skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

تمرکز پرداخت الکترونیک سامان بر جلوگیری از فعالیت­ سایت­‌های قمار

۱۴ فروردین ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

مدیر بازرسی و مبارزه با پولشویی سپ از تمرکز بیشتر پرداخت الکترونیک سامان بر کشف تراکنش‌­های مشکوک و جلوگیری از فعالیت­ سایت­‌های شرط­‌بندی و قمار خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت پرداخت الکترونیک سامان کیش (سپ)، عبدالرضا بخشایی مدیر بازرسی و مبارزه با پولشویی سپ، از دو وظیفه اصلی این واحد در زمینه مبارزه با پولشویی (AML) صحبت کرد و ادامه داد: تمرکز اصلی بر احصا، پیاده‌سازی و ممیزی الزامات مختلف مبارزه با پولشویی در شرکت است و در خصوص موضوع مدیریت تقلب (Fraud Management) تمرکز روی کشف تراکنش‌ها و رفتارهای تراکنشی مشکوک و متقلبانه و جلوگیری از آنهاست.

بخشایی منظور از تراکنش‌های Fraud را تراکنش‌های مشکوک و تقلبی دانست و گفت: متاسفانه برخی از پذیرندگان مطابق با فعالیت اصلی و مجوز خود فعالیت نمی‌کنند و با استفاده از این بستر به مقاصد دیگری می‌رسند که در این مرحله تشخیص Fraud کار آسانی نیست. اما در حال حاضر با توجه به طراحی سیستم‌های تحلیلی و پالایش داده‌­ها در سپ توانسته‌ایم از بسیاری تراکنش­‌های مشکوک جلوگیری کنیم و در صورت شناسایی تراکنش مشکوک اقدامات لازم به منظور مسدودسازی ترمینال یا عکس‌العمل‌های دیگر انجام می‌شود.

او در ادامه به فعالیت سایت­‌های شرط­‌بندی اشاره کرد و گفت: حساسیت نهادهای ناظر و لزوم مقابله با این تخلف باعث شده اعمال محدودیت و کنترل بیشتری بر درگاه پرداخت اینترنتی سپ صورت گیرد. اما در سایت‌­های شرط­‌بندی، به دلیل آگاهی نداشتن شهروندان هنگام عضویت و حتی در مواردی همکاری خود کاربر، تمام اطلاعات کارت بانکی در اختیار سایت شرط‌بندی قرار می­‌گیرد. در این زمان به راحتی امکان سوءاستفاده از کارت بانکی از طریق تراکنش کارت به کارت میسر می‌شود و در این فرایند حتی رمز پویا نیز در این سایت‌ها یا اپلیکیشن‌­ها در دسترس گردانندگان آنها قرار می‌گیرد.

عبدالرضا بخشایی مدیر بازرسی و مبارزه با پولشویی سپ: تمرکز اصلی بر احصاء، پیاده سازی و ممیزی الزامات مختلف مبارزه با پولشویی در شرکت است.
عبدالرضا بخشایی مدیر بازرسی و مبارزه با پولشویی سپ: تمرکز اصلی بر احصا، پیاده‌سازی و ممیزی الزامات مختلف مبارزه با پولشویی در شرکت است.

مدیر بازرسی و مبارزه با پولشویی پرداخت الکترونیک سامان در خصوص وضع قوانین و تدابیر امنیتی از سوی شاپرک هم گفت: جلسات متعددی با همکاری شاپرک و شرکت کاشف و کلیه PSPهای کشور به منظور همفکری و اتخاذ راهکارهای مناسب با این پدیده تشکیل شده است؛ اما عدم دسترسی به کل اطلاعات شبکه بانکی، ما را با برخی مشکلات در پاسخگویی مواجه کرده است.

او ادامه داد: شرکت‌های حوزه پرداخت، تنها به قسمتی از اطلاعاتی دسترسی دارند که از سوییچ خودشان انتقال وجه انجام می‌گیرد و در صورت مشکوک شدن به تراکنش‌های غیرعادی، تنها می‌­توانند تدابیر محدودسازی سیستمی را در بستر خودشان پیاده کنند. به همین خاطر انتظار ما از رگولاتورها این است که اطلاعات بیشتری را در بستری یکپارچه در اختیار PSPها قرار دهند یا در صورت امکان، اطلاع‌رسانی مناسبی در خصوص مسدودسازی کارت‌ها و درگاه‌های متخلف انجام شود.

بخشایی در نهایت از شهروندان خواست هشدارهای پلیس فتا را جدی بگیرند و هرگز اطلاعات کارت بانکی خود را در اختیار اشخاص دیگر قرار ندهند: همه افراد باید آگاهی خود را در این خصوص افزایش دهند تا فریب افزایش درآمد در سایت‌های شرط‌بندی و قمار را نخورند؛ ورود به این سایت‌ها در هر شرایطی منجر به باخت و کلاهبرداری می‌شود، هرچند در اوایل ممکن است منجر به افزایش درآمد شود.

https://pvst.ir/c42

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو