skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

تکنیک پومودورو | آموزش آسان مدیریت زمان و تمام نکاتی که باید بدانید

ابوالفضل پارسائی نویسنده میهمان

۵ خرداد ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۱۰ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۳ خرداد ۱۴۰۲

تکنیک پومودورو

در این مطلب می‌خوانید

  آیا تا به حال از تکنیک پومودورو استفاده کرده‌اید؟ این روزها خیلی از ما در لیستی از کارهای انجام نشده غرق شده‌ایم و این موضوع استرس و اضطراب شدیدی به ما وارد می‌کند. از طرفی در بسیاری از موارد به دلیل وجود عوامل مزاحم و حواس‌پرتی باز هم به سراغ انجام آن‌ها نمی‌رویم!

  با این وجود تعداد بسیاری زیادی از افراد بر این موارد غلبه کرده و تمام کارهای خود را در سریع‌ترین زمان ممکن انجام می‌دهند؛ آیا دوست دارید رمز این افراد موفق را بدانید؟

  راز آن‌ها تنها مدیریت زمان و بهره‌وری درست از آن است؛ راهکارهای زیادی برای انجام این کار وجود دارد و تکنیک پومودورو بهترین روش آن است. در این مقاله شما با تمام نکات، آموزش‌ها و تکنیک‌های مختلف آن آشنا شده و خود را از شر تعلل در کارها راحت می‌کنید. در وهله اول ببینیم اصلا تکنیک پومودورو چیست و چگونه کار می‌کند.

  تکنیک پومودورو چیست و چگونه کار می‌کند؟

  در سال ۱۹۸۰ سیریلو برای افزایش تمرکز مطالعات دانشگاهی خود، تکنیک پومودورو را ایجاد کرد. جالب است بدانید او برای استفاده از این روش از یک تایمر آشپزخانه، به شکل گوجه‌فرنگی استفاده کرد و از همان زمان تکنیک پومودورو (به معنای گوجه‌فرنگی در زبان ایتالیایی) متولد شد.

  پومودورو یک سیستم مدیریت زمان بوده و افراد را تشویق می‌کند از زمان خود به بهترین شکل ممکن استفاده کنند. تایمر مورد استفاده در این روش، حس فوریت را به افراد القا می‌کند. زیرا افراد در حالت عادی فکر می‌کنند زمان بی‌پایانی برای انجام کارهای خود دارند. اما با تایمر می‌دانید تنها یک مدت زمان محدود را در اختیار دارید. در بخش زیر بیشتر در مورد مزایای این تکنیک برایتان توضیح می‌دهیم.

  مزایای استفاده از تکنیک پومودورو

  تکنیک پومودورو مزایای فوق‌العاده‌ای برای افراد دارد؛ در این قسمت با این موارد آشنا می‌شوید.

  1.    کاهش استرس و دلهره

  تکنیک Pomodoro زمان انجام کارها را به بخش‌های کوچک تقسیم کرده و به همین دلیل دیگر کارها ترسناک به نظر نمی‌رسند؛ با این کار تا حد بسیار زیادی استرس شما کاهش پیدا می‌کند.

  بسیاری از اوقات کارها بسیار بزرگ به نظر رسیده و به همین دلیل در انجام آن‌ها تعلل می‌کنیم؛ بنابراین اگر دوست دارید استرس خود را مدیریت کرده و به راحتی از پس کارها بربیایید، تکنیک پومودورو را حتما امتحان کنید.

  2.     بهبود کیفیت و کمیت کارها

  زمانی که مدت زمان محدودی (مثلا 30 دقیقه) داشته باشیم، به طور خودکار برای آن ارزش قائل شده و سعی می‌کنیم به بهترین شکل ممکن وظایف خود را انجام دهیم؛ بنابراین با این تکنیک کیفیت و کمیت کارها نیز تا حدود زیادی افزایش می‌یابد.

  3.     جلوگیری از فرسودگی ذهنی

  کار مداوم و مستمر برای ساعت‌های طولانی باعث خستگی و فرسودگی ذهن می‌شود. با ایجاد وقفه‌های کوتاه و به موقع شما خیلی راحت از این فرسودگی جلوگیری کرده و با انگیزه بیشتری به وظایف خود رسیدگی می‌کنید.

  4.     عدم انجام چند کار هم‌زمان

  یکی از مشکلات بسیاری از افراد، انجام چند کار هم‌زمان بوده و همین مورد باعث عدم تمرکز و کیفیت پایین کارها می‌شود. با استفاده از این تکنیک در یک زمان خاص تنها به انجام یک کار رسیدگی و از پرش ذهن خود نیز جلوگیری می‌کنید.

  5.     افزایش توجه و تمرکز

  این روزها با وجود کارها و مشغله‌های زیاد، تعداد بسیار زیادی از افراد با مشکلات عدم تمرکز دست و پنجه نرم می‌کنند. یکی از اصلی‌ترین مزایای این تکنیک، افزایش تمرکز بوده و شما را به راه‌حل‌های خلاقانه نیز ترغیب می‌کند.

  6.    سهولت در برنامه‌ریزی

  گاهی اوقات برای ما پیش می‌آید یک روز کامل را برای اتمام تنها یک کار به هدر داده و اتلاف وقت می‌کنیم. قطعا ساعت‌های کاری طولانی، بر تعادل زندگی شخصی و کاری شما تاثیر منفی داشته و حتی باعث فرسودگی شغلی نیز می‌شود.

  با استفاده از تکنیک پومودورو شما روز خود را با دقت بیشتری برنامه‌ریزی کرده و در مدت زمان مشخص شده به تمام کارهای خود می‌رسید.

  7.     افزایش مسئولیت‌پذیری و اراده

  زمانی که کارهای زیادی برای انجام دادن دارید، نشستن و شروع یک پروژه یا کار احتمالا سخت است. اما آگاهی از اینکه باید فقط برای 25 دقیقه تمرکز کنید، به شما قدرت و اراده زیادی برای شروع می‌دهد.

  تا اینجا شما با تعدادی از اصلی‌ترین مزایای این تکنیک آشنا شدید، اما آیا از نحوه انجام آن اطلاع دارید؟ در بخش زیر نحوه استفاده از آن را به شما آموزش می‌دهیم.

  آموزش آسان اجرای فن پومودورو

  اجرای تکنیک پومودورو در چند مرحله ساده خلاصه شده که در بخش زیر به طور مفصل با آن‌ها آشنا می‌شوید.

  1.    مرحله شناسایی وظایف

  در قدم اول شما باید کارها و وظایف خود را شناسایی کنید. این کارها در حالت ایده‌آل باید کوتاه باشند. در غیر این صورت آن‌ها را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کنید تا تکمیل آن‌ها بیش از 25 دقیقه طول نکشد.

  2.    تنظیم تایمر

  در این مرحله تایمر یا موبایل خود را برای 25 دقیقه تنظیم کنید تا در زمان مقرر به شما هشدار داده و شما را از حالت متمرکز خارج کند. این تایمر را در جای نزدیک و در دسترس خود قرار دهید تا به راحتی صدای آن را بشنوید. البته بهتر است صفحه ساعت در جلوی دید شما نباشد؛ زیرا باعث حواس‌پرتی می‌شود.

  3.    انجام وظایف مشخص شده

  در این مرحله شما باید روی وظایف خود به صورت متمرکز کار کرده و از هرگونه مزاحمت و حواس‌پرتی دوری کنید؛ بنابراین تمام سعی‌تان را برای ایجاد یک کار باکیفیت به کار بگیرید.

  4.    یک استراحت کوتاه

  در مرحله 4 تکنیک پومودورو پس از شنیدن صدای هشدار زنگ 5 دقیقه به خود استراحت دهید. حتی اگر تمرکز برای ادامه دارید، باز هم آن را متوقف و خود را موظف به استراحت کنید. هدف اصلی این کار دور شدن از محیط کاری است؛ بنابراین از جای خود بلند شده و به مکان دیگری بروید.

  5.    تکرار مراحل قبل

  در این گام شما باید مراحل قبل را سه و در مجموع 4 بار تکرار کنید. سعی کنید حتما خود را موظف به انجام این کار کرده و در این زمینه منضبط باشید.

  6.    یک استراحت طولانی

  در مرحله ۴ شما باید پس از ۴ بار تکرار، ۳۰ دقیقه به خود استراحت طولانی دهید. حال اگر کار شما به پایان رسیده است، پس از این استراحت به سراغ کار‌های بعدی خود بروید. در غیر این صورت پس از ۳۰ دقیقه ادامه آن را انجام داده و مراحل ۲ تا ۴ را طبق موارد گفته شده تکرار کنید تا کار شما به اتمام برسد.

  تا اینجا شما با نحوه استفاده از روش پومودورو آشنا شدید، اما قطعا نکات متفاوتی وجود داشته که در کیفیت کار شما تاثیر بسیار پررنگی دارند. در بخش زیر روش‌های متفاوتی را برای تقویت تکنیک پومودورو به شما یاد می‌دهیم.

  روش‌های تقویت تکنیک پومودورو

  اگر قصد دارید با استفاده از این تکنیک کارهای خود را انجام دهید، توصیه می‌کنم حتما موارد زیر را مدنظر خود قرار دهید.

  انتخاب محیط کاری مناسب

  حتما در انتخاب محیط و مکان کاری موردنظر دقت به خرج دهید، بارها دیده‌ام بسیاری از افراد در محیط‌های نامناسبی مثل تخت خواب کارهای خود را انجام می‌دهند. اگر قصد ایجاد یک کار باکیفیت را دارید، هرگز این اشتباه را انجام ندهید.

  حتما یک مکان آرام، پر آرامش و ساده را انتخاب کرده و یک میز و صندلی مناسب برای خود تهیه کنید.

  از بین بردن عوامل حواس‌پرتی

  یکی از مهم‌ترین مشکلات بسیاری از ما در حین انجام کارها، عوامل مزاحم است. یکی از مهم‌ترین مثال‌های رایج آن موبایل و چک کردن فضای مجازی بوده و همین موضوع حواس افراد را پرت می‌کند.

  به همین دلیل سعی کنید تمام این عوامل مزاحم را در مدت زمان انجام کار، از خود دور کرده و تنها در تایم استراحت خود به آن‌ها سر بزنید. با این کار لطف بسیار بزرگی در حق خود می‌کنید!

  برنامه‌ریزی و اولویت‌بندی وظایف

  یکی از مهم‌ترین نکات برای استفاده از تکنیک پومودورو، برنامه‌ریزی و اولویت‌بندی کارهاست. حتما کارهای خود را بر اساس اهمیت و فوریت آن‌ها طبقه‌بندی کرده و سپس شروع به انجام آن‌ها کنید.

  با این برنامه‌ریزی، دیگر وقتتان را برای کارهای بی‌ارزش و نامربوط به هدر نداده و از روز خود به بهترین شکل ممکن استفاده می‌کنید.

  وقفه‌ها

  اگر در حین انجام کار با مشکل یا وقفه‌ای روبه‌رو شدید، سعی کنید تا جای ممکن آن را به بعد موکول و پس از اتمام کار به آن رسیدگی کنید؛ در غیر این صورت باید دوره پومودورو را متوقف و آن را از ابتدا شروع کنید.

  علاوه بر این نکات، بارها دیده‌ام افراد در حین انجام این تکنیک با مشکلات مختلفی روبه‌رو می‌شوند؛ در قسمت زیر این مشکلات احتمالی و نحوه غلبه بر آن‌ها را به شما آموزش می‌دهیم.

  مشکلات احتمالی و نحوه غلبه بر آن‌ها با تکنیک پومودورو

  اگر در حین انجام کار با این تکنیک، با مشکلات زیر روبه‌رو شدید، اصلا نگران نباشید؛ زیرا با چند راهکار ساده به‌راحتی از پس آن‌ها برمی‌آیید.

  تعلل در فواصل کاری

  خیلی از افراد پس از شنیدن زنگ هشدار، به جای چند دقیقه، مدت زمان بیشتری به خود استراحت می‌دهند؛ این کار نه تنها فایده‌ای نداشته بلکه تمرکزتان را از بین برده و شما را از فضای کاری دور می‌کند!

  برای غلبه بر این مشکل بهتر است تایمر خود را حتی برای زمان‌های استراحت خود نیز تنظیم کرده و پس از شنیدن زنگ هشدار، به سراغ دوره بعدی بروید!

  وقفه و حواس‌پرتی در فواصل کاری

  خیلی از افراد در حین انجام کار با مشکل عدم تمرکز، حواس‌پرتی و وقفه مواجه می‌شوند؛ اگر در بین کار شخصی به شما نزدیک شد یا تماس گرفت، پس از اتمام مدت زمان، با او صحبت کرده یا با او تماس بگیرید.

  اما اگر این عوامل درونی بوده و به طور ناگهانی خاطره، رویداد و… را به یاد ‌آوردید، آن را در جایی یادداشت و سپس به آن رسیدگی کنید.

  فرسودگی شغلی یا خستگی ناشی از کار بیش از حد

  خیلی از افراد در بین زمان‌های مشخص شده استراحت نکرده و در مدت زمان طولانی به کار خود ادامه می‌دهند. باید بدانید این افراد پس از مدتی دچار فرسودگی شغلی و خستگی بیش از حد شده و دیگر دست از کار می‌کشند!

  بنابراین حتما خود را مجبور به استراحت کرده و به چشمان و بدن خود زمان دهید؛ در غیر این صورت در آینده با مشکلات جدی کمردرد، چشم درد و… مواجه می‌شوید.

  تا اینجا شما با تمام موارد موردنیاز برای اجرای فن پومودورو آشنا شدید. اگر در این زمینه سوال یا ابهامی دارید با کارشناسان ما در مجموعه پیوست در ارتباط بوده و از راهنمایی‌های تخصصی آن‌ها بهره‌مند شوید.

  نکات پایانی در مورد تکنیک پومودورو

  در این مقاله شما با تمام نکات و آموزش‌های تکنیک پومودورو آشنا شدید، در پایان باید بدانید تنها رمز موفقیت شما در استفاده از این روش، بدون شک پایبندی به اصول و رعایت قوانین آن است!

  بسیاری از افراد در نیمه کار ناامید شده و دیگر فکر می‌کنند این تکنیک برای آن‌ها جواب نمی‌دهد؛ اما اصلا نگران نباشید! قطعا تمام افراد در ابتدای راه با مشکلات و یا سهل‌انگاری‌های مختلفی مواجه می‌شوند؛ اما در ادامه و با تکرار آن، قطعا به نتیجه موردنظر خود رسیده و زمان خود را به درستی مدیریت می‌کنید.

  اگر در این زمینه نیاز به راهنمایی بیشتری دارید، در قسمت زیر سوالات و نظرات خود را با ما در پیوست در میان بگذارید؛ از طرفی این روزها تمام افراد به یک راهنما و تکنیک فوق‌العاده برای افزایش تمرکز و بهره‌وری از زمان خود دارند؛ بنابراین توصیه می‌کنم با اشتراک‌گذاری این مقاله، دوستان خود را نیز با این تکنیک جادویی آشنا کنید.

  https://pvst.ir/ey9

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو