skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

آیا تفاهم بانک مرکزی و مرکز توسعه تجارت الکترونیکی به‌ منظور صدور اینماد برای صرافی‌های رمزارزی اجرایی می‌شود؟

۶ اردیبهشت ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۷ خرداد ۱۴۰۲

بانک مرکزی به نظر می‌رسد بالاخره چراغ سبز برای فعالیت صرافی‌های رمزارزی را روشن کرده و قرار است در روزهای آینده راهکاری را که ۶ ماه پیش مرکز توسعه تجارت الکترونیکی برای صدور اینماد برای صرافی‌های رمزارزی ارائه داده بود با همکاری مرکز تتا و انجمن فین‌تک اجرایی کند.

به گزارش پیوست، رئیس هیات مدیره انجمن فین‌تک در توییتی اعلام کرد در هفته‌های پیش‌ رو نوعی از اینماد برای صرافی‌های رمزارزی صادر خواهد شد، هرچند او هیچ اشاره‌ای به اینماد صادر شده نکرده اما به راه‌پرداخت گفته بود در هفته آینده جلسه‌ای با بانک مرکزی برای به نتیجه رسیدن این موضوع برگزار خواهند کرد. او در گفت‌وگو با پیوست جزئیات بیشتر درباره نوع اینماد صادرشده برای صرافی‌های رمزارزی را به بعد از جلسه با بانک مرکزی و مشخص شدن چارچوب کلی این طرح موکول کرد.

همزمان با منوط شدن ارائه درگاه پرداخت به نماد اعتماد الکترونیکی، مرکز توسعه تجارت الکترونیکی پیشنهاد کرد تا زمان رگوله شدن حوزه‌های جدید فناوری‌های مالی مانند لندتک‌ها و صرافی‌های رمزارزی این بخش‌ها فقط با ثبت اطلاعات در سامانه اینماد با اجازه بانک مرکزی همچنان می‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند؛ هرچند این پیشنهاد در تابستان ۱۴۰۰ به بانک مرکزی ارائه شد و مرکز توسعه تجارت الکترونیکی نیز بارها این پیشنهاد خود را پیگیری کرده بود اما به نظر می‌رسد تاکنون بانک مرکزی به آن توجهی نداشته است.

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی پیشتر پیشنهاد داده بود: «به منظور رفع مشکل کسب‌‌وکارهای فعال در حوزه‌‌های مالی جدید که تاکنون مقررات‌گذاری برای آن حوزه‌‌ها انجام نشده است، پس از ثبت‌‌نام اولیه در سامانه اینماد صرفاً با احراز اطلاعات و بدون اعطای اینماد، ارائه درگاه پرداخت به آنها تا زمان تعیین تکلیف حوزه‌‌های مذکور با تشخیص و تایید بانک مرکزی انجام پذیرد.»

معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری نیز از بانک مرکزی و مرکز توسعه تجارت الکترونیکی به صورت شفاف خواسته بود راهکاری بیابند که فناوری‌های مالی نوظهور بتوانند تا زمان مقررات‌گذاری به فعالیت خود ادامه دهند. در نامه معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری آمده است: «در حوزه‌های تنظیم‌گری‌نشده به ویژه حوزه‌های مالی نوظهور، با توجه به سرعت نوآوری و عدم امکان پیش‌تنظیم‌گری به دلیل سکون نهادهای تنظیم‌گر، مرکز توسعه تجارت الکترونیکی و بانک مرکزی سازوکاری را طراحی و پیاده‌سازی کنند تا ضمن ثبت و احراز اطلاعات از جهت حفظ نظارت و مشاهده‌پذیری، امکان دریافت درگاه پرداخت اینترنتی تا زمان تنظیم مقررات آن حوزه فراهم شود؛ همین رویه در خصوص سایر حوزه‌های نوظهور، بین مرکز توسعه تجارت الکترونیکی و تنظیم‌گر بخشی ذی‌ربط اجرا شود.»

بانک مرکزی با همکاری شاپرک نیز در نیمه دوم سال گذشته با تعریف و ایجاد کد صنفی ۷۸۰۰ و اختصاص ‌آن به درگاه‌های پرداخت صرافی‌های رمزارزی سعی کردند تا حدودی امکان فعالیت این صرافی‌ها را فراهم کنند هرچند این اقدام از سوی شاپرک در نهایت منجر به محدود شدن تراکنش‌این صرافی‌ها به سقف ۲۵ میلیون تومان شد با وجود این، هراس آنان از مسدود شدن درگاه‌هایشان تا حدی از بین رفت.

حال به نظر می‌رسد با پیگیری انجمن فین‌تک این بخش از تفاهم‌نامه مرکز توسعه تجارت الکترونیکی و بانک مرکزی در حال اجرایی شدن است و صرافی‌های رمزارزی به زودی می‌توانند ساده‌تر درگاه پرداخت بگیرند.

 

https://pvst.ir/eou

مهرک محمودی روزنامه‌نگاری را از حوزه سینما شروع کرد و در مدت کوتاهی پس از آن، با این سودا که روزنامه‌نگار باید در تمامی بخش‌ها فعالیت کند براساس یک اتفاق خیلی ساده وارد حوزه اقتصادی شد و در روزنامه‌های صدای عدالت، آزاد، ابرار اقتصادی، فرهنگ آشتی، همشهری اقتصادی و غیره به عنوان خبرنگار فعالیت کرد. همانطور که زندگی همیشه براساس اتفاق‌های ساده جلو می‌رود، فعالیت خود را به صورت نیمه وقت در در هفته‌نامه عصرارتباط در حوزه تجارت و بانکداری الکترونیکی آغاز کرد و پس از مدتی این فعالیت نیمه وقت به یک فعالیت تمام وقت تبدیل و ۹ سال به طول انجامید اما باز هم براساس یک اتفاق آنجا را ترک کرد. حال سال‌هاست که پیوست خانه مهرک محمودی است؛ اما تجارت و بانکداری و دولت الکترونیکی تبدیل به حوزه‌های مورد علاقه او شده‌اند.

تمام مقالات

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو