skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

 جریمه ۳۹۲ میلیون دلاری گوگل برای ردیابی کاربران

۲۴ آبان ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

گوگل در توافقی با دادستان‌های ۴۰ ایالت آمریکا با پرداخت ۳۹۱.۵ میلیون دلار جریمه به دلیل فریب کاربران در ردیابی مکان موافقت کرده است. براساس اتهام وارده، گوگل زمانی که کاربران باور داشتند ردیابی مکانی را غیرفعال کرده‌اند نیز به ردیابی خود ادامه داده است.

به گزارش پیوست، گوگل براساس این توافق قرار است از ۲۰۲۳ شفاف‌سازی بیشتری درمورد ردیابی مکانی انجام دهد.

به گفته دادستان‌ها، این گران‌ترین توافق قانونی در زمینه حریم خصوصی اینترنتی است. این جریمه ماحصل یک تفحص چهارساله درمورد فعالیت‌های این غول اینترنتی از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۰ است. دادستان‌ها می‌گویند گوگل قوانین محافظت از مصرف کننده ایالات را نقض کرده است.

گوگل مدعی است تا همین امروز برخی از فعالیت‌هایی که در این قرارداد به آن اشاره شده را اصلاح کرده است. خوزه کاستاندا، سخنگوی گوگل می‌گوید: «به دنبال تغییراتی که در سال‌های اخیر اعمال کردیم، تفحصی که براساس سیاست‌های قدیمی بود و سال‌ها پیش تغییر کرده بود را در یک توافق به پایان رساندیم.»

در نبود اقدامات کافی از سوی قانون‌گذاران فدرال، ایالت‌ها نقش اصلی را در محدود کردن قدرت و مدل تجاری شرکت‌های سیلیکون‌ولی به دست گرفته‌اند.

با گذشت بیش از چهار سال پس از تصویب قانون حریم خصوصی داده در اروپا، کنگره و رگولاتورهای ایالات متحده هنوز قانونی بر محافظت از داده کاربران در سطح فدرال تهیه نکرده‌اند. قانون‌گذاران برسر جزئیات قانون تجاری به مشکل خورده‌اند و لابی‌گران غول‌های تکنولوژی برای تقلیل یا نابودی کامل این مقررات تلاش می‌کنند.

فقدان قوانین فدرال باعث شده تا ایالتهای مختلف از جمله کالیفرنیا، کلورادو و ویرجینیا مقررات خاص خود را تصویب کنند و شبکه‌ای از قوانین را در داخل مرزهای ایالتی تعریف کنند. دادستان‌های ارشد ایالت‌ها غول‌های تکنولوژی را به میز محاکمه کشانده یا پرونده‌های بازی در زمینه ضد انحصار، نفرت‌پراکنی، نقش حریم خصوصی و قانون کار علیه گوگل، متا، اپل و آمازون دارند.

با این که هردو حزب از قانون‌گذاری فدرال در زمینه حریم خصوصی حمایت می‌کنند، اما اختلافات درمورد سطح نفوذ این مقررات و چگونگی تغییر مدل‌های تجاری شرکت‌هایی همچون گوگل است که برای فروش تبلیغات هدفمند به جمع آوری داده متکی هستند. داده‌ها و تاریخچه مکانی کاربران برای تبلیغات تجاری و شخصی‌سازی شده اهمیت ویژه‌ای دارند. گروه‌های حامی حریم خصوصی به ردیابی مکانی اعتراض داشته و می‌گویند برخلاف ادعای شرکت‌ها، جمع‌آوری اطلاعات به صورت ناشناس انجام نمی‌گیرد.

دادستان‌های ایالتی می‌گویند گوگل به غلط این باور را به کاربران خود القا کرده است که اگر ردیابی مکانی را غیرفعال کنند، این شرکت دیگر اطلاعات مکانی آنها را جمع‌آوری نمی‌کند.

الن روزنبلام، دادستان اورگان می‌گوید: «گوگل سال‌ها سود را بر حریم خصوصی مردمی که از خدمات و محصولات این شرکت استفاده می‌کنند ترجیح داده است.مشتریان فکر می‌کردند ردیابی مکانی را خاموش کرده‌اند اما این شرکت به شکل پنهانی همچنان حرکات آنها را ثبت و اطلاعاتشان را برای خریداران تبلیغات استفاده کرده است.»

علاوه بر جریمه مالی که به خزانه ایالات منتقل می‌شود، گوگل وعده داده تا شفاف‌سازی بیشتری درمورد نحوه جمع‌آوری داده‌های مکانی ارائه کند و مشخص شود که در صورت غیرفعال کردن ردیابی مکانی، جمع‌آوری کدام داده‌ها همچنان ادامه پیدا می‌کند. این شرکت همچنین باید نحوه غیرفعال کردن ردیابی مکانی، حذف داده‌های جمع‌آوری شده و محدود کردن نگهداری اطلاعات را به کاربران اطلاع دهد. به این ترتیب، پیام‌هایی در این رابطه برای کاربران ارسال می‌شود و گوگل اطلاعات دقیق را صفحه اطلاعات خود منتشر می‌کند.

ایالات زمانی پس از آن تفحص خود را آغاز کردند که خبرگزاری AP مقاله‌ای درمورد ردیابی مکانی گوگل منتشر کرد. دادستان‌ها در این تفحص فعالیت‌های گوگل از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۰ را بررسی کرده و به این نتیجه رسیدند که گوگل مقررات محافظت از مصرف کننده در زمینه فریب مشتریان را نقض کرده است.

گوگل ماه گذشته نیز در پرونده‌ای جداگانه در ایالت آریزونا با پرداخت ۸۵ میلیون دلار جریمه برای ردیابی مکانی موافقت کرد. این شرکت در ایالات واشنگتن، ایندیانا و تگزاس نیز با پرونده‌هایی مشابه روبرو است.

منبع: NYTimes

https://pvst.ir/dj1

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو