skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی: از 1dayoff شکایت شده بود/ وان‌دی‌آف: ما درخواست جواز کسب کرده‌ایم

الهه صالحی الهه صالحی نویسنده میهمان

۳۰ دی ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲ بهمن ۱۴۰۰

وان دی آف

انتشار نامه‌ای از سوی اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی مبنی بر الزام دریافت جواز کسب از سوی وب‌سایت وان‌دی‌آف (1dayoff) ظرف مدت ۱۰ روز با امضای حمید محمدی مدیرعامل دیجی‌کالا و رئیس اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی و به دنبال آن فیلتر این وب‌سایت موجب شد تا بسیاری از کسب‌وکارهای مجازی و فعالان اکوسیستم به این اقدام اتحادیه اعتراض کنند. این در حالی است که یکی از اعضای هیات‌مدیره کسب‌وکارهای مجازی می‌گوید این سایت شکایت‌های زیادی داشت و مدیران این سایت پاسخگوی آن نبودند.

رضا الفت‌نسب، عضو هیات‌مدیره کسب‌وکارهای مجازی، در گفت‌وگو با پیوست با تاکید بر اینکه یکی از وظایف اتحادیه ساماندهی کسب‌وکارهاست در گفت‌وگو با پیوست می‌گوید: بر اساس قانون نظام صنفی و آیین‌نامه ۸۷ هر کسب‌وکار بر بستر اینترنت باید پروانه کسب‌ خود را از اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی دریافت کند. ما در حال حاضر ۵۰ هزار کسب‌وکار داریم که از این تعداد تنها ۳۵۰۰ کسب‌وکار از ما مجوز دریافت کرده‌اند.

این در حالی است که مدیران وب‌سایت 1dayoff در بیانیه‌ای اعلام کرده‌اند اقدامات اولیه برای دریافت نماد اعتماد الکترونیکی و دریافت جواز کسب را آغاز کرده‌اند و حتی روی نماد اعتماد آنها نشانه در انتظار تایید نیز دیده می‌شود. در این بیانیه تاکید شده است که نامه اتحادیه در تاریخ ۲ آذر به دست این مجموعه رسیده است و در ۱۰ آذر درخواست دریافت جواز کسب مجازی را در سامانه نماد و وب‌سایت ایرانیان اصناف به ثبت رسانده و کد رهگیری نیز دریافت شده و درخواست آنان در انتظار رسیدگی است. همچنین طبق اظهارنظر آنان، برچسبی با عنوان در انتظار صدور پروانه کسب در سایت این مجموعه نمایش داده می‌شده است.

نامه اتحادیه به سایت 1dayoff
نامه اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی به 1dayoff

الفت‌نسب اما تاکید می‌کند: هرچند همیشه از سمت نهادهای بالادستی از جمله اتاق اصناف به ما فشار وارد شده، اما اتحادیه تا به حال به این موضوع ورود نکرده و کسب‌وکاری را مجبور به دریافت این مجوز نکرده است، با این حال بنا بر اولویت‌هایی، اگر از کسب‌وکاری شکایت شد و آن کسب‌وکار پاسخگو نبود، هشداری درباره آن مجموعه وجود خواهد داشت.

به گفته الفت‌نسب، این اتحادیه بر اساس ماده ۲۷ قانون‌ نظام صنفی می‌تواند در صورت بروز چنین مواردی اقدام به برخورد قانونی کند.

وان‌دی‌آف یک فروشگاه اینترنتی است با این تفاوت که هر کالا را فقط به مدت 24 ساعت عرضه می‌کند؛ یعنی کاربران وب‌سایت تنها یک روز فرصت دارند تا آن محصول را خریداری کنند.

واکنش‌ها در شبکه اجتماعی بیشتر به دلیل امضای حمید محمدی زیر نامه اتحادیه بحث‌برانگیز شده است، حال عضو هیات‌مدیره اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی تاکید بر نام دیجی‌کالا در اخبار منتشرشده را مغرضانه می‌داند و‌ می‌گوید: اتحادیه‌ها متشکل از کسب‌وکارها هستند. حمید محمدی هم صاحب یک کسب‌وکار است. اعضای هیات‌مدیره اتحادیه هم وظایفی دارند که باید آن را انجام دهند.

پس از استعفای محمد کرمی از ریاست اتحادیه، حمید محمدی با اصرار نهادهای ذی‌ربط به صورت موقت تا زمان برگزاری انتخابات مسئولیت ریاست اتحادیه را بر عهده گرفته است.

در بیاینه وب‌سایت 1dayoff تاکید شده است با وجود اینکه روی نماد آنها در انتظار صدور پروانه کسب دیده می‌شود افراد تصمیم‌گیر هنگام فیلتر کردن وب‌سایت به این اطلاع‌رسانی نماد نیز توجهی نکرده‌اند.

https://pvst.ir/bpm
الهه صالحی
الهه صالحینویسنده میهمان

  روزنامه نگاری یعنی رشته‌ای که آن را با جان‌ودل انتخاب کردم، برای من از دانشکده عزیز ارتباطات علامه شروع شد و در همان ماه‌های اول به نگارش یادداشت‌های طنز برای «بی‌قانون» رسید؛ با این حال معتقدم که اولین قدم‌های روزنامه‌نگاری را با کارآموزی برای مجله محبوب دوران نوجوانی‌ام، چلچراغ برداشتم و بعد از مدتی به تحریریه خبرآنلاین و سرویس اجتماعی آن پیوستم؛ در این زمان، علاوه بر خبرآنلاین به صورت پروژه‌ای با چندین رسانه در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی همکاری کردم؛ یکی از این رسانه‌ها هفته‌نامه شنبه بود که مرا با جهان جذاب استارت‌آپ‌ها و فناوری آشنا کرد و در ادامه راه من به پیوست رسید.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو