skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

گوگل امکان رمزنگاری در سمت مشتریان جی‌میل را آزمایش می‌کند

۲۶ آذر ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

گوگل نسخه آزمایشی رمزنگاری در سمت مشتری (CSE) را برای جیمیل فراهم می‌کند و کسب‌وکارها می‌توانند برای استفاده از آن ثبت‌نام کنند. با استفاده از قابلیت رمزنگاری در سمت مشتری، گوگل دیگر نمی‌تواند «داده‌های حساس» و پیوست‌های کاربران را بخواند.

به گزارش پیوست، گوگل در یک پست وبلاگی گفت این قابلیت فعلا در مرحله آزمایشی است و مدیران فضای کار گوگل (Workspce) تا ۲۰ ژانویه برای ثبت‌نام در آن فرصت دارند.

پس از فعال‌سازی و تنظیم این قابلیت برای کاربران ورک‌اسکیس، گزینه‌ای اضافی در نسخه وب جی‌میل برای آنها فعال می‌شود. کاربر پس از آن با کلیک روی لوگوی قفل می‌تواند گزینه رمزنگاری اضافی پیغام را فعال کند که البته یک سری قابلیت‌ها از جمله استفاده از ایموجی، امضا و کامپوز هوشمند را غیرفعال می‌کند. گوگل می‌گوید به زودی در یک عرضه جدید، امکان رمزنگاری در سمت کاربر به اپلیکیشن اندروید و iOS نیز اضافه می‌شود.

امکان رمزنگاری پیام‌ها توسط مدیران ورک اسپیس (عمدتا شرکت‌ها) مدیریت می‌شود، اما این قابلیت به ارتباطات درون سازمانی محدود نمی‌شود. براساس یکی از مستندات گوگل، شما می‌توانید ایمیل‌های رمزنگاری‌شده را به «خارج از دامنه خودتان» یا حتی کسانی که از کلاینت‌ یا ارائه‌دهندگان دیگر از جمله اپل یا مایکروسافت استفاده می‌کنند ارسال کنید. راس ریچندرفر، سخنگوی گوگل می‌گوید از آنجایی که «رمزنگاری جی‌میل در سمت مشتریان، مبتنی بر استاندارد قدیمی S/MIME ساخته شده»، این امکان برای کاربران فراهم است.

گوگل مدت‌ها است برای اضافه کردن رمزنگاری به جیمیل تلاش می‌کند. در سال ۲۰۱۴ گزارش‌هایی از تلاش این شرکت برای رمزنگاری سرتاسری منتشر شد. باید اشاره کنیم که رمزنگاری در سمت مشتری با رمزنگاری سرتاسری متفاوت است. با اینکه استفاده از هردو روش رمزنگاری به معنی «رمزنگاری و رمزگشایی در دستگاه‌های مبدا و مقصد است»، اما براساس یکی از مستندات ارائه‌شده در گوگل که تفاوت این دو روش را توضیح می‌دهد، در روش رمزنگاری در سمت مشتری مدیران ورک‌اسپیس به کلید‌های رمزگشایی دسترسی دارند و می‌توانند بر «فایل‌های رمزنگاری‌شده کاربران» نظارت کنند.

گفتنی است دیگر محصولات فضای کار گوگل نیز از قابلیتی مشابه به رمزنگاری جی‌میل در سمت مشتری برخوردارند. این قابلیت سال گذشته (۲۰۲۱) و همزمان با به‌روزرسانی امکانات تجاری گوگل به درایو (Drive) اضافه شد تا کاربران تجاری بتوانند مستندات و اسپرشیت‌های خود را رمزنگاری کنند. از آن زمان تا به امروز این امکان به گوگل‌میت (Meet) نیز اضافه شده و برای تقویم گوگل نیز در مرحله آزمایشی است.

براساس پست وبلاگی گوگل، این امکان فعلا در جی‌میل به صورت آزمایشی برای کاربران Enterprise Plus، Education Plus و Education Standard فراهم شده است. درنتیجه فعلا امکان استفاده از این قابلیت برای حساب شخصی یا حساب‌های رده پایین تجاری و آموزشی را ندارید.

با این حال از آنجایی که در سیستم فعلی مدیران باید با استفاده از یک رابط کاربری (API)، کلید‌های مجوز و رمزنگاری تولیدشده توسط یک خدمت خارجی را بارگذاری کنند، محدود بودن این قابلیت به شرکت‌هایی که بخش IT مجزا دارند منطقی به نظر می‌رسد.

منبع: Verge

https://pvst.ir/dpq

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو