skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

ارائه‌دهندگان 5G به دنبال پشت‌بام‌ ساختمان‌های مسکونی؛ پشت‌بامی برای همه 

۳۰ آذر ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱ دی ۱۴۰۰

5g

رقابت برای توسعه زیرساخت 5G کاربرد جدیدی برای پشت‌بام رستوران‌ها، هتل‌ها، ساختمان‌های مسکونی، بیمارستان‌ها و کلیساها تعریف کرده است. بام این مکان‌ها به هدف اصلی پیشتازان مخابراتی تبدیل شده که برای توسعه 5G در مناطق پرازدحام تلاش می‌کنند.

به گزارش پیوست، به نقل از تک‌کرانچ، انتظار می‌رود در پنج سال آینده، نسل جدید بی‌سیم (وایرلس) به یکی از بزرگ‌ترین منابع درآمد حاصل از اجاره‌ در ایالات متحده آمریکا تبدیل شود و در نتیجه فرصتی تازه برای ملاکان و دیگر صاحبان کسب‌وکار فراهم کند.

دولت بایدن هم توسعه زیرساخت 5G را یکی از اولویت‌های ملی خود قرار داده و در قالب بودجه ۱.۲ هزار میلیارد دلاری که با موافقت هر دو حزب ایالات متحده آمریکا به تصویب رسید، ۶۵ میلیارد دلار به توسعه پوشش پهن‌باند در مناطق روستایی و محروم اختصاص داده است. با وجود برتری روشن 5G از لحاظ سرعت و قدرت نسبت به دیگر تکنولوژی‌های بی‌سیم، نسل پنج ارتباطات بُرد کمتری دارد و تنها حدود ۴۵۰ متر را پوشش می‌دهد.

علاوه بر ارائه‌دهندگان اصلی ارتباطات، شرکت‌های قدیمی و غول‌های تکنولوژی‌ها هم از تازه‌واردان رقابت توسعه و راه‌اندازی 5G محسوب می‌شوند. پیش‌بینی می‌شود که این شرکت‌ها مجموعاً ۲۷۵ میلیارد دلار روی سایت‌های بزرگ و کوچک خود سرمایه‌گذاری کنند. در این میان استفاده از ظرفیت فعلی و پشت‌بام‌ها تنها روش کارآمد و موثر برای افزایش تعداد سایت‌هاست.

بازار ارتباطات بی‌سیم از گذشته هم در رابطه خود با صاحبان املاک و کسب‌وکارها با چالش‌هایی روبه‌رو بوده است. ارائه‌دهندگان خدمات بی‌سیم و دیگر شرکت‌هایی که برای کارشان به برج‌های مخابراتی نیاز دارند معمولاً توافقنامه‌های بلندمدتی به امضا می‌رساندند که اغلب به ضرر صاحب ملک بود.

در بسیاری از جوامع خیلی‌ها به شدت با ساخت برج‌های جدید مخالف‌اند و علاوه بر این فرایند ساخت، منطقه‌بندی و اعطای مجوز هم روند زمان‌بری است. با این حال، تکنولوژی 5G به این دلیل برای استفاده روی سقف ساختمان‌های کنونی مناسب است که آنتن مورد نیاز برای این نسل، ارتفاع کمتری دارد. در حال حاضر ملاکان بزرگ نسبت به اپراتورهای آنتن وضعیت مناسب‌تری دارند و راه‌حلی سریع‌تر و کارآمد برای ارتباطات بی‌سیم محسوب می‌شوند.

استراتژی نصب بر بام خانه‌ها راه‌حلی است که برای ارائه‌دهندگان 5G و البته مالکان متقابلاً مفید است. از یک سو ارائه‌دهندگان خدمات بیشتر اوقات زیرساخت خود را در نواحی پرتراکم برپا می‌کنند و از سوی دیگر مالکان هم از عایدی مالی اجاره سقف استفاده و راهکار جدیدی برای کسب درآمد از ساختمان‌های خود پیدا می‌کنند.

تاثیر شرایط قرارداد اجاره که ممکن است تا مدت‌زمان ۳۰ سال منعقد شود، بر درآمد خالص مالکان قابل توجه بوده و در نتیجه دسترسی آنها را به سرمایه افزایش می‌دهد. صاحب‌خانه‌ها و ساکنان علاوه بر پولی که در ازای اجاره سقف خود به ارائه‌دهندگان می‌گیرند، از خدمات پرسرعت و بهتری نیز بهره‌مند خواهند شد.

رقابت بر سر چیست؟

توسعه زیرساخت 5G برای حفظ وضعیت رقابتی ایالات متحده در سطح بین‌المللی نقش اساسی دارد. مسلماً 5G از لحاظ سرعت اتصال، افزایش ظرفیت و تاخیر صفر (zero latency) اهمیت دارد اما اهمیت اصلی آن در بحث پیشبرد نوآوری است که خدمات تجاری متعددی از خودرو‌های خودران و درمان از راه دور (Telehealth) گرفته تا فواید این تکنولوژی در تولید و کشاورزی و بهبود مدیریت زنجیره عرضه را شامل می‌شود.

با توجه به مزایای متعدد 5G، انتظار می‌رود این تکنولوژی تا ۲۰۲۵ بیش از ۱.۵ هزار میلیارد دلار به تولید ناخالص داخلی (GDP) ایالات متحده کمک کند.

دولت بایدن تکنولوژی 5G و پهن‌باند سراسری را یکی از عوامل برابری اقتصادی در مناطق روستایی آمریکا می‌داند. بر اساس بیانیه‌های سیاسی،‌ احتمال عدم دسترسی روستاییان آمریکایی به اینترنت مطمئن و قابل‌اتکا ۱۰ برابر بیشتر از ساکنان شهرهاست.

یکی از قوانین مرتبط به حوزه زیرساخت که به تازگی به امضای ریاست‌جمهوری و کنگره آمریکا رسید، سرمایه‌گذاری روی زیرساخت پهن‌باند روستایی برای حذف شکاف دیجیتالی و توسعه دسترسی به اینترنت را در این مناطق محروم در اولویت قرار داده‌ است. به دلیل همین اولویت‌دهی، ملاکان مناطق روستایی می‌توانند از توسعه زیرساخت 5G نفع ببرند.

آمریکا برای تثبیت یک شبکه قدرتمند 5G در سراسر کشور مسیری طولانی در پیش دارد. از آنجا که صاحبان ملک میزبان زیرساخت تکنولوژی هستند و شبکه بی‌سیم را در اختیار ساکنان می‌گذارند، رابطه آنها با ارائه‌دهندگان 5G و خدمات بی‌سیم باید با علم و آگاهی از موضوعات امنیت سایبری انجام پذیرد و البته این موضوع نباید به عاملی بازدارنده بدل شود.

در تحقیق تازه‌ای که شرکت بیمه Aon با نظرسنجی از بیش از دو هزار و ۳۰۰ مدیر بحران و دیگر مجریان انجام داد، خطرات سایبری مهم‌ترین خطرات فعلی و آینده شناسایی شدند. توسعه اتصال و تکنولوژی 5G تصویری از آینده هستند و به همین دلیل صنعت امنیت سایبری باید به نوآوری و توسعه از یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی برای تقویت خطوط دفاعی خود ادامه دهد. برای مثال سازمان‌هایی مثل Building Cyber Security برای راهنمایی و ارائه چارچوبی در جهت بهبود امنیت سایبری در بخش املاک و مستغلات، وارد عمل شده‌اند.

برای اینکه صاحبان ملک بتوانند درآمد خوبی از پشت‌بام املاک خود داشته باشند و در رقابت 5G نقشی ایفا کنند، دولت و بخش خصوصی باید به همکاری سازنده در حوزه زیرساخت پرهزینه 5G ادامه دهند و این همکاری شامل بررسی درخواست‌های نصب 5G در دوره‌های زمانی مشخص می‌شود.

افزون بر این، برای بهبود روند منطقه‌بندی و اعطای مجوز نصب آنتن‌های 5G، فعالیت بیشتر در سطح ایالتی و محلی ضروری است. بسیاری از قانون‌گذاران از همین حالا دست به کار شده و مشغول بررسی مقرراتی هستند تا استراتژی 5G مناسبی برای منطقه خود بسازند که فرصت‌های تازه‌ای پیش روی صاحبان ملک بگذارد.

سرعت گرفتن رقابت در حوزه 5G فعالیت بیشتری در حوزه سیاسی و فنی می‌طلبد، اما فرصتی آنی و ملموس برای صاحبان ملک وجود دارد. درآمدزایی از بام املاک در شرایط رکود اقتصادی دوران کرونا به ویژه برای هتل‌داران یا صاحبان رستوران نقش بسزایی در روند بهبودی‌شان خواهد داشت.

منبع: TechCrunch

https://pvst.ir/bi7

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو