skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

طبق داده‌های لایف وب:

توییت فارسی در مهرماه افزایش و انتشار پست اینستاگرام کاهش یافت

علی مومنی علی مومنی نویسنده میهمان

۹ آبان ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۰ آبان ۱۴۰۱

 محتوای منتشرشده کاربران توییتر فارسی طی دوره یک‌ماهه اختلال در اینترنت ۱۶۳ درصد، تعداد لایک‌ها ۱۸۳ درصد و کاربران فعال این شبکه اجتماعی ۴۶ درصد رشد کردند. در مورد اینستاگرام اما اوضاع متفاوت است و تعداد پست‌های ایرانیان در این شبکه اجتماعی ۶۹ درصد ریزش کرده است.

به گزارش روابط عمومی وب‌لایف، گزارش سامانه لایف‌وب که در زمینه رصد و پایش فضای مجازی و اخبار رسانه‌ها (Social Listening) فعالیت می‌کند نشان می‌دهد فیلتر شدن اینستاگرام و واتس‌اپ و پلتفرم‌های دیگر و محدودیت‌های اینترنت به رشد توییتر فارسی کمک کرده است.

کاهش توییت، افزایش بازنشر

بر این اساس، محتوای توییتر فارسی ۱۶۳ درصد افزایش یافته است و بیشترین محتوای منتشرشده شامل ری‌توییت است. طی یک ماه قبل و بعد شروع فیلترینگ، سهم ری‌توییت از محتوای تولیدی از ۳۴ درصد به ۷۶ درصد رسیده است.

از سویی کاربران به طور کلی میل کمتری به توییت زدن پیدا کرده‌اند و سهم توییت از محتوای توییتر از ۱۱ درصد به ۵ درصد رسیده است. کوت کردن نیز از ۳ درصد به ۲ درصد رسیده و سهم ریپلای نیز کاهش یافته است. ۵۲ درصد محتوای منتشرشده در توییتر یک ماه پیش از فیلترینگ مربوط به ریپلای بود که این عدد به ۱۷ درصد رسیده است.

افزایش فعالیت در توییتر پس از فیلترینگ
میزان تغییر فعالیت کاربران در توییتر فارسی یک ماه قبل و یک ماه بعد از اختلال در اینترنت طبق گزارش لایف‌وب

این آمارها حاکی از آن است که با شروع محدودیت‌های اینترنت در ۳۰ شهریورماه، تعداد کاربران توییتر کاهش یافته اما محتوای منتشرشده نسبت به دوره قبل صعودی بوده است.

بیشترین توییت در قطعی اینترنت
طبق داده‌های جمع‌آوری‌شده از سوی لایف‌وب، ۳۰ شهریورماه که شروع اعمال محدودیت در اینترنت بوده بیشترین میزان توییت زده شده است.

سقوط آزاد اینستاگرام

داده‌های لایف‌وب همچنین نشان می‌دهد فیلتر شدن اینستاگرام سبب افت شدید تعداد کاربران و محتوای اینستاگرام شده است. تعداد پست‌ها ۶۹ درصد، کاربران فعال ۶۴ درصد، تعداد لایک‌ها ۶۸ درصد و تعداد کامنت‌های کاربران اینستاگرام فارسی ۷۸ درصد کاهش یافته است.

https://pvst.ir/des
علی مومنی
علی مومنینویسنده میهمان

  در دانشگاه علامه اقتصاد خوانده‌ام با اینکه هیچ گاه عاشق آن نبودم. اولین بار در میانه دوره کارشناسی بود که در یک دوره چند ساعته روزنامه‌نگاری اقتصادی شرکت کردم که البته آورده‌ای نداشت اما سودای روزنامه‌نگار شدن را به سرم انداخت. حالا در پیوست می‌نویسم و حوزه‌‌های مورد علاقه‌ام اینترنت، اقتصاد دیجیتال و عرصه‌هایی است که اینها به عالم سیاست گره می‌خورند.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو