skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

مذاکرات دولت آمریکا با استارلینک برای ارائه اینترنت در ایران

۳۰ مهر ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۳ آذر ۱۴۰۱

مذاکرات دولت آمریکا با استارلینک برای ارائه اینترنت در ایران

 دولت آمریکا برای عرضه اینترنت ماهواره‌ای در ایران با اسپیس‌اکس در حال مذاکره است. همچنین به گفته ایلان ماسک در حال حاضر تعداد محدودی از داخل ایران به اینترنت استارلینک دسترسی دارند.

براساس گزارشی که CNN روز جمعه ۲۱ اکتبر منتشر کرد، مذاکراتی بین استارلینک و دولت ایالات متحده آمریکا در مورد عرضه اینترنت به ایران در جریان است.

به گزارش پیوست، مساله ورود استارلینک به ایران و دسترسی کاربران به اینترنت آزاد و بدون فیلتر مدت‌ها است که توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. محدودیت‌‌های متعدد از جمله فیلترینگ اینستاگرام و واتس‌اپ و قطع دسترسی کاربران یکی از مهم‌ترین عواملی است که تقاضا برای اینترنت استرالینک را با وجود هزینه بالا در ایران افزایش داده است.

علیرغم موانع متعدد فعالیت استارلینک در ایران و دسترسی کاربران به تجهیزات این شرکت، گزارش‌های مردمی و توییتی از ایلان ماسک نشان می‌دهد که چند کاربر ایرانی توانسته‌اند به اینترنت ماهواره‌ای این شرکت در ایران دسترسی پیدا کنند.

ایلان ماسک روز ۱۴ اکتبر در پاسخ به کاربری که درمورد ترمینال‌های استارلینک در ایران پرسیده بود گفت: «تعداد بسیار کمی تا الان در ایران فعال هستند.» با اینکه پیش از این هم در طی چند ماه گذشته شایعات زیادی از ورود استارلینک به ایران منتشر شده بود و حتی وب‌سایتی جعلی برای ثبت نام ایرانیان در استارلینک ایجاد شد، به نظر می‌رسد این بار استارلینک توانسته راهش را به ایران باز کند.

افزون بر این، براساس گزارش روز جمعه CNN به نظر می‌رسد فعالیت استارلینک در ایران می‌تواند با حمایت دولت آمریکا وارد مرحله تازه‌ای شود. این گزارش نشان می‌دهد که کاخ سفید درمورد احتمال فعالیت استارلینک در داخل ایران با ماسک وارد مذاکره شده است.

دولت آمریکا معتقد است که تکنولوژی اینترنت ماهواره‌ای استارلینک یکی از بهترین گزینه‌ها برای عرضه اینترنت آزاد در ایران است و یکی از مقامات ارشد دولت بایدن در این رابطه به CNN گفت: «با قدرت در تلاشیم تا از مردم ایران حمایت کنیم.»

دولت بایدن تا به اینجای کار صحبتی از حمایت مالی به میان نیاورده است اما اسپیس‌اکس به دنبال عرضه قابلیت جدیدی است تا به مردم اجازه دهد از عرضه اینترنت به مناطق مختلف جهان حمایت مالی کنند. با وجود اینکه تلاش اسپیس‌اکس برای عرضه این قابلیت ریشه در تقاضای کاربران برای حمایت مالی از اینترنت اوکراین دارد، اما به گفته ماسک این قابلیت محدود به اوکراین نخواهد بود.

https://pvst.ir/dd8

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو