skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

آیین‌نامه حمایت از تولید گوشی‌های هوشمند داخلی تصویب شد

علی مومنی علی مومنی نویسنده میهمان

۱۴ شهریور ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۵ شهریور ۱۴۰۱

تولید گوشی داخلی

هیات وزیران روز گذشته (۱۳ شهریور) آیین‌نامه‌ای تصویب کرد که طبق آن عوارض واردات گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار، تماماً صرف حمایت از تولید گوشی‌های داخلی و مسائل مربوط به آن خواهد شد.

به گزارش پیوست، قانون بودجه ۱۴۰۱ با تعیین عوارض واردات ۱۲ درصدی برای گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار، مقرر کرده بود منابع حاصل از عوارض واردات این گوشی‌ها با هدف حمایت از تولید گوشی‌های هوشمند داخلی و صنعت میکروالکترونیک به صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته وزارت صمت واریز شود.

حال هیات وزیران آیین‌نامه اجرایی این تکلیف قانونی را تصویب کرده است. رسیدن به سهم ۲۰ درصدی تولید گوشی‌های هوشمند داخلی از کل گوشی‌های وارداتی (حدود سه میلیون گوشی) از اهداف این آیین‌نامه به شمار رفته است.

نخستین بار در قانون بودجه ۱۴۰۰، مجلس تصمیم گرفت عوارض واردات گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار از ۶ درصد به ۱۲ درصد برسد، آن زمان تصمیم مشخص و دقیقی برای محل مصرف منابع حاصل از افزایش تعرفه واردات گرفته نشد اما به نظر می‌رسید این تصمیم برای حمایت از تولید گوشی داخلی اتخاذ شده بود. در نتیجه این منابع به خزانه دولت واریز شد.

این آیین‌نامه مقرر کرده، کارگروهی متشکل از وزرای ارتباطات، صمت، دفاع و معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور تشکیل شود تا برنامه‌های مربوط به این حوزه را تصویب کند. حداقل ۷۰ درصد و حداکثر ۹۰ درصد اعتبارات کارگروه برای حمایت از گوشی‌های هوشمند داخلی و حداقل ۱۰ درصد و حداکثر ۳۰ درصد برای حمایت از صنعت میکروالکترونیک اختصاص خواهد یافت.

منابع محقق می‌شود؟

در تحقق منابع حاصل از عوارض واردات نیز تردید وجود دارد. مدت‌هاست تخصیص ارز واردات تجاری گوشی‌های هوشمند با مشکل مواجه شده است. چندی پیش انجمن واردکنندگان موبایل خبر داد از ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ تخصیص ارز واردات گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار دچار مشکل شده و واردات گوشی‌های زیر ۶۰۰ دلار نیز به صورت قطره‌چکانی در حال انجام است.

از ابتدای سال جاری نیز تخصیص ارز واردات موبایل در مقاطع مختلف با مشکلاتی مواجه شده و این مساله واردات مسافری را افزایش داده است. طی ماه‌های تیر و مرداد، ۶۷ درصد گوشی‌های آیفون به شیوه مسافری وارد کشور شده‌اند. این نخستین بار از ابتدای امسال است که سهم واردات مسافری آیفون از واردات تجاری آن پیشی می‌گیرد.

https://pvst.ir/d4i
علی مومنی
علی مومنینویسنده میهمان

  در دانشگاه علامه اقتصاد خوانده‌ام با اینکه هیچ گاه عاشق آن نبودم. اولین بار در میانه دوره کارشناسی بود که در یک دوره چند ساعته روزنامه‌نگاری اقتصادی شرکت کردم که البته آورده‌ای نداشت اما سودای روزنامه‌نگار شدن را به سرم انداخت. حالا در پیوست می‌نویسم و حوزه‌‌های مورد علاقه‌ام اینترنت، اقتصاد دیجیتال و عرصه‌هایی است که اینها به عالم سیاست گره می‌خورند.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو