از ترکیب سنسورهای کوتاه برد و برد بلند LiDAR، رادار، دوربین استراتژیک و یک فناوری اختصاصی در حال توسعه استفاده شده است. همچنین این شرکت در حال توسعه خودروهای خودران برای تحویل محصولات سفارشی مشتریان از فروشگاه‌های آنلاین است.

۳- وایمو (Waymo)

موقعیت مکانی: مونتین ویو، کالیفرنیا

وایمو در واقع نام پروژه خودروهای خودران گوگل به عنوان زیرمجموعه استفاده از هوش مصنوعی در صنعت است. این شرکت انواع وسایل نقلیه خودران را برای رفع نیازهای رانندگان، افراد عادی و شرکت‌های بزرگ حمل و نقل طراحی و تولید می‌کند. وسایل نقلیه این شرکت با برخورداری از حسگرهای پیشرفته، داده‌ها را جمع‌آوری کرده و از هوش مصنوعی برای تجزیه و تحلیل موقعیت و پیش‌بینی حرکت‌های بعدی استفاده می‌کنند.

۴- اسپارتان (Spartan)

موقعیت مکانی: لس آلامیتوس، کالیفرنیا

اسپارتان به شرکت‌های خودروسازی مستقل کمک می‌کند تا حسگرهای ADAS خود را با حسگر نرم‌افزاری Ago این شرکت تعویض  کنند. حساسیت بالا، یکی از ویژگی‌های اصلی نرم‌افزار اگو است که به وسایل نقلیه این امکان را می‌دهد تا اشیا را سریع‌تر تشخیص دهند و در زمان رانندگی در بزرگراه، رانندگی شهری و موقعیت‌های پارک خودرو، سرعت عمل بیشتری داشته باشند. به علاوه این حسگر نرم‌افزاری برای راحتی بیشتر کاربران دارای به‌روزرسانی‌های نرم‌افزاری به منظور استفاده از جدیدترین فناوری‌ها است.

۵- تسلا (Tesla)

موقعیت مکانی: آستین، تگزاس

تسلا، چهار مدل خودروی الکتریکی با قابلیت‌های رانندگی خودکار دارد. این شرکت از هوش مصنوعی در صنعت به منظور توسعه و ارتقای فناوری و نرم‌افزار به صورت همزمان استفاده می‌کند. به همین دلیل وسایل نقلیه عرضه شده توسط تسلا دارای قابلیت ترمز خودکار، جابه‌جایی در خطوط و پارک کردن است. برنامه هوش مصنوعی و رباتیک تسلا شامل ربات‌ها، شبکه‌های عصبی و الگوریتم‌های خودکار است.

۶- لومینار (Luminar)

موقعیت مکانی: اورلاندو، فلوریدا

لومینار محصولات پیشرفته خودرویی مبتنی بر LIDAR را تولید می‌کند. حسگرهای این شرکت از لیزرهای فیبری استفاده می‌کنند که به سیستم هوش مصنوعی خودروهای خودران دید خوبی در مورد محیط اطراف خودرو می‌دهد. در واقع این فناوری به سیستم‌های نرم‌افزاری مبتنی بر هوش مصنوعی این امکان را می‌دهد تا افراد، اشیا، رویدادها و شرایط جاده را از فاصله بیش از ۲۵۰ متری ببینند. بنابراین وسیله نقلیه خودران زمان بیشتری برای تحلیل و واکنش به موقعیت‌های احتمالی خواهد داشت.

هوش مصنوعی در صنعت مالی

هوش مصنوعی در صنعت مالی بسیار مفید عمل کرده است. تصمیم‌گیری با دقت زیاد، گزارش‌دهی سریع و پردازش حجم بالای داده‌های کمی به ساز و کار مناسب و کارآمدی نیاز دارد. ماشین‌های هوشمند در همه این زمینه‌ها عملکرد خوبی دارند و می‌توانند به این صنعت مالی کمک شایانی کنند.

در واقع هوش مصنوعی به سرعت در حال اجرای خودکارسازی، توسعه چت‌بات‌ها، هوش تطبیقی، مبارزه با کلاهبرداری، تجارت الگوریتمی و یادگیری ماشین در فرآیندهای مالی است. در ادامه چند نمونه از چگونگی تغییر صنعت مالی توسط هوش مصنوعی را مرور می‌کنیم.

پیامدهای پیشرفت تکنولوژی در صنعت مالی
هوش مصنوعی در صنعت مالی با افزایش دقت و سرعت گزارش‌دهی و پردازش حجم بالایی از داده‌های کمی نقش مهمی دارد.

۱- آلفاسنس (AlphaSense)

موقعیت مکانی: نیویورک، نیویورک

آلفاسنس با ایجاد یک موتور جست‌وجوی مالی مبتنی بر هوش مصنوعی به شرکت‌های سرمایه‌گذاری، در کسب مزیت اطلاعاتی کمک می‌کند. این سرویس با ترکیب جست‌وجوی زبانی و پردازش زبان طبیعی می‌تواند داده‌های کلیدی را در موسسات مالی مختلف تجزیه و تحلیل کند. توانایی این سیستم برای اسکن میلیون‌ها داده و تولید گزارش‌های عملی بر اساس داده‌های مالی مربوطه، موجب صرفه‌جویی در ساعت‌های زیادی از کار تحلیلگران می‌شود.

۲- بترمنت (Betterment)

موقعیت مکانی: نیویورک، نیویورک

بترمنت یک پلتفرم سرمایه‌گذاری مالی خودکار و یک نمونه مناسب از کاربرد هوش مصنوعی در صنعت مالی است. بهره‌مندی این سرویس از فناوری مشاوره رباتیک (Robo-Advisor) نشان می‌دهد که شرکت از هوش مصنوعی برای شناخت سرمایه‌گذاران و ایجاد پروفایل شخصی بر اساس برنامه‌های مالی آنها استفاده می‌کند. مشاوران رباتیک بترمنت الگوریتم‌هایی را به منظور خودکارسازی تشخیص زیان مالیاتی، تجارت، تراکنش‌ها و مدیریت پورتفولیو مورد استفاده قرار می‌دهد.

۳- نامرای (Numerai)

موقعیت مکانی: سانفرانسیسکو، کالیفرنیا

نامرای یک صندوق تامین مالی مبتنی بر هوش مصنوعی است که از یادگیری ماشین جمع‌سپاری شده و از نتایج و دستاورهای هزاران متخصص داده در سراسر جهان استفاده می‌کند. این شرکت چکیده‌ای از داده‌های مالی را برای کاربران خود منتشر می‌کند. همه‌ی این داده‌های مالی از مدل‌های مختلف یادگیری ماشین برای پیش‌بینی بازار سهام استفاده می‌کنند. در نهایت این مدل‌ها در یک مسابقه هفتگی میان سازندگان با هم رقابت می‌کنند که به کسب ارز دیجیتال NMR منجر می‌شود. به این صورت که دقیق‌ترین پیش‌بینی‌ها به صدر جدول امتیازات می‌رسند و توکن‌های بیشتری به آنها تعلق می‌گیرد.

۴- سیلورورک سولوشنز (Silverwork Solutions)

موقعیت مکانی: کاملاً از راه دور

این شرکت برای استفاده از هوش مصنوعی در صنعت مالی از ترکیب خودکارسازی فرآیند رباتیک با هوش مصنوعی استفاده می‌کند. این ابزار در بهبود کارایی شرکت‌های ارائه دهنده‌ی خدمات رهن و وام موثر است. ربات‌های شناختی در کنار نیروی انسانی کار می‌کنند، داده‌های بزرگ را پردازش می‌کنند، تصمیم‌های عملیاتی می‌گیرند و وظایف دیگر را انجام می‌دهند. بنابراین کارکنان از زمان آزاد به دست آمده برای تمرکز بر خدمات‌رسانی به مشتریان و ایجاد تجربه بهتر برای همه‌ی ذی‌نفعان استفاده می‌کنند.

هوش مصنوعی در صنعت گردشگری، سفر و حمل و نقل

هوش مصنوعی در صنعت سفر و حمل و نقل نیز در حال تبدیل شدن به یک روند بزرگ است. کاربردهای هوش مصنوعی در این بخش از ایجاد ملزومات سفر تا پیشنهاد مسیر بهینه برای رسیدن به مقصد در سفرهای شهری و غیر شهری را شامل می‌شود.

فناوری پیشرفته‌ای مانند هوش مصنوعی به رشد بازار جهانی فناوری‌های مرتبط با سفر کمک زیادی می‌کند. این بازار در مسیر رسیدن به ۱۲.۵ میلیارد دلار تا سال ۲۰۲۶ است. در این صنعت هوش مصنوعی به عنوان ابزاری در نظر گرفته می‌شود که می‌تواند به شرکت‌های مسافرتی مزیت رقابتی بدهد، بنابراین مشتریان می‌توانند انتظار تعاملات بیشتر با هوش مصنوعی در سفرهای آینده را داشته باشند.

چت‌بات‌های مجهز به هوش مصنوعی با تسهیل تعامل با مشتریان، پاسخ‌دهی سریع‌تر، قیمت‌های رزرو بهتر و حتی توصیه‌های سفر موجب تغییر این صنعت در جهت بهبود شده‌اند. در ادامه چند نمونه از نحوه استفاده از هوش مصنوعی در صنعت مسافرت و حمل و نقل را بیان می‌کنیم.

تحولات دیجیتالی در سفر و حمل و نقل
کاربردهای هوش مصنوعی در صنعت سفر و حمل و نقل از ایجاد ملزومات سفر تا پیشنهاد مسیر بهینه برای رسیدن به مقصد را شامل می‌شود.

۱- گوگل (Google)

موقعیت مکانی: مونتین ویو، کالیفرنیا

استفاده گوگل از هوش مصنوعی در سرویس نقشه‌های این غول جست‌وجو، رفت و آمد را برای کاربران آسان‌تر می‌کند. در واقع گوگل برای ارائه این سرویس، نقشه‌برداری مجهز به هوش مصنوعی را به منظور تعیین مسیر بهینه به صورت پیاده، با ماشین، دوچرخه، اتوبوس یا قطار به کار می‌گیرد. این ابزار از AI برای اسکن کردن اطلاعات جاده‌ها و الگوریتم‌های آن استفاده می‌کند. به علاوه گوگل با ادغام دستیار صوتی خود و ایجاد نقشه‌های واقعیت افزوده برای راهنمایی کاربران در زمان واقعی، کاربرد هوش مصنوعی در نقشه‌های خود را پیشرفته‌تر کرده است.

۲- اسمارتر تراول (SmarterTravel)

موقعیت مکانی: کمبریج، ماساچوست

اسمارتر تراول به عنوان یک مرکز ارائه دهنده‌ی خدمات سفر، از هوش مصنوعی در صنعت گردشگری استفاده می‌کند. این سرویس با راهنمایی‌های تخصصی، توصیه‌های مربوط به تجهیزات سفر، ارائه لیست هتل‌ها و سایر موارد مرتبط با سفر، به مشتریان در این زمینه کمک می‌کند. به علاوه با استفاده از هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، توصیه‌های شخصی‌سازی شده را بر اساس جست‌وجوهای مشتریان به آنان ارائه می‌دهد. آنالیزهای مبتنی بر هوش مصنوعی همچنین اسمارت تراول را قادر می‌سازد تا تخفیف‌ها و سایر اطلاعات سفر مربوط به هر مصرف‌کننده را در اختیار او قرار دهند.

۳- هوپر (Hopper)

موقعیت مکانی: کاملا از راه دور

هوپر از هوش مصنوعی برای پیش‌بینی زمان مناسب برای رزرو پایین‌ترین قیمت‌ در پروازها، هتل‌ها، اتومبیل و خانه‌های اجاره‌ای استفاده می‌کند. هوش مصنوعی این شرکت صدها رزرو را اسکن می‌کند تا به روزترین قیمت‌ها را ارائه دهد. همچنین با استفاده از داده‌های قبلی پرواز و هتل، به کاربر نشان می‌دهد که آیا امکان رزرو در پایین‌ترین قیمت وجود دارد یا اینکه باید برای کاهش قیمت بیشتر صبر کند.

هوش مصنوعی در صنعت شبکه‌های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی با نزدیک به ۴ میلیارد کاربر در پلتفرم‌هایی از جمله توییتر، فیس‌بوک و اسنپ‌چت، در رقابتی همیشگی برای شخصی‌سازی و ایجاد تجربیات ارزشمند برای کاربران هستند. در این میان هوش مصنوعی در صنعت شبکه‌های اجتماعی می‌تواند نقش سازنده یا مخربی در آینده آن ایفا کند.

هوش مصنوعی با توانایی سازماندهی حجم عظیمی از داده‌ها، توانایی تشخیص تصاویر، چت‌بات‌ها و پیش‌بینی تغییرات در فرهنگ، برای صنعتی با میلیاردها کاربر و حدود ۴۳ میلیارد دلار درآمد در سال ۲۰۲۲ بسیار ارزشمند است.

علاوه بر این، یادگیری ماشین پیشرفته در صنعتی که برای محافظت از کاربران در برابر اخبار جعلی و همچنین نظرات مثبت و منفی کاربران در زمان واقعی تحت فشار است، حیاتی است. در ادامه چند نمونه از روش‌های استفاده بزرگ‌ترین برندهای این صنعت از هوش مصنوعی را توضیح می‌دهیم.

۱- توییتر (Twitter)

موقعیت مکانی: سانفرانسیسکو، کالیفرنیا

الگوریتم‌های توییتر، کاربران را در جهت دنبال کردن افراد، توییت‌ها و اخبار بر اساس ترجیحات فردی‌شان هدایت می‌کنند. علاوه بر این، توییتر از هوش مصنوعی برای نظارت و طبقه‌بندی فیدهای ویدئویی براساس موضوع استفاده می‌کند. حتی ابزار برش تصویر این شرکت نیز از هوش مصنوعی برای تعیین نحوه‌ی برش تصاویر به منظور تمرکز بر جالب‌ترین قسمت استفاده می‌کند.

۲- اسلک (Slack)

موقعیت مکانی: سانفرانسیسکو، کالیفرنیا

هوش مصنوعی اسلک از ساختار داده‌ای به نام نمودار کار (work graph) برای جمع‌آوری اطلاعات در مورد نحوه استفاده شرکت‌ها و کارمندانشان از این ابزار و تعامل با یکدیگر استفاده می‌کند. به علاوه از داده‌های نمودار کار می‌توان برای آموزش مدل‌های هوش مصنوعی استفاده کرد که موجب کاربرپسندتر شدن اسلک هم شده است. این شرکت همچنین از یادگیری ماشین و پردازش زبان طبیعی در ویژگی به نام «هایلایت‌ها» استفاده می‌کند که برای دسترسی بهتر به پیام‌های مرتبط‌ کاربرد دارد.

۳- متا (Meta)

موقعیت مکانی: منلو پارک، کالیفرنیا

پلتفرم فیس‌بوک متا از بسیاری کاربردهای هوش مصنوعی در صنعت خود استفاده می‌کند. این کاربردها شامل چت‌بات‌های مسنجر، فیدهای خبری مبتنی بر الگوریتم، پیشنهادهای تگ کردن عکس یا نشان دادن تبلیغات به مخاطبان هدف است.

هوش مصنوعی به طور عمیقی در پلتفرم فیس‌بوک متا تعبیه شده است. فیس‌بوک در حال حاضر از ترکیبی از هوش مصنوعی و کارکنان انسانی برای مبارزه با هرزنامه و سوءاستفاده کمک می‌گیرد. به علاوه متا با بروز پیشرفت‌هایی در زمینه تشخیص تصویر و تحقیقات هوش مصنوعی، بیش از پیش برای نظارت بر پلتفرم رسانه‌ای خود روی هوش مصنوعی حساب می‌کند.

هوش مصنوعی در صنعت خرده فروشی

آیا تا به حال در یک وب‌سایت برای پیدا کردن مجدد تصویر از پیراهنی که در یک سایت دیگر دیده‌اید، اسکرول کرده‌اید؟ این نتایج حاصل استفاده از هوش مصنوعی است.

پیاده‌سازی یادگیری ماشین در تجارت الکترونیکی و فرآیندهای خرده فروشی، شرکت‌ها را قادر می‌سازد تا روابط شخصی با مشتریانشان ایجاد کنند. الگوریتم‌های مبتنی بر هوش مصنوعی در شخصی‌سازی تجربه کاربر، افزایش فروش و ایجاد روابط وفادار و پایدار تاثیر زیادی دارد.

شرکت‌ها از هوش مصنوعی برای استفاده از چت‌بات‌ها، پیش‌بینی خرید و جمع‌آوری داده‌ها برای ایجاد یک تجربه خرید مشتری محورتر استفاده می‌کنند. در ادامه نشان می‌دهیم که چگونه برخی رهبران شرکت‌های خرده‌فروشی و تجارت الکترونیکی، هوش مصنوعی را برای افزایش فروش و وفاداری پیاده‌سازی می‌کنند.

خرده فروشی
هوش مصنوعی در صنعت خرده فروشی با شخصی‌سازی تجربه کاربر، افزایش فروش و ایجاد روابط وفادار و پایدار تاثیرگذار است.

۱- هول فودز مارکت (Whole Foods Market)

موقعیت مکانی: آستین، تگزاس

هول فودز با تکیه بر (Just Walk Out) که از سرویس‌های آمازون است، یک مزیت رقابتی برای فروشگاه‌های خود ایجاد کرده است. این سیستم از بینایی کامپیوتر، ترکیب حسگر و یادگیری عمیق برای ردیابی کالاهایی استفاده می‌کند که مشتریان در سبد خرید خود می‌گذارند یا خارج می‌کنند. این کار باعث ساختن یک سبد خرید مجازی می‌شود. بنابراین مشتریان می‌توانند هنگام ورود به فروشگاه، روش پرداخت خود را به صورت دیجیتالی انتخاب کنند و پس از خروج، بدون نیاز به تعامل با صندوق، رسید دیجیتالی را پرداخت کنند.

۲- لایو پرسن (LivePerson)

موقعیت مکانی: کاملا از راه دور

کسب‌‌وکارها می‌توانند با استفاده از فناوری لایو پرسن تبلیغات مکالمه‌ای ایجاد کرده و از طریق وب‌سایت‌های شرکت، شبکه‌های اجتماعی و سایر کانال‌های شخص ثالث، مشتریان را به تعامل تشویق کنند. همچنین مشتریان اکنون می‌توانند به جای هدایت به صفحات فرود از طریق روش دلخواه خود به تعاملات شخصی دسترسی داشته باشند. در واقع لایو پرسن یک نمونه از کاربرد هوش مصنوعی در صنعت خرده فروشی است که قابلیت مکالمه آن به مشتریان این امکان را می‌دهد که به جای تماس، پیام ارسال کنند. بنابراین زمان انتظار برای پاسخگویی و هزینه‌ها کاهش پیدا می‌کند.

۳- آمازون (Amazon)

موقعیت مکانی: سیاتل، واشنگتن

آمازون پادشاه استفاده از هوش مصنوعی در صنعت تجارت الکترونیکی است. از توصیه‌های شرکت به مشتریان در مورد محصولاتی که باید بخرند گرفته تا ربات‌های انبار برای دریافت محصولات، مرتب کردن و ارسال آن‌ها یا سرویس‌های وب که وب‌سایت را توسعه می‌دهند، در همه‌ی این موارد از هوش مصنوعی استفاده می‌شود.

هوش مصنوعی در صنعت بازاریابی

بازاریابان بیشتر از گذشته به اختصاص بودجه برای پیاده‌سازی هوش مصنوعی در صنعت خود تمایل دارند. دلیل این تمایل کاربردهای فراوان یادگیری ماشین و هوش مصنوعی در مدیریت موفق فرآیندهای بازاریابی و کمپین‌های تبلیغاتی است.

به علاوه مدیران بازاریابی می‌دانند که ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی مانند فن‌آوری‌های جست‌وجوی کلمات کلیدی، چت‌بات‌ها و قرار دادن تبلیغات خودکار، امروزه به صورت گسترده‌ای برای مشاغل کوچک و متوسط ​​در دسترس قرار گرفته‌اند. در ادامه در مورد چند نمونه از ابزارهای بازاریابی و تبلیغات مبتنی بر هوش مصنوعی توضیحاتی را ارائه می‌دهیم.

تحولات دیجیتالی در بازاریابی
هوش مصنوعی در صنعت بازاریابی و کمپین‌های تبلیغاتی فرآیندها را بهتر مدیریت می‌کند.

۱- الیس AI (EliseAI)

موقعیت مکانی: نیویورک، نیویورک

این شرکت از یک دستیار مجهز به هوش مصنوعی برای انجام وظایف ارتباطی تیم‌های بازاریابی استفاده می‌کند. به این صورت که تماس‌های تلفنی با مشتریان احتمالی و تعامل با مشتریان را از طریق ایمیل، فرم‌های تماس، پیامک و غیره انجام می‌دهد. علاوه بر این، EliseAI می‌تواند جلسات را مجددا برنامه‌ریزی کند، پیام‌های پیگیری ارسال کند و دستورالعمل‌ها را به اشتراک بگذارد. در نتیجه، تیم‌های بازاریابی می‌توانند روی نیازهای فوری‌تر تمرکز کنند و در عین حال به این سرویس مبتنی بر هوش مصنوعی برای حفظ ارتباط دائمی با سرنخ‌ها (lead) و مشتریان اعتماد کنند.

۲- RTBهاوس (RTB House)

موقعیت مکانی: نیویورک، نیویورک

RTB هاوس فراتر از کمپین‌های بازاریابی و نمونه‌ای از کاربرد هوش مصنوعی در صنعت بازاریابی است. این سرویس هر کمپین را با الگوریتم‌های یادگیری عمیق اطلاع‌رسانی می‌کند. بنابراین تیم‌های بازاریابی می‌توانند داده‌های پیچیده را به سرعت جمع‌آوری و سازمان‌دهی کنند، مخاطبان خاص را بخش‌بندی و هدف‌گذاری کرده و بهترین پلتفرم‌ها را برای دستیابی به مشتریان ایده‌آل خود تعیین کنند. همچنین این شرکت بنرهای تعاملی مناسب برای محیط‌های آنلاین را ارائه می‌دهد. بنابراین شرکت‌ها می‌توانند تبلیغات انجام دهند، بازخورد بگیرند و تاکتیک‌های بازاریابی خود را اصلاح کنند.

۳- دریفت (Drift)

موقعیت مکانی: کاملا از راه دور

دریفت از چت‌بات‌ها، یادگیری ماشین و پردازش زبان طبیعی برای کمک به کسب‌وکارها در رزرو جلسات بیشتر، پاسخ به پرسش‌های مشتریان در مورد محصول و کارآمدتر کردن چرخه فروش استفاده می‌کند. این فناوری می‌تواند کارهایی مانند پاسخ دادن به ایمیل، مسیریابی سرنخ‌ها و به‌روزرسانی اطلاعات تماس مشتریان را خودکارسازی کند. به عنوان مثال، هنگامی که مشتری با استفاده از دریفت وارد وب‌سایت می‌شود، یک چت‌بات ظاهر می‌شود، سؤالاتی از او می‌پرسد و در صورت پیشرفته بودن، به طور خودکار مشتری را وارد یک کمپین می‌کند.

۴- گام گام (GumGum)

موقعیت مکانی: کاملا از راه دور

گام گام از هوش مصنوعی برای بهینه‌سازی و خودکارسازی تبلیغات استفاده می‌کند. پلتفرم هوش متنی این شرکت به نام وریتی (Verity) قادر است ویدئو، صدا، تصویر و محتوای نوشتاری را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهد تا از مرتبط بودن آن با مشتریان اطمینان حاصل کند. همچنین مکان‌های تبلیغاتی ایده‌آل را برای افزایش دسترسی به مخاطبان تعیین می‌کند و این کار را به جای تکیه بر داده‌های حاصل از کوکی‌های شخص ثالث بر اساس داده‌های واقعی انجام می‌دهد.

 

https://pvst.ir/fbe

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو