skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

فناوری

رویا کثیری نویسنده میهمان

آشنایی با گوگل ادسنس، پلتفرم تبلیغاتی

رویا کثیری
نویسنده میهمان

۲ بهمن ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۸ دقیقه

گوگل ادسنس

امروزه کسب درآمد به صورت آنلاین به مفهومی فرا‌تر از طراحی و توسعه وب‌سایت‌های فروشگاهی تبدیل شده است. یکی از روش‌های کسب درآمد مازاد از وب‌سایت‌ها، کسب درآمد به واسطه اخذ تبلیغات محصولات یا خدمات شخص ثالث برای بازدیدکنندگان وب‌سایت بر پایه ترافیک وب‌سایت است. از جمله محبوب‌ترین برنامه‌های تبلیغاتی موجود گوگل ادسنس (Google Adsense) است که سال ۲۰۰۳ از سوی شرکت گوگل راه‌اندازی شد. اما گوگل ادسنس چیست و چگونه می‌توان از آن به کسب درآمد پرداخت؟ در این مطلب به پاسخ تمامی پرسش‌ها در رابطه با گوگل ادسنس، عملکرد و طریقه کسب درآمد از آن خواهیم پرداخت.

گوگل ادسنس چیست؟

شرکت گوگل با راه‌اندازی گوگل ادسنس فرصتی نوین برای وب‌مسترها و صاحبان سایت فراهم ساخته است تا بتوانند از ترافیک وب‌سایت خود کسب درآمد کنند. شایان ذکر است که میزان پرداختی شرکت گوگل به وب‌مستر‌ها در یک سال اخیر به مبلغی بالغ بر ۱۰ میلیارد دلار می‌رسد. در این مطلب سعی داریم تا با معرفی روش‌های اخذ درآمد از این تبلیغات گوگل ادسنس، شما را در کسب درآمد هرچه بیشتر راهنمایی کنیم.

Google adsense

به طور کلی اساس کار گوگل ادسنس بر تقسیم درآمد کسب‌شده ناشی از کلیک کاربران روی لینک‌های تبلیغاتی قرار گرفته‌شده در وب‌سایت شماست. تبلیغات گوگل ادسنس می‌تواند در چهار مدل زیر ارائه شود:

 • تبلیغات محتوامحور
 • تبلیغات Page Level Ads
 • تبلیغات جست‌وجومحور
 • تبلیغات ویدئومحور

البته میزان دریافتی‌های دو مدل محتوامحور و جست‌وجومحور به ترتیب ۶۸ و ۵۱ درصد است؛ اما جالب است که میزان محبوبیت تبلیغات جست‌وجومحور بسیار بالا‌تر از مدل محتوامحور است.

گوگل ادسنس چگونه کار می‌کند؟

فرایند کسب درآمد از گوگل ادسنس بسیار ساده است. برای شروع تنها کافی است حساب کاربری AdSense خود را فعال کنید و پس از آن، چند خط کد را در اسنیپت سایت‌تان قرار دهید و تغییرات انجام‌شده را ذخیره‌سازی کنید. پس از پایان این فرایند، گوگل با استفاده از الگوریتم‌های اختصاصی خود به نمایش تبلیغات هدفمند بر اساس محتوای وب‌سایت یا تاریخچه جست‌وجوی مرورگر کاربران سایت شما خواهد پرداخت. سازوکار این فرایند به این شکل است که با هر کلیک کاربران بر تبلیغات روی وب‌سایت‌تان، مبلغی به حساب شما واریز خواهد شد. این بدان معناست که تمامی تلاش شما برای کسب درآمد از این روش، باید روی جذب افزایش احتمال کلیک کاربران سایت روی لینک‌ها تبلیغاتی متمرکز شود.

Google adsense

گوگل با طراحی یک سیستم بسیار دقیق و پیچیده قادر است از بروز تقلب در گوگل ادسنس جلوگیری کند. به همین دلیل است که در راستای افزایش درآمد با استفاده از گوگل ادسنس لازم است به برخی نکات اساسی در این زمینه توجه کنید. نکته اصلی در کسب درآمد از این روش آن است که به هیچ‌ عنوان با افزایش کلیک‌ها به صورت مصنوعی سعی در فریب گوگل نداشته باشید. علاوه بر این، توجه داشته باشید که تحت هیچ شرایطی نباید به تشویق بازدید‌کنندگان به کلیک روی تبلیغات بپردازید. بدیهی است کلیک شما روی تبلیغات قرار گرفته شده در وب‌سایت‌تان نیز تاثیری منفی بر میزان محبوبیت سایت شما در دیدگاه گوگل اعمال خواهد کرد. شایان ذکر است در شرایطی که گوگل با ترافیک، فعالیت و کلیک‌های مشکوکی در سایت مواجه شود، ممکن است حساب گوگل ادسنس شما را تا مدتی مسدود کند و فعالیت‌تان را به حالت تعلیق درآورد.

میزان درآمد از گوگل ادسنس

در نهایت و مهم‌تر از همه، باید بدانید که میزان درآمد شما به میزان ترافیک هدفمند وب‌سایت‌تان بستگی دارد. شما می‌توانید آگهی‌های خود را در بهترین نقاط و نواحی‌ای از وب‌سایت که بیشترین توجه بازدید‌کنندگان را به خود اختصاص می‌دهد قرار دهید اما باید توجه داشته باشید که موفقیت شما تا حد زیادی به میزان ترافیک ورودی سایت وابستگی دارد. به طوری‌ که در صورت عدم حضور بازدید‌کننده از وب‌سایت، تمامی اقدامات شما می‌تواند بی‌حاصل و فاقد معنا باشد. به خاطر داشته باشید که درصد کمی از کاربران و مراجعان به وب‌سایت شما روی آگهی‌های مذکور کلیک می‌کنند؛ پس امید خود را هیچ‌گاه از دست ندهید. در این رابطه هیچ آمار رسمی‌ای از طرف گوگل منتشر نشده است، اما گزارش‌ها حاکی از آن‌اند که کلیک حدود یک درصد تا دو درصد از CTR یا همان نرخ ورودی کاربران به سایت، آمار بسیار خوبی به شمار می‌رود. آخرین برآورد مالی ناشی از هر کلیک روی تبلیغات، مبلغی در حدود یک دلار معرفی شده است؛ اما در حالت کلی کمیسیون دریافت‌شده بر اساس هر کلیک می‌تواند از ۲۰ سنت تا ۱۵ دلار باشد.

روی درآمد خود اثرگذار باشید

حال با تمامی این تفاصیل، شما می‌توانید با هدف‌گذاری منطقی روی میزان درآمد خود تمرکز کنید. شایان ذکر است برای دریافت ترافیک مناسب و در حجم بالا، نیازمند آنید تا به تهیه محتوا‌های با‌کیفیت، منحصربه‌فرد و جذاب بپردازید. بنا‌بر‌این توصیه ما بر آن است که در طراحی و ساخت یک وب‌سایت، روی علاقه خود تمرکز کنید و به موضوعاتی که در آن حیطه، اطلاعات کافی دارید بپردازید. به همین واسطه از سختی و استرس‌های واردشده در حین فرایند تولید محتوا تا حد زیادی کاسته می‌شود و می‌توانید از مسیری که در آن قرار دارید لذت کافی ببرید و تجربه کسب کنید. به طور کلی تمامی محتوا‌های بارگذاری‌شده روی وب‌سایت از سمت گوگل حمایت می‌شود مشروط به آنکه در لیست استثناهای این مرورگر نباشد. محتواهای خشن، غیراخلاقی، تشویق به خرید و فروش ابزارآلات جنگی مانند سلاح جنگی و غیره از جمله محتواهایی است که گوگل آنها را حمایت نمی‌کند. علاوه بر این، طبیعتاً موضوعات مورد علاقه تمامی افراد جهان یکسان نیست و به واسطه قرار‌گیری کاربران در مناطق جغرافیایی متفاوت، محبوبیت موضوعات دستخوش دگرگونی می‌شود. تولیدکنندگان محتوا حتی اگر بخواهند در سطح بین‌المللی نیز فعالیت کنند باید علایق و ذائقه مخاطب خود را در اولویت قرار دهند و بر همین اساس به روند کاری خود ادامه دهند. اگر‌چه می‌توان اذعان داشت محتواهای پوشش داده‌شده در حیطه اقتصاد، بیمه و پزشکی از محبوبیت بیشتری نسبت به سایر موضوعات برخوردارند.

Google adsense

به یاد داشته باشید که نمی‌توان ره صدساله را یک‌شبه طی کرد؛ پس انتظارات خود را به صورت منطقی مدیریت کنید. کسب درآمد ۱۰ هزار دلاری از یک وب‌سایت تازه‌کاری که تنها ۱۰ صفحه محتوا دارد، به هیچ‌ عنوان برآوردی منطقی تلقی نمی‌شود. توصیه کارشناسان بر آن است که پیش از شروع کار با گوگل ادسنس، حداقل ۲۰ الی ۳۰ صفحه محتوا تولید و به صورت منظم روی سایت خود بار‌گذاری کنید.

نکاتی برای افزایش درآمد از طریق گوگل ادسنس

 • توجه داشته باشید که میزان درآمد شما تا حد زیادی وابسته نتیجه رقابت شما با رقباست؛ پس رقبا خود را به خوبی تحلیل کنید. برای تحلیل هرچه بهتر رقبا کافی است تا یکی از دو روش مطرح‌شده ذیل را به کار بگیرید.

۱. برآورد میانگین هزینه هر کلیک با استفاده از ابزار CPC Map

در این ابزار می‌توانید با تعیین منطقه جغرافیایی فعالیت خود، از محبوب‌ترین موضوعات مطرح‌شده در آن منطقه مطلع شوید. به عنوان مثال در ایالات متحده آمریکا؛ بیمه، آموزش آنلاین، بازاریابی و تبلیغات سه موضوع اصلی‌ و با بیشترین بازدید محسوب می‌شوند.

۲. بررسی و تحلیل CPC کلمات کلیدی اصلی در ابزار Keyword Magic

از کی‌ورد مجیک به عنوان بزرگ‌ترین پایگاه داده دربر‌گیرنده کلمات کلیدی یاد می‌شود. برای بهره‌گیری از این ابزار، لازم است عبارت کلیدی مد نظر خود را وارد کنید و با هزاران کلمه جست‌وجوی مرتبط با CPC، حجم جست‌وجو و سطح رقابت مرتبط با عبارت کلیدی مطرح‌شده مواجه شوید و بر همان مبنا به تهیه محتوا برای وب‌سایت خود بپردازید.

در این روش بهتر است به نکات نامبرده توجه کنید:

 • سعی کنید تبلیغات را از صافی علایق بازدید‌کنندگان خود عبور دهید.
 • برای یافتن بهترین مکان قرار‌گیری تبلیغات، لازم است خود را جای کاربر بگذارید و از مطالعات انجام‌شده در همین حیطه استفاده کنید.
 • به ظاهر وب‌سایت خود اهمیت دهید و سعی کنید بهترین و جذاب‌ترین قالب ( Theme ) را بر‌گزینید.
 • درباره طریقه یافتن سودآورترین جایگاه‌ها (از نظر CPC و تقاضای جست‌وجو) تحقیق کنید و تقویم محتوایی خود را بر همین مبنا بچینید.

آیا گوگل ادسنس در ایران قابل استفاده است؟

باید گفت تبلیغات گوگل ادسنس نتوانسته از تحریم‌ها عبور کند. باتوجه به این شرایط ثبت آدرس و شماره تلفن واقعی وب‌مستر‌ها در داخل ایران امکان‌پذیر نیست. از آنجا که برای آغاز همکاری با گوگل ادسنس نیازمند تایید آدرس محل سکونت و تلفن همراه خود هستید باید برای رفع این مساله از یک فرد واسطه که خارج از ایران است (مثلاً یک دوست یا یکی از اعضای خانواده) کمک بخواهید. پس از ثبت‌نام شما در گوگل ادسنس، پاکتی حاوی یک کد ۵ رقمی به محل سکونت یا کار شما ارسال خواهد شد. در ادامه لازم است برای تایید آدرس محل سکونت یا کار، به وب‌سایت وارد شوید و کد ارسال‌شده را در بخش مربوطه وارد کنید. پس از آن با ورود شماره تلفن همراه خود و با دریافت کد ۴ رقمی تاییدکننده صحت شماره تلفن همراه، می‌توانید به مرحله نهایی ثبت‌نام قدم بگذارید. پس از ورود IP اینترنتی و قبول تمامی شرایط مطرح شده در قرار‌داد، می‌توانید فعالیت خود را در گوگل ادسنس آغاز کنید. البته با استفاده از وی‌پی‌ان که اساساً کاربرد تغییر IP را دارد می‌توان راحت‌تر از روش نخست با گوگل ادسنس کار کرد. برای کسب موفقیت هر‌چه بیشتر در گوگل ادسنس لازم است موارد زیر را رعایت کنید.

 • عدم تهیه آدرس‌ و شماره تلفن‌های به فروش گذاشته شده در فضای مجازی (به منظور دریافت کد مورد نیاز)
 • عدم استفاده از پسوند ir. هنگام ثبت IP ( توصیه می‌شود از دامنه‌هایی با پسوند com. بهره ببرید)
 • تهیه و بار‌گذاری محتوا‌های غیر‌کپی و کاملاً منحصر به فرد بر مبنای موضوع اصلی وب‌سایت
 • عدم ثبت‌نام‌های پیا‌پی برای استفاده از خدمات گوگل ادسنس
 • افزایش محبوبیت سایت در نظر موتور‌های جست‌وجو‌گر ( بهینه‌سازی SEO سایت)
 • عدم استفاده از گوگل ادسنس برای سایت‌های تازه‌کار و دارای محبوبیت کم در گوگل

سوالات متداول

آیا گوگل ادسنس در ایران قابل استفاده است؟

باید گفت که تبلیغات گوگل ادسنس نیز نتوانسته تا از تحریم‌های وضع شده توسط دولت آمریکا علیه کشور ایران عبور کند؛ بنا‌براین باید بدانید که امکان ثبت آدرس و شماره تلفن واقعی وب‌مستر‌ها در داخل ایران فراهم نخواهد بود.
https://pvst.ir/e04

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو