skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

آسیاتک با عرضه ۱۵ درصد از سهام خود وارد بورس می‌شود

علی مومنی علی مومنی نویسنده میهمان

۲۲ فروردین ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۳ فروردین ۱۴۰۱

آسیاتک

مدیران آسیاتک اعلام کردند ۱۵ درصد از سهام این شرکت (۱۲ درصد عرضه عمومی و ۳ درصد عرضه به صندوق‌های سرمایه‌گذاری) در قالب ۴۴۰ میلیون سهم در بورس عرضه اولیه خواهد شد. مدیرعامل این FCP همچنین از فعال شدن قرارداد بیت‌استریم این شرکت با شرکت مخابرات ایران خبر داد.

به گزارش پیوست، سهام شرکت ارائه‌دهنده اینترنت آسیاتک به زودی در بورس عرضه خواهد شد. در عرضه اولیه، ۴۴۰ میلیون سهم عرضه می‌شود که از این میزان، ۱۲ درصد به صورت عرضه عمومی و ۳ درصد عرضه به صندوق‌ها انجام خواهد شد. در مرحله بعدی و حداکثر ۳ ماه پس از عرضه اولیه، ۱۰ درصد دیگر (۷ درصد عرضه عمومی و ۳ درصد بازارگردان) عرضه خواهد شد.

آسیاتک برای عرضه اولیه سهام خود حداکثر تا ۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ مهلت دارد. طبق اعلام مدیران آسیاتک، جلسات این شرکت با شرکت بورس برای مشخص شدن قیمت در حال پیگیری است.

مدیرعامل آسیاتک‌: ۲۹ درصد بازار FCPهای خصوصی در اختیار ماست

مدیران آسیاتک امروز (۲۲ فروردین ۱۴۰۱) در نشستی آنلاین با موضوع ورود بازار سرمایه شرکت کردند. مدیرعامل آسیاتک، محمدعلی یوسفی‌زاده در این نشست که به میزبانی اسکای‌روم برگزار شد، گفت: «نماد ما یک بار در سال ۹۶ درج شد؛ اما به‌ خاطر ابهامات سازمان بورس از دوره پذیرش‌مان گذشت و مجددا درخواست پذیرش دادیم.»

به‌گفته یوسفی‌زاده سهم بازار این شرکت در بازار اینترنت در میان شرکت‌های خصوصی، ۲۹ درصد و با در نظر گرفتن بازیگر اصلی این حوزه یعنی شرکت مخابرات، ۱۱ درصد است.

سهم بازار آسیاتک

بنابر اعلام مدیران آسیاتک، ARPU (درآمد ماهانه به‌ازای هر کاربر) این شرکت در طول سال‌های اخیر همواره در حال افزایش بوده است. یوسفی‌زاده بخشی از این مساله را مربوط به افزایش رشد مصرف کاربران و بخشی را به علت بزرگتر شدن بازار مصرف این شرکت دانست. به گفته او متوسط آرپو در سال گذشته ۴۵ هزار تومان بوده؛ اما در پایان سال به ۷۵ هزار تومان نیز رسیده است.

او از برنامه‌های این شرکت برای ورود به حوزه‌های جدید فعالیت مانند خدمات ابری، CDN و اینترنت اشیا نیز خبر داد و در مورد قرارداد بیت‌استریم این شرکت با مخابرات بیان کرد: برای VDSL اولین قرارداد بیت‌استریم را با مخابرات فعال کرده‌ایم و تست‌های آن را انجام دادیم. این قرارداد در حال پیشرفت است.

مدیرعامل این FCP همچنین در مورد طرح صیانت و تأثیر آن روی وضعیت شرکت نیز توضیح داد: این طرح را با این شدتی که گفته می‌شود به‌عنوان تهدید نمی‌بینم. ما زیرساخت‌ ارائه می‌کنیم و موضوع‌مان همکاری یک پلتفرم خارجی با نهادهای داخلی نیست. سرویس‌های زیرساختی ما برای بانک، پرداخت و دانشگاه است. به طرح صیانت به عنوان تهدید یا فرصت نگاه نمی‌کنیم.

یوسفی‌زاده در مورد پروانه این شرکت نیز عنوان کرد: پروانه FCP ده ساله است و برای یک دوره قابل تمدید است. ساختار شبکه طوری نیست که در جایی به انتها برسد و از نوعی سرویس به سرویس دیگری می‌رسد.

ارزش وزنی هر سهم، ۹۰۱ تومان

محمد جهانگیریان، عضو هیأت مدیره آسیاتک نیز در این نشست خبری گفت: پایداری سهامداری و مدیریت شرکت از سال ۸۲ مشخص است. ترکیب سهامداران اشخاصی حقیقی بوده‌اند که اکنون در این شرکت‌های حقوقی حضور دارند.

او ادامه داد: این صنعت سرمایه‌بر است و همیشه در حال توسعه و پویایی خواهد بود. در سال ۹۹ سرمایه شرکت از ۶۰ میلیارد به ۲۰۰ میلیارد تومان رسیده است. از سال ۹۷ تا ۹۹ درآمدها ۲.۶ برابر شده است. علاوه بر این افزایش، ترکیب درآمدها فرق کرده و لاین‌های درآمدی اضافه شده است که در آینده نیز این اتفاق خواهد افتاد.

سود آسیاتک

او با بیان اینکه این درآمدها مشترک‌محور هستند گفت که با وجود یک میلیون کاربر آسیاتک، پایداری سود تثبیت می‌شود.

دارایی‌های نامشهود شرکت‌های فناوری که همواره از دغدغه‌های سازمان بورس برای عرضه اولیه بوده است نیز مورد اشاره جهانگیریان قرار گرفت. او در این رابطه اظهار کرد: دارایی‌های نامشهود به مبلغ ۱۳۰۰ میلیارد تومان در ارزش‌گذاری آمده بود که از این میزان ۶۰۰ میلیارد تومان نرم‌‌افزار و لاینسنس، ۱۵۰ میلیارد نشانی‌های اینترنتی و IP و ۳۰۰ میلیارد تومان مربوط به طراحی‌های مهندسی است.

او افزود: ارزش وزنی هر سهم ۹۰۱ تومان برآورد شده است.

جهانگیریان در مورد تعرفه‌ها نیز گفت: ارزشگذار تعرفه‌ها را ثابت در نظر گرفته بود در حالی‌که تغییر تعرفه‌ها ممکن است و حتما از طریق سامانه‌های اطلاع‌رسانی بورس اعلام خواهد شد. در این خصوص تعرفه‌ها اکنون اجازه داریم با حداکثر ظرفیت تعرفه‌های سال ۹۶ قیمت تعیین کنیم؛ پیگیری‌های مصوبه جدید نیز انجام شده است و به توافق‌های اولیه رسیده‌ایم.

یوسفی‌زاده نیز تاثیر اصلاح تعرفه‌ها بر وضعیت شرکت را مثبت توصیف کرد و گفت که جای نگرانی‌ای در این‌باره وجود ندارد.

https://pvst.ir/c5u
علی مومنی
علی مومنینویسنده میهمان

  در دانشگاه علامه اقتصاد خوانده‌ام با اینکه هیچ گاه عاشق آن نبودم. اولین بار در میانه دوره کارشناسی بود که در یک دوره چند ساعته روزنامه‌نگاری اقتصادی شرکت کردم که البته آورده‌ای نداشت اما سودای روزنامه‌نگار شدن را به سرم انداخت. حالا در پیوست می‌نویسم و حوزه‌‌های مورد علاقه‌ام اینترنت، اقتصاد دیجیتال و عرصه‌هایی است که اینها به عالم سیاست گره می‌خورند.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو