skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

آموزش استعلام مدرک تحصیلی، راهنمای دریافت آنلاین انواع مدارک دانشگاهی

۷ بهمن ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۸ دقیقه

راهنمای دریافت مدرک تحصیلی از سامانه وزارت علوم

سامانه استعلام مدرک تحصیلی برای اطلاع از وضعیت مدرک تحصیلی کاربر توسط وزارت علوم راه‌اندازی شده است و در آن می‌توانید با ورود اطلاعات هویتی، مدرک تحصیلی خود را مشاهده کنید.

مدارک تحصیلی یکی از مهم‌ترین مدارکی است که در شرایط مختلف به آن نیاز پیدا می‌کنیم. دسترسی و دریافت استعلام از این مدارک با مراجعه به سامانه مربوطه هم امکان‌پذیر است. فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و دانشجویان برای استعلام مدرک دانشگاهی و فارغ‌التحصیلانی که می‌خواهند به مدرک دیپلم دست بیایند با طی کردن چند مرحله به آسانی می‌توانند مدارک خود را مشاهده کنند.

استعلام مدرک تحصیلی با کدملی

برای استعلام مدرک تحصیلی می‌توانید وارد سامانه استعلام مدرک تحصیلی شوید.

اکنون باید احراز هویت خود را از طریق درگاه خدمات الکترونیکی دولت تائید کنید. پس از این مرحله به‌طور مستقیم وارد صفحه نمایش مدرک می‌شوید.

قبلا برای استعلام مدرک تحصیلی به طور مستقیم وارد سامانه استعلام مدرک تحصیلی وزارت علوم می‌شدید و با ورود کد ملی و برخی اطلاعات دیگر می‌توانستید از این سامانه استفاده کنید. این روش مدتی است که تغییر کرده و اکنون فقط از طریق درگاه خدمات الکترونیکی دولت می‌توانید به این سامانه دسترسی داشته باشید.

اگر هنوز در این سامانه عضو نشده‌اید می‌توانید با آموزش تصویری مطلب راهنمای ثبت نام در درگاه اطلاع‌رسانی خدمات الکترونیکی دولت از خدمات این سامانه مانند استعلام مدرک تحصیلی استفاده کنید.

اگر در درگاه خدمات دولت قبلا ثبت‌نام کرده‌اید کافی است وارد لینک سامانه استعلام مدرک تحصیلی شوید. از طریق این لینک به‌طور خودکار ابتدا وارد درگاه دولت سپس به بخش استعلام هدایت می‌شوید. بنابراین روش استعلام مدرک تحصیلی با کد ملی مدتی است حذف شده است.

استعلام مدرک تحصیلی از طریق درگاه خدمات الکترونیکی دولت

برای استعلام مدرک تحصیلی غیر از ورود مستقیم به این سامانه پس از احراز هویت در درگاه خدمات دولت، به سامانه‌ای به نام سامانه ملَّی کد صحت مدارک تحصیلی کشور هدایت می‌شوید که در آنها مدرک تحصیلی شما نمایش داده شده است.

استعلام مدارک تحصیلی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

 1. در صورتی که دانش آموخته داخل کشور هستید و قبلا برای مدرک تحصیلی دانشنامه یا گواهی موقت خود کد صحت دریافت نکرده اید، ضـرورت دارد پس از ثبت نام اولیه در سامانه جامع امور دانشجویان (سجاد) در بخش خدمات/ اداره کل امور دانش‌آموختگان/ دریافت تاییدیه تحصیلی ، اقدام به ثبت درخواست، تکمیل مدارک مورد نیاز نمایید. پس از بررسی توسط دانشگاه/ موسسه/ اداره کل امور دانش آموختگان سازمان امور دانشجویان و در صورت تاییدکد صحت ۲۰ رقمی صادر خواهد شد.

 2. در صورتی که دانش آموخته خارج از کشور هستید و قبلا برای مدرک تحصیلی ارزشنامه یا گواهی موقت خود کد صحت دریافت نکرده اید، ضـرورت دارد پس از ثبت نام اولیه در سامانه جامع امور دانشجویان (سجاد) در بخش خدمات/ اداره کل امور دانش‌آموختگان/ دریافت کد صحت ارزشنامه های قدیمی خارج از کشور ، اقدام به ثبت درخواست، تکمیل مدارک مورد نیاز نمایید. پس از بررسی توسط دانشگاه/ موسسه/ اداره کل امور دانش آموختگان سازمان امور دانشجویان و در صورت تاییدکد صحت ۲۰ رقمی صادر خواهد شد.

 3. در حال حاضر، افرادی که از دانشگاه­ های نظامی دانش آموخته شده اند و همچنین متقاضیانی که دوره های غیررسمی، دوره های آزاد، دوره های غیردولتی و دوره های داخلی را گذرانده اند، نیازی به دریافت کد صحت ندارند و فرآیند ارزیابی مدارک اخذ شده ایشان از طریق اداره کل دانش آموختگان سازمان امور دانشجویان انجام خواهد شد.

 4. راهنمای متنی مراحل ثبت درخواست اخذ کد صحت از اینجا قابل دریافت است.

استعلام مدارک تحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی

 1. کلیه متقاضیان دارای دانشنامه باید نسبت به دریافت کد صحت 24 رقمی از طریق سامانه استعلام مدارک تحصیلی دانش‌آموختگان اقدام نمایند.

 2. کلیه متقاضیانی که تا کنون موفق به دریافت دانشنامه پایان تحصیل خود نشده اند؛‌ لازم است با مراجعه به واحد دانشگاهی محل تحصیل خود و با ارائه رسید پیش ثبت نام انتخابات مجلس شورای اسلامی، نسبت به دریافت دانشنامه در اسرع وقت اقدام نمایند.

 3. در صورت مشاهده هر گونه مغایرت در صحت مندرجات تاییدیه تحصیلی، از طریق سامانه اقدام نمایند.

سامانه استعلام مدارک تحصیلی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

برای استعلام مستقیم مدارک تحصیلی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌توانید به پرتال دانش‌آموختگان وزارت بهداشت مراجعه کنید.

استعلام مدارک تحصیلی حوزه‌های علمیه

برای استعلام مستقیم مدارک تحصیلی حوزه‌های علمیه، علاوه بر سامانه استعلام مدرک تحصیلی می‌توانید از مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه نیز اقدام کنید. پس از تائید قوانین وارد درگاه ورود مرکز مدیریت می‌شوید و می‌توانید مدارک تحصیلی خود را مشاهده کنید.

درخواست اصلاح اطلاعات سوابق تحصیلی

درصورتی که مدرک خود را در سامانه استعلام مشاهده نمی‌کنید یا اطلاعات نماش داده شده صحیح نیست، متناسب با مرجع صادر‌کننده مدرک تحصیلی می‌توانید برای اصلاح مدرک از طریق لینک‌های زیر اقدام کنید. لازم است بعد از اصلاح مغایرت‌ها، حتما استعلام جدید بگیرید تا مطمئن شوید موارد مورد نظر شما اعمال شده است. 

سامانه استعلام مدرک تحصیلی چیست

سامانه استعلام مدرک تحصیلی یک سامانه الکترونیکی است که توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران راه‌اندازی شده است. این سامانه به افراد این امکان را می‌دهد که از وضعیت تحصیلی خود، از جمله رشته تحصیلی، دانشگاه محل تحصیل، مقطع تحصیلی، معدل و تاریخ فارغ‌التحصیلی، استعلام بگیرند.

برای استفاده از سامانه استعلام مدرک تحصیلی، افراد باید به سایت این سامانه به آدرس estelam.msrt.ir مراجعه کنند. در این سایت، می‌توانند با وارد کردن کد ملی و شماره همراه خود، از وضعیت تحصیلی خود استعلام بگیرند.

سامانه استعلام مدرک تحصیلی برای افراد مختلفی که نیاز به استعلام مدرک تحصیلی دارند، مفید است. از جمله این افراد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دانشجویان
 • فارغ‌التحصیلان
 • کارفرمایان
 • سازمان‌های دولتی و خصوصی

در حال حاضر، سامانه استعلام مدرک تحصیلی وزارت علوم، تنها سامانه رسمی است که برای استعلام مدرک تحصیلی در ایران استفاده می‌شود. سایر سامانه‌هایی که برای این منظور راه‌اندازی شده‌اند، غیررسمی هستند و اعتبار آنها مورد تایید وزارت علوم نیست.

 

نحوه استعلام مدرک تحصیلی دیپلم

اگر به مدرک دیپلم خود نیاز دارید باید وارد سامانه تاییده تحصیلی به آدرس emt.medu.ir شوید.

ابتدا صفحه‌ای مطابق با تصویر زیر نمایش داده می‌شود، از بین گزینه‌های موجود « ثبت نام مدرک تحصیلی» را انتخاب کنید.

آشنایی با سامانه استعلام مدرک تحصیلی

در این مرحله لازم است نظام تحصیلی خود را مشخص کنید و با وارد کردن کد امنیتی، گام بعدی را انتخاب کنید.

استعلام مدرک تحصیلی از سامانه وزارت علوم

در این مرحله، چند بخش وجود دارد که باید اطلاعات هر قسمت را به طور دقیق وارد و تکمیل کنید.

دریافت مدارک تحصیلی از سامانه

در مرحله بعد اطلاعاتی که نمایش داده می‌شود را در صورت درست بودن تایید کنید. پس از تایید اطلاعات در قسمت بعد وارد مرحله پرداخت می‌شوید. پس از انجام همه مراحل و پرداخت هزینه، کد پیگیری برای شما ارسال می‌شود.

برای پیگیری تاییدیه ثبت نام لازم است در صفحه اول « پیگیری تاییدیه تحصیلی» را انتخاب کنید.

استعلام مدرک دیپلم

در مرحله بعد، کد رهگیری را وارد نموده و روی بخش ادامه ضربه بزنید تا به صفحه جدیدی منتقل شده و از وضعیت تحصیلی خود آگاه شوید.

سامانه تاییدیه مدارک تحصیلی

سخن پایانی

برای استعلام مدرک، یکی از سامانه‌هایی است که فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها می‌توانند سوابق تحصیلی خود را استعلام بگیرند. این سامانه تنها برای استعلام سوابق تحصیلی دانشگاهی است و امکان گرفتن مدرک تحصیلی دیپلم در آن وجود ندارد و همانطور که گفته شد برای دستیابی به مدرک دیپلم باید به آدرس سامانه مربوطه مراجعه کنید.

سوالات متداول

 سامانه استعلام مدرک تحصیلی چیست؟

سامانه استعلام مدرک تحصیلی یک سامانه الکترونیکی است که توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران راه‌اندازی شده است. این سامانه به افراد این امکان را می‌دهد که از وضعیت تحصیلی خود، از جمله رشته تحصیلی، دانشگاه محل تحصیل، مقطع تحصیلی، معدل و تاریخ فارغ‌التحصیلی، استعلام بگیرند.

چگونه می‌توان از سامانه استعلام مدرک تحصیلی استفاده کرد؟

برای استفاده از سامانه استعلام مدرک تحصیلی، افراد باید به سایت این سامانه به آدرس estelam.msrt.ir مراجعه کنند. در این سایت، می‌توانند با وارد کردن کد ملی و شماره همراه خود، از وضعیت تحصیلی خود استعلام بگیرند.

چه کسانی می‌توانند از سامانه استعلام مدرک تحصیلی استفاده کنند؟

هر فردی که مدرک تحصیلی از دانشگاه‌های دولتی یا غیرانتفاعی ایران دارد، می‌تواند از سامانه استعلام مدرک تحصیلی استفاده کند.

چه اطلاعاتی از طریق سامانه استعلام مدرک تحصیلی قابل استعلام است؟

از طریق سامانه استعلام مدرک تحصیلی می‌توان اطلاعات زیر را استعلام کرد:

 • رشته تحصیلی
 • دانشگاه محل تحصیل
 • مقطع تحصیلی
 • معدل
 • تاریخ فارغ‌التحصیلی

هزینه استفاده از سامانه استعلام مدرک تحصیلی چقدر است؟

استفاده از سامانه استعلام مدرک تحصیلی رایگان است.

آیا می‌توانم مدرک تحصیلی دیگران را مشاهده کنم؟

خیر با توجه به اینکه قبل از مشاهده مدرک باید از طریق درگاه خدمات دولت الکترونیکی احراز هویت شوید بنابراین نمی‌توانید مدرک تحصیلی دیگران را ببینید.

 

https://pvst.ir/ene

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو