skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

سرمایه‌گذار فرشته کیست و چگونه سرمایه‌گذاری می‌کند؟

۲۶ خرداد ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۱۶ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۰ تیر ۱۴۰۲

سرمایه‌گذار فرشته

سرمایه‌گذار فرشته یا Angel Investor فردی است که به استارت‌آپ‌ها یا کارآفرینان در مراحل اولیه در ازای حقوق صاحبان سهام یا بدهی قابل تبدیل حمایت مالی می‌کند. سرمایه‌گذاران فرشته معمولاً افرادی با ارزش خالص هستند که سرمایه‌های شخصی خود را در سرمایه‌گذاری‌های تجاری امیدوارکننده با انتظار کسب بازده سرمایه‌گذاری خود سرمایه‌گذاری می‌کنند.

سرمایه‌گذاران فرشته معمولاً در مراحل اولیه استارت‌آپ سرمایه‌گذاری می‌کنند، زمانی که کسب‌وکار پتانسیل رشد بالایی دارد اما ممکن است هنوز سابقه اثبات شده یا درآمد قابل‌توجهی نداشته باشد.

سرمایه‌گذاران فرشته سرمایه‌ای را در قالب تأمین مالی سهام یا بدهی قابل تبدیل در اختیار استارت‌آپ‌ها قرار می‌دهند. تأمین مالی سهام شامل سرمایه‌گذاری پول در ازای سهام یا سهام مالکیت در شرکت است. بدهی قابل تبدیل وامی است که می‌تواند در مراحل بعدی، معمولاً در یک دور تأمین مالی بعدی، به حقوق صاحبان سهام تبدیل شود.

سرمایه‌گذاران فرشته اغلب چیزی بیش از حمایت مالی ارائه می‌دهند. آن‌ها ممکن است تجربه، دانش و ارتباطات ارزشمند صنعت را برای کمک به رشد استارتاپ به ارمغان بیاورند. بسیاری از سرمایه‌گذاران فرشته به طور فعال به کارآفرینانی که در آن‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند راهنمایی و مشاوره می‌دهند و از شبکه‌ها و تخصص خود برای هدایت شرکت استفاده می‌کنند.

سرمایه‌گذاری فرشته با ریسک بالا و با پاداش بالا در نظر گرفته می‌شود. استارت‌آپ‌ها نرخ شکست بالاتری دارند، بنابراین سرمایه‌گذاران فرشته می‌دانند که همه سرمایه‌گذاری‌هایشان موفق نخواهد بود. با این حال، اگر یک استارت‌آپ به رشد قابل توجه یا خروج موفقیت‌آمیز (مانند خرید یا عرضه اولیه عمومی) دست یابد، سرمایه‌گذاران فرشته می‌توانند بازده قابل‌توجهی از سرمایه‌گذاری خود کسب کنند.

آنها از سرمایه شخصی خود برای سرمایه‌گذاری در استارت‌آپ‌ها استفاده می‌کنند که اغلب از ثروت یا منابع مالی خود استفاده می‌کنند. برخی از سرمایه‌گذاران فرشته نیز ممکن است پول خود را با سرمایه‌گذاران دیگر در گروه‌های فرشته یا سندیکا‌ها جمع کنند تا سرمایه‌گذاری‌های بزرگ‌تری انجام دهند و ریسک خود را متنوع کنند.

این گروه از سرمایه‌گذاران معیار‌ها و ترجیحات سرمایه‌گذاری خود را دارند. برخی ممکن است بر صنایع یا بخش‌هایی که در آن تخصص دارند تمرکز کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است وظایف سرمایه‌گذاری گسترده‌تری داشته باشند. آن‌ها استارت آپ‌ها را بر اساس عواملی مانند پتانسیل بازار، قدرت تیم مؤسس، منحصر به فرد بودن محصول یا فناوری و مقیاس‌پذیری ارزیابی می‌کنند.

یک سرمایه‌گذار فرشته یک استراتژی خروج را هدف قرار می‌دهند که به آن‌ها امکان می‌دهد بازده خود را درک کنند. این ممکن است شامل فروش سهام مالکیت آن‌ها به یک شرکت بزرگتر، عرضه عمومی استارتاپ از طریق عرضه اولیه عمومی (IPO) یا ادغام/اکتساب با شرکت دیگری باشد.

توجه به این نکته مهم است که سرمایه‌گذاری فرشته در بسیاری از کشور‌ها یک فعالیت کاملاً قانونی است و سرمایه‌گذاران باید الزامات قانونی و مقررات اوراق بهادار را رعایت کنند. اگر قصد دارید یک سرمایه‌گذار فرشته شوید، توصیه می‌شود با متخصصان حقوقی و مالی مشورت کنید تا از رعایت قوانین قابل اجرا و کاهش خطرات اطمینان حاصل کنید.

سرمایه گذار فرشته کیست؟

سرمایه گذار فرشته فردی است که از نظر مالی سرمایه زیادی دارد. به همین دلیل قابلیت پشتیبانی و حمایت مالی از یک یا حتی چند کسب و کار جدید یا استارتاپ نوپا را دارد. این شخص که در واقع نوعی فرشته نجات است، می‌تواند حتی از میان دوستان و آشنایان صاحب استارت‌آپ باشد. برخلاف تصور برخی افراد، نیازی نیست سرمایه‌گذاران فرشته از میان افراد بسیار ثروتمند و معروف باشند. برعکس چنین فردی می‌تواند یک پزشک، وکیل یا صاحب یک کسب و کار باشند و علاوه بر دارایی، تجربیات خود را نیز در مسیر رشد کسب و کار صرف کند.

روش‌های یافتن سرمایه گذار فرشته 

به طور کلی روش‌های زیادی برای یافتن این سرمایه‌گذاران و اتصال به آن‌ها وجود دارد. آسان‌ترین روش می‌تواند مراجعه به دوستان و آشنایان و تلاش برای متقاعد کردن آنان در مورد موفقیت اهداف و استراتژی‌های مورد نظر به منظور رشد و سوددهی کسب و کارتان باشد.

به علاوه می‌توانید با پرس و جو از سایر کسب ‌و کارها، در مورد سرمایه‌گذاران فرشته‌ای که می‌شناسند یا با آن‌ها همکاری داشته‌اند، به جمع‌آوری اطلاعات بپردازید. روش‌های دیگر شامل جستجو در گروه‌های مرتبط فعال در شبکه‌های اجتماعی و صحبت با افراد دارای توانایی مالی است که به این روش سرمایه‌گذاری تمایل دارند.

ولی با توجه به این‌که حتی سرمایه‌گذاران فرشته نیز بدون در نظر گرفتن سود، به سرمایه‌گذاری و صرف پول اقدام نمی‌کنند، لازم است مناسب بودن و سوددهی کسب و کارتان برای آنان ثابت شود. این کار را می‌توانید با ارائه یک طرح توجیهی یا طرح کسب و کار حرفه‌ای و دقیق به آنان انجام دهید.

در این صورت سرمایه‌گذاران فرشته هزینه‌های کسب و کار شما را تا زمان مشخص و رسیدن به رشد و سوددهی بر عهده می‌گیرند. این سرمایه‌گذاران با وجودی که در مدیریت کسب‌ و ‌کار شما دخالتی ندارند، ولی در ازای سرمایه و پول صرف شده در مالکیت بخشی از کسب و کار با مالکان استارت‌آپ سهیم خواهند شد.

البته سرمایه گذار فرشته در بیشتر موارد به پرداخت هزینه‌های مربوط به مراحل اولیه یک کسب‌ و کار اقدام می‌کنند تا از نظر پیشرفت به مراحل لازم برسد. پس از رسیدن استارت‌آپ به پیشرفت مناسب، سرمایه گذار فرشته از پروژه خارج می‌شود و البته معمولا به پروژه دیگری وارد می‌شود. البته در برخی موارد نیز به سرمایه‌گذاری خود ادامه می‌دهد.

سرمایه‌گذار فرشته چه ویژگی‌هایی دارد؟

با توجه به این‌که روش سرمایه‌گذار فرشته با سایر روش‌های سرمایه‌گذاری استارت‌آپ‌ها تفاوت‌هایی دارد، سرمایه‌گذار فرشته نیز دارای ویژگی‌‌های منحصر به ‌فردی است که آن را از سایر سرمایه ‌گذاران متمایز می‌کند. در ادامه این ویژگی‌ها را با هم مرور می‌کنیم.

سرمایه گذار فرشته یک گروه نیست. بلکه شخصی است که دارای سرمایه کافی است و با کمک آن روی کسب‌‌و‌کار‌های نوپا سرمایه گذاری می‌کند. بنابراین هم به این کسب و کارها کمک می‌کند و هم سرمایه خود را افزایش می‌دهد.

سرمایه گذاران فرشته بر خلاف بسیاری از سرمایه داران، به روش‌های معمول و سنتی سرمایه‌گذاری از قبیل خرید ملک، طلا، سکه و ارز و حتی سرمایه‌ گذاری در بورس علاقه‌ای ندارند. در مقابل تمایل دارند سرمایه خود را با استفاده از روش‌‌های نوین و متفاوت سرمایه گذاری افزایش دهند.

با وجودی که سرمایه‌گذاران فرشته توقع بالایی در مورد بازگشت سرمایه‌شان ندارند، ولی پس از انجام بررسی‌های متداول ترجیح می‌دهند بر روی ایده‌‌هایی سرمایه‌گذاری کنند که از موفقیت آن اطمینان داشته باشند. آن‌ها حتی کارآفرین را نیز بررسی می‌کنند تا از توانایی آنان برای موفقیت در به ثمر رساندن ایده‌شان نیز مطمئن شوند.

البته در نهایت این روش سرمایه‌‌گذاری، یکی از سرمایه‌گذاری‌های پرخطر محسوب می‌شود. بنابراین ممکن است حتی با وجود بررسی‌ها نیز ایده مورد نظر با شکست مواجه شود. به همین دلیل است که سرمایه‌‌گذاران فرشته در واقع به‌ عنوان افراد نیکوکار شناخته می‌شوند.

سرمایه‌گذاران فرشته اغلب به منظور رشد خلاقیت و کسب و کار به این روش سرمایه‌گذاری روی می‎آورند و هدف آن‌ها کم به پیشرفت اقتصادی کشور است.

ویژگی‌های یک سرمایه گذار فرشته

هر سرمایه‌ گذار فرشته به طور کلی دارای یک سری ویژگی است. آگاهی از این ویژگی‌ها به شما کمک می‌کند تا، آن‌ها را بهتر و راحت‌تر شناسایی کنید.

منابع مالی بالا

داشتن ثروت زیاد و امکان حمایت استارتاپ‌ها از لحاظ مالی از مهم‌ترین ویژگی‌های یک سرمایه‌ گذار فرشته است. این افراد حاضر هستند تا بر اساس کیفیت کار و نوع استارتاپ هزینه‌های لازم را به صورت کامل پرداخت کنند و اعداد و ارقام برای آن‌ها محدودیتی به وجود نمی‌آورد.

ارتباطات و مهارت‌های کاربردی

این سری از افراد ارتباطات زیادی دارند و مهارت‌های لازم برای رشد یک کسب‌وکار یا به نتیجه رساندن یک استارتاپ را کسب کرده‌اند. ارتباطات در میزان موفقیت نقش مهمی دارد و سرمایه گذاران فرشته به واسطه این مزیت کارها را با سرعت بیشتری به انجام می‌رسانند. از جمله مهارت‌های کاربردی، مهارت مدیریت بحران و تصمیم‌گیری استراتژیک بسیار حائز اهمیت است.

ریسک‌پذیری بالا

افراد سرمایه گذار به ویژه سرمایه گذاران فرشته باید این قابلیت را داشته باشند تا در مواقع موردنیاز ریسک کنند. ریسک‌پذیر بودن باعث خلق نتایج بزرگ و متفاوت می‌شود و یک سرمایه گذار فرشته باید در کنار شناسایی ریسک‌های موجود، توانایی به انجام رساندن آن‌ها را داشته باشد و از نتیجه پیش رو نترسد.

رزومه کاری قدرتمند

این افراد دارای رزومه کاری بسیار قوی و پرمحتوا هستند و برای سالیان طولانی در زمینه کسب‌وکار و پول‌سازی فعالیت کرده‌اند. داشتن رزومه کاری غنی نشان دهنده این است که سرمایه گذار فرشته دارای تجربه و تخصص است و با اجرایی کردن آن روی استارتاپ‌های مختلف، می‌تواند نتایج درخشان کسب کند.

هدف‌گذاری طولانی مدت

سرمایه گذاران فرشته باید برای سه تا پنج سال آینده یک استارتاپ به صورت کلی هدف‌گذاری کنند و حالت‌های مختلف نتیجه را برای خود طراحی کرده باشند. آن‌ها باید میزان سود در طولانی مدت را هدف اصلی خود قرار دهند و سعی کنند تا به کمک منابع مالی و ارتباطات خود، نتایج کسب شده را در طولانی مدت حفظ کنند و آن را افزایش دهند. سرمایه گذار فرشته بسیار آینده‌نگر است و اقدامات لازم را بر این اساس انجام می‌دهد.

علاقه و تمایل به رشد استارتاپ

سرمایه گذار فرشته باید به فرایند رشد یک استارتاپ علاقه‌مند باشد و تمایل داشته باشد تا آن را رشد دهد. کسی که به رشد استارتاپ علاقه دارد، همیشه خود را در میان کار قرار می‌دهد و سعی می‌کند تا تصمیمات اصولی و حائز اهمیت مربوط به کار را به بهترین شکل اخذ کند.

وظایف سرمایه‌‌گذار فرشته چیست؟

سرمایه‌گذار فرشته علاوه‌ بر تامین هزینه‌های کسب و کار و سرمایه‌گذاری در رشد و پیشرفت آن، وظایف مهم دیگری نیز بر عهده دارد. چنین افرادی علاوه بر حمایت مالی، دارای تجربیات مفید هستند و می‌توانند برای کاهش ریسک استارت‌آپ‌ها به آنان در زمینه کسب‌ و ‌کار مشاوره ‌دهند. از جمله بخش‌های مختلف کسب و کار که نیاز به مشاوره دقیق دارد شامل مانند امور مالی، منابع انسانی و تصمیم‌گیری‌های استراتژیک می‌باشد.

به علاوه سرمایه‌گذاران فرشته به دلیل روابط کاری و اجتماعی بالایی که دارند، به کسب و کارها در شبکه‌سازی و ایجاد ارتباطات مفید به منظور گسترش کارشان کمک می‌کنند.

از سوی دیگر برخی سرمایه‌‌گذاران فرشته مانند مربی کارآفرینی در مسیر کسب و کار آموزش‌های لازم را به صاحبان ایده ارائه می‌دهند.

به طور کلی سرمایه‌‌گذاری فرشته یکی از روش‌های مناسب سرمایه‌گذاری برای استارت‌آپ‌ها و کسب ‌و کارهای کوچک است. چون از صفر تا صد هزینه‌‌های اولیه را پوشش می‌دهد و موجب کاهش دغدغه‌ها و رفع چالش‌های مالی کارآفرینان می‌شود.

احتمال موفقیت بالا

با انتخاب یک سرمایه گذار فرشته احتمال موفقیت و گرفتن نتیجه به خصوص از لحاظ مالی برای استارتاپ شما بالا می‌رود. دلیلش هم این است که میزان زیادی پول به استارتاپ وارد می‌شود. ترکیب این مقدار پول با تخصص و تجربه بالای سرمایه گذار فرشته باعث می‌شود تا میزان احتمال موفقیت افزایش بسیار زیادی داشته باشد؛ از طرفی دیگر این موفقیت به نفع خود سرمایه گذار است و موجب می‌شود تا سود مالی بیشتری داشته باشد.

افزایش اعتبار و کیفیت کار

با انتخاب شدن استارتاپ شما توسط یک سرمایه گذار فرشته، کیفیت و سطح کار بلافاصله ارتقا پیدا می‌کند و این پتانسیل را دارد تا با استارتاپ‌های مطرح در سطح کشور و حتی جهان به رقابت پردازد! سطح و کلاس کاری استارتاپ رشد چشمگیری پیدا می‌کند و اوج گرفتن بسیار راحت‌تر خواهد بود.

دسترسی به ارتباطات قدرتمند

با کمک گرفتن از یک سرمایه گذار فرشته، وارد دسته ارتباطات او می‌شوید و در این میان با سایر افراد از جمله سرمایه گذاران و افراد ثروتمند آشنا می‌شوید که همین نکته برای شما فواید بسیاری دارد و ارتباطات خود را به بهترین شکل ممکن گسترش می‌دهید؛ این مزیت در آینده به شما کمک می‌کند تا کارهای خود را سریع‌تر پیش ببرید و دایره ارتباطی خود را از افراد موفق و ثروتمند پر کنید.

پشتیبانی و حمایت از راه‌های مختلف

سرمایه گذار فرشته نه تنها در بحث مالی، بلکه در زمینه‌های دیگر از جمله شیوه پیشبرد استارتاپ، نحوه سیستم‌سازی و روش ارائه خدمات و محصول به شما کمک می‌کند و سعی می‌کند تا حمایت خود را از جنبه‌های مختلف نشان دهد. این مزیت برای شما مانند یک قوت قلب است و باعث می‌شود تا با اطمینان خاطر بیشتری پروسه رشد استارتاپ را طی کنید.

دسترسی به امکانات کاربردی برای رشد استارتاپ

سرمایه گذاران فرشته دارای ابزار مختلی از جمله کانال‌های اطلاع‌رسانی هستند و در صورت همکاری با یکی از این سرمایه گذاران، قابلیت استفاده از این امکانات به صورت گسترده برای شما وجود دارد.

تأثیر سرمایه گذار فرشته بر رشد و موفقیت استارتاپ‌ها

انتخاب یک سرمایه گذار فرشته خوب بر میزان موفقیت استارتاپ تأثیر چشمگیری می‌گذارد. در ادامه مهم‌ترین تأثیرات برگرفته از انتخاب این افراد که باعث رشد بیشتر استارتاپ می‌شود را عنوان می‌کنیم.

انگیزه و انرژی بیشتر برای رشد

با انتخاب این افراد، انگیزه و اشتیاق برای رشد استارتاپ بیشتر می‌شود؛ زیرا یک نفر با تمام منابع و تخصص و امکانات به کمک شما می‌آید و این نکته توان حرکت رشد شما را تا چندین برابر افزایش می‌دهد. همچنین به دلیل جدی شدن کار، میزان تعهد شما نسبت به گرفتن نتیجه بیشتر است و تمام تلاش خود را برای رسیدن به اوج انجام می‌دهید.

افزایش چشمگیر تخصص و تجربه

به واسطه همکاری با یک سرمایه گذار فرشته میزان تخصص و تجربه شما افزایش چشمگیری پیدا می‌کند. شما با نکات مربوط به رشد کسب‌وکار، نحوه تقسیم سرمایه، نحوه تبلیغات و اطلاع‌رسانی، بهترین راه ارائه محصول و… آشنا می‌شوید و امکان استفاده از این اطلاعات را در خود استارتاپ و سایر کسب‌وکارها را دارید.

تسریع میزان رشد به کمک پول

استفاده از پول به عنوان یک اهرم برای رشد باعث می‌شود تا کارها با بهترین کیفیت ممکن و به سریع‌ترین شکل پیش بروند. تمام تجهیزات، امکانات، ابزارها و نیروی کار لازم برای پیشبرد استارتاپ به بهترین شکل ممکن فراهم می‌شود و فرایند رشد با سرعت بسیار بالایی پیش می‌رود.

تعیین یک مسیر مشخص برای استارتاپ

به واسطه تجربه و انجام سرمایه گذاری برای استارتاپ‌های متعدد، سرمایه گذار فرشته امکان انتخاب بهترین استراتژی و مسیر موجود برای رشد کار را دارد. این مسئله باعث می‌شود تا جهت استارتاپ از همان ابتدا به سمت ارتقا و رشد باشد و بدون رفتن مسیرهای اضافه و بیهوده، رشد کند.

چالش‌ها و موانع موجود در سرمایه گذاری فرشته

در ادامه به بیان چالش‌ها و موانع موجود در رشد استارتاپ به کمک سرمایه گذاری فرشته می‌پردازیم.

پیدا کردن یک سرمایه گذار فرشته خوب

پیدا کردن یک سرمایه گذار فرشته مجرب و قابل اعتماد که بتواند تخصص خود را در عمل به نمایش بگذارد کار ساده‌ای نیست! شما باید کسی را پیدا کنید که رزومه قدرتمندی داشته باشد و از تمام منابع و توانایی‌های خود برای رشد استارتاپ شما بهره ببرد.

این مسئله به شکل دیگری نیز صدق می‌کند؛ پیدا کردن استارتاپ قدرتمند که ارزش سرمایه گذاری را داشته باشد ساده نیست و یک سرمایه گذار فرشته باید تلاش کند تا از بین موقعیت‌ها و استارتاپ‌های موجود، بر اساس تخصص و تجربه بهترین گزینه را انتخاب کند؛ گزینه‌ای که احتمال رشد بالایی دارد و گرفتن نتیجه تا حد زیادی قابل پیش‌بینی است!

مسائل حقوقی و مالی

نوشتن قرارداد بین طرفین، تعیین کردن حقوق طرفین نسبت به استارتاپ، میزان درصد شراکت و… از جمله نکاتی هستند که باید مورد توجه قرار بگیرند و به ثبت رساندن و قانونی کردن آن به زمان و انرژی نیاز دارد. همه چیز باید کاملاً شفاف باشد و از لحاظ قانونی در مراجع مربوط مکتوب شده باشد. حتماً باید به این مسائل توجه شود تا در آینده و هنگامی که استارتاپ به درآمد رسید، مشکلی برای طرفین پیش نیاید و همه چیز به بهترین شکل ممکن پیش برود.

تعیین مدت زمان سرمایه گذاری و نکات مربوطه

تعیین مدت زمان سرمایه گذاری و وظایف سرمایه گذار فرشته بسیار مهم است و اگر آن را تعیین نکنید در آینده دچار مشکلات بزرگی خواهید شد! برخی از سرمایه گذاران فرشته با این دیدگاه سرمایه گذاری را انجام می‌دهند که برای مثال به مدت یک سال پول را در استارتاپ شما سرمایه گذاری می‌کنند و بعد از گذشت مدت‌زمان، میزان پول سرمایه گذاری شده را با سود دریافت می‌کنند.

این در صورتی است که برخی دیگر از سرمایه گذاران فرشته برنامه‌های طولانی مدت دارند و کارهای خود را در بازه زمانی 5 یا حتی ۱۰ساله برنامه‌ریزی می‌کنند؛ در نتیجه باید حتماً به این موارد توجه داشته باشید و قبل از شروع کار این موارد را مشخص کنید. اگر سرمایه گذار فرشته قصد دارد تا علاوه بر حمایت مالی، از لحاظ مهارت و سایر امکانات استارتاپ را حمایت کند باید حتماً به صورت کتبی عنوان شود تا ابهامی برای طرفین در این باره باقی نماند.

احتمال شکست استارتاپ

یکی از موانع موجود برای طرفین احتمال شکست استارتاپ است. هرچقدر که سرمایه گذار فرشته متخصص باشد، منابع مالی را تأمین کند و یا حتی ایده استارتاپ بی‌نظیر باشد باز هم این احتمال وجود دارد که کارها طبق برنامه موردنظر پیش نرود و استارتاپ شکست بخورد. برای برطرف کردن این مانع، باید در هنگام شروع کار درمورد احتمالات ممکن صحبت شود و راهکارهای مربوط برای رفع این مسئله یا جبران ضرر کاملاً برنامه‌ریزی شود.

تفاوت نقطه‌نظر بین صاحبان استارتاپ و سرمایه گذار فرشته

اخذ تصمیمات برای رشد استارتاپ یک امر ضروری است و این امکان وجود دارد تا بین نظر صاحبان استارتاپ و سرمایه گذار فرشته تفاوت وجود داشته باشد؛ در این شرایط باید بر اساس منطق و استدلال‌های لازم، بهترین تصمیم ممکن را گرفت؛ تصمیمی که طرفین از آن راضی باشند.

نکات قابل توجه در انتخاب سرمایه گذار فرشته

برای انتخاب یک سرمایه گذار فرشته باید نکات زیر را در نظر بگیرید. توجه به نکات عنوان شده در پایین اهمیت بالایی دارد و به یاد داشته باشید که اگر سرمایه گذار فرشته خود را به درستی انتخاب نکنید، ادامه کار نیز به شکل مورد نظر شما پیش نخواهد رفت.

داشتن تجربه در زمینه کاری شما

خیلی بهتر است اگر سرمایه گذار فرشته مورد نظر در زمینه استارتاپ شما تجربه پیشین داشته باشد. این مسئله باعث می‌شود تا روال کار بسیار بهتر پیش برود و سرمایه گذار از تجربیات قبلی بهره بگیرد تا استارتاپ فعلی را به اوج خود برساند. رعایت این نکته تا حد زیادی میزان موفقیت شما را تضمین می‌کند.

داشتن رزومه قدرتمند و پربار

حتماً رزومه سرمایه گذار فرشته خود را از لحاظ کیفیت بررسی کنید. شرکت‌ها و استارتاپ‌های اخیر که توسط این فرد رشد پیدا کرده‌اند را مورد بررسی قرار دهید. حتی این امکان وجود دارد که با صاحبان آن استارتاپ‌ها ارتباط بگیرید و درمورد نوع رفتار و عملکرد سرمایه گذار سؤال کنید. انجام تحقیق و بررسی رزومه جزو بخشی از کار است و باید برای آن به اندازه کافی وقت و انرژی بگذارید.

یکسان بودن دیدگاه و ذهنیت

در بالا عنوان کردیم که یکی از چالش‌های موجود در سرمایه گذاری فرشته، عدم تفاهم نظر و متفاوت بودن دیدگاه‌ها است. برای این که بتوان این چالش را به حداقل رساند و کارها را به بهترین شکل ممکن جلو برد، باید به دنبال سرمایه گذاری باشید که از لحاظ ذهنیتی و دیدگاه با شما در یک راستا قرار می‌گیرد و برای استارتاپ اهداف مشترکی دارید.

میزان پول قابل سرمایه گذاری

حتماً درمورد میزان مبلغ قابل سرمایه گذاری در استارتاپ صحبت کنید و در ابتدای کار آن را مشخص کنید. سرمایه گذاران باتجربه با تصمیمات دقیق جلو می‌روند و جزئیات را مشخص می‌کنند. مبهم بودن این قضیه به این معناست که شما هیچ برنامه مشخصی برای کار خود ندارید و اجازه داده‌اید تا شرایط محیط نتیجه را تعیین کند.

https://pvst.ir/f4u

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو