skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اقتصاد دیجیتال

تحریریه پیوست

فیروزآبادی استعفا داد؛ چه کسی به مرکز ملی فضای مجازی می‌رود؟

تحریریه پیوست

۹ بهمن ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۷ تیر ۱۴۰۲

انتشار خبر استعفای ابوالحسین فیروزآبادی از دبیری شورای عالی فضای مجازی در یک خبرگزاری رسمی، شایعه‌ها درباره جانشینی او را تقویت کرده است. نام‌هایی مانند رسول جلیلی و محمدامین آقامیری بیش از دیگران شنیده می‌شوند؛ هرچند هیچ‌کدام از این نام‌ها قطعی نشده‌اند.

به گزارش پیوست، ابوالحسن فیروزآبادی یکی از معدود مدیران رده‌بالای حوزه ICT کشور بود که به نوعی بازمانده‌ای از دولت حسن روحانی به حساب می‌آمد. به نظر می‌آید اما دوره‌ فعالیت این آخرین بازمانده به پایان رسیده است. طبق اعلام خبرگزاری تسنیم، فیروزآبادی استعفای خود از دبیری شورا و ریاست مرکز ملی فضای مجازی را تقدیم رئیس جمهور کرده و ابراهیم رئیسی باید در این خصوص تصمیم بگیرد. در هفته‌های اخیر شایعات متعددی در این باره شنیده می‌شد و حتی نام‌های مختلفی هم مطرح شده بود.

فیروزآبادی که سومین رئیس مرکز ملی فضای مجازی به شمار می‌آید از وزارت کار به این مرکز آمد و کارهایی مانند تدوین سند معماری کلان شبکه ملی اطلاعات از جمله مهم‌ترین فعالیت‌هایی بود که در دوره او انجام شد. او در زمان انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ نیز به عنوان نامزد ثبت‌نام کرد اما از سوی شورای نگهبان تایید صلاحیت نشد.

حال با رفتن او از نهادی که اکنون از هر زمانی قدرتمندتر است زمزمه‌هایی از جانشینی او به گوش می‌رسد. رسول جلیلی یکی از این نام‌‌هاست. او اکنون عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی است و از زمان روی کار آمدن دولت سیزدهم به عنوان رئیس دانشگاه شریف مشغول فعالیت است. جلیلی از موافقان سرسخت طرح صیانت است. او همچنین موسس و رئیس هیات‌مدیره شرکت امن‌افزار گستر شریف است. جلیلی در دوران ریاست‌جمهوری روحانی و وزارت آذری جهرمی یکی از منتقدان جدی دولت در حوزه فناوری اطلاعات بود. سکاندار فعلی دانشگاه صنعتی شریف البته سال ۹۹ در گفت‌وگو با پیوست تاکید کرد مخالف قطع اینترنت به خاطر راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات است. رسول جلیلی همچنین از سال ۹۷ مدیرعامل جمعیت توسعه‌گران فضای مجازی پاک (فمپ) است که در دوران وزارت عیسی زارع‌پور توانسته به وزارت ICT کشور بیش از هر زمانی نزدیک شود.

دیگر گزینه‌ای که نامش به عنوان جانشین احتمالی فیروزآبادی شنیده می‌شود محمدامین آقامیری است. رئیس جوان سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی که ابتدا با جایگزینی ستار هاشمی در معاونت نوآوری وزارتخانه پایش به ساختمان خیایان شریعتی باز شد و سپس در میانه‌های آبان‌ماه امسال به جای صادق عباسی شاهکوه، رئیس رگولاتوری شد.

https://pvst.ir/e2y

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو