skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

استارت‌آپ «زی‌رو» از فروردین ماه موتور و دوچرخه برقی اشتراکی در اختیار تهرانی‌ها قرار می‌دهد

سمانه سمیع تحریریه

۲۲ اسفند ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

بنیان‌گذار «زی‌رو» استارت‌آپ فعال در زمینه موتور برقی و دوچرخه‌های برقی اشتراکی خبر از آغاز سرویس‌دهی خود از فروردین ۱۴۰۱ از دو منطقه تهران داد.

به گزارش پیوست، سید سجاد غرضی بنیان‌گذار زی‌‌رو هدف از ایجاد استارت‌آپ زی‌رو را کمک به حمل‌ونقل شهری و استفاده از انرژی‌های پاک و سبز در حمل‌ونقل عمومی شهری اعلام کرد. هم‌بنیان‌گذار و معاون بازاریابی زی‌رو «نازلی بهروز» نیز ارتقای سطح زندگی در شهر تهران، حفاظت از محیط‌زیست، کاهش آلودگی‌ هوا و ترافیک شهری را از اهداف بلندمدت آنها در زی‌رو برشمرد.

بهروز در ادامه از آغاز به کارشان در بوستان بهشت مادران خبر داد و اعلام کرد: با توجه به محدودیت‌های زنان در بحث استفاده از موتور، زنان می‌توانند از دوچرخه‌های برقی استفاده کنند و ما به کمک اینترنت اشیا و اپلیکیشن بومی‌شده زی‌رو که تماماً به دست برنامه‌نویسان ایرانی ساخته شده در حال افزایش ایستگاه‌های زی‌رو هستیم.

بهروز در ادامه اضافه کرد آنها در تیمی ۲۰ نفره مستقر در کارخانه نوآوری های‌وی فعالیت می‌کنند و به احتمال زیاد فعالیت‌ عمومی‌شان را از اراضی عباس‌آباد و پس از مدتی حدود ۴۵ روز فعالیت‌شان را در سطح شهر و مناطقی خاص شروع می‌کنند. هم‌بنیان‌گذار زی‌رو همچنین بحث سرگرمی و تفریح را بخش کوچکی از اهداف‌شان دانست و هدف اصلی استارت‌آپ‌شان را کمک به حمل‌ونقل شهری و رفع معضل ترافیک عنوان کرد.

غرضی با اشاره به اینکه امکاناتی مناسب و کاربردی برای اپلیکیشن زی‌رو در نظر گرفته شده افزود: نشان دادن مناطق پارکینگ‌ها و هر اطلاعاتی که ممکن است کاربر به آن نیاز پیدا کند از جمله این امکانات است.

او در خصوص مناطق شروع فعالیت این استارت‌آپ گفت: به احتمال قوی با منطقه ۳ و ۶ فعالیت در سطح شهر را آغاز می‌کنیم.

غرضی همچنین از تمرکز فعالیت آنها و تحقیق و توسعه بیشتر در زمینه دوچرخه‌های برقی گفت: با ۳۰ موتور و ۱۰۰ دوچرخه کار را شروع کرده‌ایم و به سرعت پس از آغاز به کارمان وارد جذب سرمایه در دور دوم خواهیم شد.

زی‌رو
استارت‌آپ زی‌رو نیمی از بازار هدف را به دلیل منع خانم‌ها در استفاده از موتور برقی از دست می‌دهد.

او همچنین مهم‌ترین چالش‌ و نیاز استارت‌آپ زی‌رو را حمایت معنوی و همکاری نهادهای ذی‌ربط به شمار آورد و ادامه داد: ما تقریباً با تمام چالش‌های هر استارت‌آپ نوپای دیگر برای دریافت مجوزها و غیره روبه‌رو هستیم اما اگر بتوانیم از همکاری‌های بیشتر شهرداری برای امکان معرفی استارت‌آپ زی‌رو و فرهنگ‌سازی در این زمینه بهره بیشتری ببریم به طور حتم به موفقیت بیشتری دست پیدا می‌کنیم. ضمن اینکه استارت‌آپ زی‌رو روی حفاظت از محیط‌زیست و کاهش آلودگی هوا متمرکز است و این موضوع در تمام کشورها و دولت‌ها امری مهم است.

بهروز در پاسخ به سوال پیوست مبنی بر چگونگی کار با اپلیکیشن و هزینه اجاره موتورها و دوچرخه‌ها نیز گفت: از زمانی که موتورها وارد سطح شهر شوند با یک سپرده اولیه به مبلغ ۳۰۰ هزار تومان در اختیار کاربران قرار می‌گیرند، این مبلغ برای جریمه‌ها و استفاده از کلاه لحاظ شده است و هر زمان که کاربر بخواهد این مبلغ عودت داده می‌شود. هدف ما انجام سفرهای کوتاه ۸ تا ۱۲ کیلومتر است و کاربران می‌توانند برای مقاصد کوتاه مثل ایستگاه مترو به منزل و مسیرهای این‌چنینی از موتورهای برقی استفاده کنند. هزینه موتور دقیقه‌ای دو هزار تومان و دوچرخه دقیقه‌ای هزار تومان در نظر گرفته شده است.

غرضی در پایان توضیح داد که به هر حال به خاطر مشکلات نهادهای حاکمیتی با موتورسواری زنان به طور حتم بخش زیادی از بازاری را که می‌توانست در بیزینس آنها موثر باشد از دست می‌دهند اما ابراز امیدواری کرد که شاید با این توجیه که سرعت موتورهای برقی نهایتاً ۴۰ کیلومتر است و تفاوت زیادی با دوچرخه برقی ندارند بتوانند از این سهم بازار نیز استفاده کنند. گرچه آنها فعلاً سهم بازار زنان را به دوچرخه‌های برقی اختصاص داده‌اند.

https://pvst.ir/c20
سمانه سمیعتحریریه

  همه‌چیز از یک مطلب به اسم «اسپایدرزن» که در دوره ارشدم نوشته بودم شروع شد. درحالی که ۱۰ سال کارمند آژانس هواپیمایی بودم در همان روزها احساس کردم چقدر نوشتن را دوست دارم. از دی ۹۸ با کار در آژانس روابط عمومی پرسش و تولید محتوا شروع کردم. بعد از مدتی نوشتن بخش شرکت‌گردی پیوست را به عهده گرفتم و حالا خبرنگار ثابت پیوستم و دقیقا اینجا و در همین نقطه احساس می‌کنم از اینکه به پیوست، پیوستم خوشحالم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو