skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اعتراف تیک‌تاک به جاسوسی از خبرنگاران

تحریریه پیوست

۳ دی ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

بر اساس یک ایمیل داخلی، شرکت تیک‌تاک به استفاده از اپلیکیشن برای جاسوسی از خبرنگاران و پیدا کردن منابع اطلاعاتی  روزنامه‌نگاران در داخل این شرکت اعتراف کرده است.

کارکنان بایت‌دنس، شرکت مادر تیک‌تاک در چین، از این اطلاعات برای ردیابی تحرکات فیزیکی خبرنگاران استفاده کرده‌اند. کریس لپیتاک، رئیس حسابرسی داخلی تیک‌تاک که رهبری عملیات را بر عهده داشت‌، در حال حاضر اخراج شده و سانگ یی، مدیر چینی، نیز از جایگاه خود کنار رفته است.

آنها در این عملیات آی‌پی آدرس روزنامه‌نگارانی را که از اپلیکیشن تیک‌تاک استفاده می‌کردند زیر نظر داشته و بررسی می‌کردند که آیا کارکنان مشکوک به نشت اطلاعات در مکان مشترکی با آنها قرار دارند یا خیر. بر اساس ایمیل اریک اندرسن، مشاور ارشد بایت‌دنس، این عملیات که امیلی بیکر وایت خبرنگار سابق بازفید و کریستینا کریدل، خبرنگار فایننشال تایمز و چند روزنامه نگار دیگر را هدف گرفته بود به موفقیتی ختم نشد اما امکان دسترسی نادرست چهار کارمند این شرکت در آمریکا و چین به این اطلاعات را فراهم کرد. تمام این چهار نفر از کار برکنار شده‌اند. مقامات این شرکت می‌گویند گام‌های تازه‌ای برای محافظت از داده‌های کارکنان برمی‌دارند.

رابو لیانگ، مدیر ارشد بایت‌دنس، که مستقیماً بر سانگ یی مدیریت داشت در این ایمیل داخلی می‌گوید: «عمیقاً متاسفم. اعتماد عمومی که با تلاش فراوان ساخته‌ایم شدیداً در نتیجه عملکرد چند نفر ضربه می‌خورد… به نظر من این شرایط باید درسی برای همه ما باشد.»

بایت‌دنس و تیک‌تاک در ابتدا اتهامات وارده در مقاله‌ای در همین رابطه را رد کردند. آنها ادعا کردند که «امکان نظارت بر کاربران آمریکایی را آن‌طور که در مقاله بیان شده ندارند» و به‌علاوه تیک‌تاک هیچ‌گاه برای «هدف قرار دادن» هیچ «عضوی از دولت آمریکا، فعالان اجتماعی، چهره‌های عمومی یا روزنامه‌نگاران» استفاده نشده است. در حال حاضر تیک‌تاک به کذب بودن این ادعاها معترف است.

این افشاگری که ابتدا در گزارشی از نیویورک تایمز منتشر شد، فشار قانون‌گذاران واشنگتن و دولت بایدن در مورد ارتباط تیک‌تاک با داده‌های کاربران آمریکایی و تهدید امنیت این اپلیکیشن را تشدید می‌کند.

کنگره آمریکا به تازگی قانونی را به تصویب رسانده است که استفاده از تیک‌تاک در دستگاه‌های دولتی را ممنوع می‌کند. به‌علاوه ده‌ها فرماندار ایالت‌ها نیز استفاده از تیک‌تاک بر روی گوشی‌ها و سیستم‌های دولتی را ممنوع کرده‌اند.

روزنامه فایننشال تایمز در بیانیه‌ای در این باره گفت: «جاسوسی از خبرنگاران، اخلال در کار آنها یا ارعاب منابع آنها به هیچ وجه قابل پذیرش نیست. ما پیش از پاسخ رسمی این ماجرا را به طور کامل بررسی می‌کنیم.»

لیز گرمز، سخنگوی بازفید نیوز، نیز می‌گوید این گزارش عمیقاً شرکت آنها را ناراحت کرده و نشان‌دهنده «بی‌اهمیتی حریم خصوصی و حقوق روزنامه‌نگاران و کاربران تیک‌تاک است».

مجله فوربس نیز روز پنجشنبه گزارش داد، بایت‌دنس چندین روزنامه‌نگار فوربس از جمله کسانی را که پیشتر در بازفید فعالیت داشتند «در یک کمپین نظارتی گسترده» برای شناسایی عوامل نشت اطلاعاتی ردیابی کرده است. رندال لین، مدیر ارشد محتوایی فوربس، این اقدام را «تعرض روشن به ایده آزادی خبر و نقش اساسی آن در یک دموکراسی فعال» دانست.

شو ژی چو، مدیر ارشد تیک‌تاک، می‌گوید این شرکت به «بهبود پروتکل‌های دسترسی ادامه می‌دهد و این پروتکل‌ها تا همین‌جای کار هم به شکل قابل توجهی پس از این حادثه تقویت و تحکیم شده‌اند».

چو می‌گوید این شرکت در ۱۵ ماه گذشته با بخش امنیت داده واحد آمریکایی (USDS) تیک‌تاک همکاری کرده تا از باقی ماندن داده‌های محافظت‌شده کاربران آمریکا در داخل ایالات متحده اطمینان حاصل کند.

او می‌نویسد: «ما در حال کامل کردن انتقال مدیریت داده محافظت‌شده کاربران آمریکایی به بخش USDS و قطع سیستماتیک نقاط دسترسی هستیم.»

بایت‌دنس نیز می‌گوید در حال بازسازی بخش نظارت و کنترل خطر خود است و بخش تفحص‌های بین‌المللی تفکیک و بازسازی می‌شود.

کمیته سرمایه‌گذاری‌های خارجی آمریکا به عنوان یک نهاد امنیت ملی ماه‌هاست برای توافقی با بایت‌دنس در محافظت از داده‌های بیش از ۱۰۰ میلیون کاربر آمریکایی تیک‌تاک تلاش می‌کند اما به نظر می‌رسد چنین توافقی حداقل در سال ۲۰۲۲ محقق نمی‌شود.

مارک روبیو،‌ سناتور جمهوری‌خواه، درباره این حادثه می‌گوید: «بایت‌دنس ناامیدانه سعی می‌کرد جلوی نگرانی‌های هر دو حزب در مورد ابزاری که این شرکت برای استفاده- و استفاده به عنوان سلاح- از داده‌های شهروندان آمریکایی به حزب کمونیست چین می‌دهد را بگیرد. لزوم ممنوعیت [تیک‌تاک] هر روز روشن‌ و روشن‌تر می‌شود.»

منبع: Guardian

 

https://pvst.ir/dqz

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو