skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

سیستم پرداخت MIR روسیه به زودی در ایران فعال می‌شود

۶ مرداد ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۸ مرداد ۱۴۰۱

کارت پرداخت میر

سیستم پرداخت «میر» که پلتفرم بانک مرکزی روسیه است در ایران فعال می‌شود. بر اساس گزارش آژانس خبری RIA روسیه به نقل از یک مقام وزارت امور خارجه ایران، این سیستم پرداخت به‌ زودی در کشور فعال می‌شود.

میر، نسخه روسی ویزا و مسترکارت به حساب می‌آید و کشورهایی از جمله کره جنوبی، کوبا، ترکیه و ویتنام پذیرای آن هستند.

به گزارش پیوست، RIA به نقل از مهدی صفری، معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه ایران، روز چهارشنبه ۲۷ جولای نوشت: «فکر می‌کنم این سیستم پرداخت به زودی در ایران فعال شود.»

نسخه‌ مشابه سوئیفت

چندین بانک روسیه از ۲۴ فوریه سال ۲۰۲۲ دسترسی خود را به سیستم پیام‌رسان پرداخت SWIFT، مهم‌ترین زیرساخت پرداخت‌های بین‌المللی، از دست داده‌اند.

قطع دسترسی بانک‌های روسیه و عدم دسترسی ایران به سیستم پیام‌رسان بانکی، به نقطه عطفی برای همکاری دو کشور در جهت راه‌اندازی سیستمی جایگزین بدل شده است. به گفته صفری، ایران و روسیه برای راه‌اندازی این سیستم پیام‌رسان همکاری می‌کنند.

RIA به نقل از صفری نوشت: «کشورهایی که به دنبال دلارزدایی از تراکنش‌های خود هستند به سیستمی شبیه به SWIFT نیاز دارند.»

گزارش RIA در حالی منتشر شده که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، روز سه‌شنبه ۲۸ تیرماه در سفری به تهران برای نشست سه‌جانبه با رؤسای جمهور ایران و ترکیه، طی صحبت‌های خود با ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران، از افزایش همکاری‌های دو کشور در عرصه‌های مختلف خبر داد.

در پی تعلیق خدمت‌رسانی ویزا و مسترکارت به روسیه که در ماه مارس شاهدش بودیم، کارت‌های روسی صادرشده توسط این دو شبکه پرداخت از کار افتادند.

داستان میر

میر، به معنای «صلح» یا «جهان» در زبان روسی، سیستم پرداختی به پشتوانه دولت روسیه است که ریشه آن به تحریم‌های ۲۰۱۴ آمریکا بازمی‌گردد.

سیستم پرداخت کارت ملی (NSPK) که زیرساخت میر را فراهم می‌کند در جولای سال ۲۰۱۴ پیرو تحریم‌های همان سال علیه دولت روسیه آغاز به کار کرد. در دسامبر ۲۰۱۵، NSPK زیرساخت فنی و توافقات تجاری لازم را برای صدور کارت و پذیرش ATM و کارتخوان‌های میر فراهم کرد. از سوی دیگر، از کار افتادن کارت‌های ویزا و مسترکارت روسی در خارج از روسیه و سایت‌های بین‌المللی باعث شد توجه روسیه به توسعه داخلی و بین‌المللی کارت‌های میر بیشتر شود.

صد میلیون کارت، چند کشور

میر مدعی است تا ۱ مارس ۲۰۲۲، ۱۱۶ میلیون از کارت‌های فعال روسیه را به خود اختصاص داده است. با این حال کارت‌های بانکی میر تنها در چند کشور از جمله ارمنستان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکیه، ازبکستان و ویتنام قابل استفاده است.

سه بانک بزرگ ترکیه تراکنش‌های میر را پردازش و خودپردازهای این بانک‌ها امکان برداشت وجه را برای مشتریان میر فراهم می‌کنند. با این حال ظاهراً برخی دستگاه‌های پوز متعلق به همین بانک‌ها از این کارت‌ها پشتیبانی نمی‌کنند.

منبع: Reuters, ThePayPers, PPro

https://pvst.ir/ctw

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو