skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

درخواست مرکز توسعه تجارت الکترونیکی از بانک مرکزی: حوزه‌های لندتک و رمزارز را قانون‌گذاری کنید

۲۰ آذر ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۱ آذر ۱۴۰۱

بانک مرکزی و مرکز توسعه تجارت الکترنیکی

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی از بانک مرکزی خواست تا هر چه زودتر حوزه‌های مربوط به لندتک و رمزارزها را قانون‌گذاری کند.

به گزارش پیوست، رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی در نامه‌ای به معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی از وی خواست تا تصمیم‌گیری و تدوین مقررات برای حوزه‌های رمزارز و لندتک تسریع شود تا در عین استفاده از ظرفیت فنی و نوآوری شرکت‌های مذکور، بتوان زمینه کاهش فعالیت‌های غیرقانونی را ایجاد کرد.

این درخواست به منظور اجرای الزام اینماد برای شرکت‌های پرداخت‌یاری طبق ماده ۱۰۳ آیین‌نامه اجرایی ماده ۱۴ قانون مبارزه با پول‌شویی صورت گرفته است طبق این ماده قانونی تمامی پذیرندگان شرکت‌های پرداخت‌یاری و تمامی متقاضیان درگاه پرداخت باید پیش از دریافت درگاه پرداخت اقدام به دریافت نماد تجارت الکترونیکی کنند.

شاپرک طی نامه‌ای به شرکت‌های پرداخت‌یاری اعلام کرده بود، از ۲۴ آبان ماه و به مدت ۶ هفته این شرکت‌ها فرصت دارند تا درگاه‌های پرداخت پذیرندگان فاقد نماد تجارت الکترونیکی یا دارای  هویت نامنطبق با مالک نماد را غیرفعال کنند.

همان زمان شرکت‌های فعال در حوزه رمزارز و لندتک نسبت به مشخص نبودن تکلیف آنان به ابلاغ این دستور اعتراض کردند. در شرایط فعلی به دلیل نبود قانون مشخص برای فعالان حوزه رمزارز و لندتک صدور اینماد برای فعالان این دو بخش با مشکل مواجه است هر چند مرکز توسعه تجارت الکترونیکی مشکل برخی از شرکت‌های لندتکی را که طرف قرارداد بانک‌ها هستند مرتفع کرده است اما تمامی آنها قادر به دریافت نماد تجارت الکترونیکی نیستند.

بانک مرکزی و مرکز توسعه تجارت الکترونیکی تابستان ۱۴۰۰ با یکدیگر توافق کردند تا فعالیت‌هایی مانند لندتک‌ها و رمزارزی‌ها را ذیل عنوان «سایر حوزه‌های مالی» قرار دهند و به صورت موقت با موافقت بانک مرکزی برای آنان اینماد صادر شود. حال مرکز تتا از بانک مرکزی خواسته با توجه به آن توافق و تاثیرگذاری این بخش‌ها در اقتصاد دیجیتال هرچه سریع‌تر موضع خود نسبت به این بخش‌ها را اعلام کند.

در این نامه ذکر شده که مرکز توسعه تجارت‌الکترونیکی تا کنون برای رفع مشکل کسب و کارهای فعال در این بخش اقدام به پیاده‌سازی اینماد بدون‌ستاره، ارائه وب‌سرویس برای اعطای خودکار اینماد، اعطای اینماد به سکوهای بازارگاهی در قالب زیردامنه کرده است.

https://pvst.ir/dop

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو