skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

بررسی طرح صیانت از سه‌شنبه این هفته ادامه می‌یابد

علی مومنی علی مومنی نویسنده میهمان

۳ بهمن ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۴ بهمن ۱۴۰۰

کمیسیون بررسی طرح صیانت

بررسی طرح صیانت در کمیسیون مشترک بررسی این طرح از روز سه‌شنبه هفته جاری (۵ بهمن) از سر گرفته می‌شود. این طرح برای بررسی بیشتر به مرکز پژوهش‌های مجلس رفته بود.

به گزارش پیوست، لطف‌الله سیاهکلی، عضو و سخنگوی کمیسیون مشترک بررسی طرح صیانت، در حاشیه جلسه علنی امروز مجلس (۳ بهمن ۱۴۰۰) اعلام کرد روز سه‌شنبه، ۵ بهمن، سیزدهمین جلسه بررسی طرح صیانت در کمیسیون مشترک برگزار خواهد شد.

سیاهکلی در این باره گفت: مرکز پژوهش‌ها چند هفته‌ای است روی طرح صیانت کار می‌کند و هفته گذشته نیز با کمیسیون و شورای عالی فضای مجازی و سایر بخش‌ها جلساتی برگزار کردند. گزارش محرمانه‌ای نیز به مجلس ارسال شده است که بعدازظهر روز سه‌شنبه در کمیسیون بررسی خواهیم کرد.

او ادامه داد: بار پیش که طرح به مرکز رفت ایراداتی به آن وارد شد. این بار به مرکز اعلام شد علاوه بر طرح ایرادات، پیشنهادها را نیز بیاورند.

سیاهکلی به خبرنگار پیوست گفت: آن چیزی که می‌خواهد تبدیل به قانون شود باید به تصویب نمایندگان برسد و پیشنهادهایی که مطرح می‌شود در حد پیشنهاد هستند؛ اما تصمیم ما در کمیسیون این است که به همه پیشنهادها توجه کافی شود.

سخنگوی کمیسیون مشترک بررسی طرح صیات همچنین توضیح داد: بنای ما در کمیسیون این است که این طرح با حداقل ایراد و به صورت ایجابی و جامع در کمیسیون بررسی شود تا مشکلی هم برای مردم پیش نیاید و همچنین برای استیفای حقوق افراد در فضای مجازی قانون مناسب وجود داشته باشد تا در مراجع ذی‌صلاح به آن استناد شود.

نماینده قزوین افزود: حضور من و متخصصان که با فضای مجازی آشنایی داریم به این علت است که مضرات طرح را کاهش دهیم و مزایای آن افزایش پیدا کند.

وفاق حداکثری یا تداوم اختلاف‌نظرها؟

اظهارات سیاهکلی ظاهراً نشان از تعامل بیشتر کمیسیون و مرکز پژوهش‌های مجلس نسبت به ارجاع قبلی طرح به مرکز دارد. این در حالی است که هفته گذشته، غلامرضا نوری، یکی از معدود نمایندگان مخالف طرح صیانت در کمیسیون بررسی این طرح، گفته بود: خوشبختانه مرکز پژوهش‌ها به تفصیل تعارضات طرح را با حداقل ۱۲ اصل از اصول قانون اساسی و چهار بند از سیاست‌های کلی نظام، ذکر کرده است. از مهم‌ترین این تعارضات ورود به حیطه مصوبات شورای عالی فضای مجازی و تغییر وظایف و اختیارات کمیسیون پیش‌بینی‌شده در این طرح است که قبلاً به شکل دیگری در شورای عالی فضای مجازی تصویب شده بود.

در این میان، علی یزدیخواه نایب‌رئیس کمیسیون نیز ابراز امیدواری کرده بود نسخه نهایی طرح در عرض یک ماه آینده برای بررسی به شورای نگهبان ارسال شود. او از وفاق حداکثری میان نهادهای متولی مانند سازمان تبلیغات اسلامی، ساترا، صداوسیما، مرکز ملی فضای مجازی و وزارت ارتباطات خبر داده و گفته بود: در نسخه نهایی که مرکز پژوهش‌های مجلس آماده کرده است، اصلاحات مد نظر این مرکز و نظرات مرکز ملی فضای مجازی و وزارت ارتباطات نیز اعمال شده و به نوعی این نسخه، مورد وثوق و وفاق همه است.

جلسات بررسی طرح صیانت در کمیسیون مشترک بررسی این طرح از نیمه دوم مهرماه امسال در حال برگزاری است و هم‌اکنون بعد از دومین رفت و برگشت میان کمیسیون و مرکز پژوهش‌های مجلس، سیزدهمین جلسه بررسی آن برگزار خواهد شد. دفعه اول که این طرح به مرکز پژوهش‌های رفت، این مرکز اشکالاتی جدی به آن وارد کرد که با مخالفت اکثر نمایندگان عضو کمیسیون طرح صیانت مواجه شد.

https://pvst.ir/bpz
علی مومنی
علی مومنینویسنده میهمان

  در دانشگاه علامه اقتصاد خوانده‌ام با اینکه هیچ گاه عاشق آن نبودم. اولین بار در میانه دوره کارشناسی بود که در یک دوره چند ساعته روزنامه‌نگاری اقتصادی شرکت کردم که البته آورده‌ای نداشت اما سودای روزنامه‌نگار شدن را به سرم انداخت. حالا در پیوست می‌نویسم و حوزه‌‌های مورد علاقه‌ام اینترنت، اقتصاد دیجیتال و عرصه‌هایی است که اینها به عالم سیاست گره می‌خورند.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو