skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

گزارش املاک شیپور نشان داد:

قیمت آگهی‌های ثبت شده ملک در پلتفرم شیپور ۱/۵ برابر بودجه کل کشور است

امید اعظمی عضو تحریریه

۲۹ آبان ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۱۰ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۳ آذر ۱۴۰۰

مجموع قیمت تمام آگهی‌های ثبت شده انواع ملک طبق گزارش املاک شیپور در نیمه اول سال ۱۴۰۰ به بیش از ۴۷۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است که رشد ۱۸۰ درصدی نسبت به ۶ ماهه نخست سال ۹۹ را نشان می‌دهد. این عدد ۱/۵ برابر بودجه سال ۱۴۰۰ کشور است. شیپور برای محاسبه این عدد، میانگین قیمت آگهی‌های توافقی که نیمی از آگهی‌ها را تشکیل می‌دهد، در نظر گرفته است.

به گزارش پیوست، گزارش املاک شیپور در سال ۱۴۰۰ به بررسی وضعیت املاک سراسر کشور و در نیم سال اول ۱۴۰۰ و مقایسه آن با نیم‌سال اول ۱۳۹۹ می‌پردازد.

املاک مسکونی تهران

وضعیت خرید و فروش املاک مسکونی تهران در یک نگاه نشان می‌دهد متوسط قیمت هر متر مربع در شهر تهران بیش از ۳۲ میلیون تومان (۳۲.۲۰۵.۴۲۰ تومان) است. زعفرانیه با متوسط قیمت هر متر مربع ۱۱۲ میلیون تومان (۱۱۲.۴۳۰.۷۵۰ تومان) همچنان گران‌ترین محله شهر تهران است. عنوان ارزان‌ترین محله شهر تهران نیز با متوسط قیمت هر متر مربع ۹ میلیون تومان (۹.۸۶۱.۲۵۲ تومان) به بهشت زهرا می‌رسد.

بهترین منطقه شهر تهران برای سرمایه‌گذاری منطقه ۷ با متوسط رشد ۷۰ درصدی هر متر مربع است.
بهترین منطقه شهر تهران برای سرمایه‌گذاری منطقه ۷ با متوسط رشد ۷۰ درصدی هر متر مربع است.

به‌طور کلی منطقه یک شهر تهران با متوسط قیمت هر متر مربع ۸۷ میلیون تومان، گران‌ترین منطقه مسکونی در تهران است. طبق آمار شیپور، بیش از ۷۰ درصد خانه‌‌های مسکونی شهر تهران کمتر از ۴ میلیارد تومان قیمت دارند. این درحالی است که ۲.۲ درصد از واحد‌های مسکونی تهران بیش از ۱۵ میلیارد تومان قیمت دارند.

بازه قیمتی املاک مسکونی در آگهی‌های خرید و فروش شهر تهران
بازه قیمتی املاک مسکونی در آگهی‌های خرید و فروش شهر تهران

براساس این گزارش، خانه‌های ۵۰ تا ۹۰ متری بیشترین آگهی‌های مسکونی ثبت شده در شهر تهران هستند. پس از آن خانه‌های ۱۰۰ متری و ۴۰ متری بیشترین سهم از متراژ خانه‌های مسکونی شهر تهران را به خود اختصاص داده‌اند.

همچنین مناطق ۵ و ۱۰ تهران بیشترین آگهی‌های املاک مسکونی را به خود اختصاص داده‌اند و پس از آن مناطق ۲ و یک بیشترین سهم را در اختیار دارند.

بهترین محله تهران از نظر رشد قیمت برای سرمایه‌گذاری هم محله امام‌زاده قاسم واقع در منطقه یک تهران است که با رشد ۱۴۴ درصدی قیمت همراه بوده است.

اجاره‌نشین‌ها

براساس گزارش املاک شیپور، منطقه یک گران‌ترین و منطقه ۱۵ تا ۲۰، ارزان‌ترین مناطق مسکونی شهر تهران برای اجاره‌نشین‌ها بوده است. متوسط قیمت اجاره هر متر مربع واحد مسکونی در منطقه یک تهران ۸.۴ میلیون تومان بوده در حالی که این عدد برای منطقه ۱۵ تا ۲۰ حدود ۲.۵ میلیون تومان بوده است.

منطقه ۹ و ۲۰ تهران بیشترین افزایش اجاره‌بها و منطقه ۱۷ و ۱۲ کمترین افزایش اجاره‌بها در سال ۱۴۰۰ را تجربه کرده‌اند. افزایش اجاره‌بها در منطقه ۲۰ با رشد ۱۳۹ درصدی و در منطقه ۹ با رشد ۱۰۷ درصدی همراه بوده در حالی که منطقه ۱۷ رشد ۳۷ درصدی و منطقه ۱۲ هم رشد ۳۹ درصدی را تجربه کرده است.

متوسط اجاره‌بهای املاک مسکونی در مناطق ۲۲گانه شهر تهران
متوسط اجاره‌بهای املاک مسکونی در مناطق ۲۲گانه شهر تهران

املاک اداری تهران

وضعیت خرید و فروش املاک اداری شهر تهران با وضعیت املاک مسکونی کاملا متفاوت است. این آمار نشان می‌دهد متوسط قیمت هر متر مربع ملک اداری در شهر تهران بیش از ۶۶ میلیون تومان (۶۶.۵۰۷.۴۷۰ تومان) است. الهیه با متوسط قیمت هر متر مربع ۱۲۸ میلیون تومان (۱۲۸.۲۲۹.۲۶۳ تومان) گران‌ترین محله برای املاک اداری در شهر تهران است. ارزان‌ترین محله برای املاک اداری در شهر تهران متعلق به افسریه با متوسط قیمت هر متر مربع ۲۲ میلیون تومان (۲۲.۶۶۹.۹۹۱ تومان) است. نکته جالب این که حتی در ارزان‌ترین محله‌های شهر تهران نیز، متوسط قیمت هر متر مربع املاک اداری بیش از ۲.۵ برابر متوسط قیمت هر متر مربع املاک مسکونی است.

بیشترین میزان عرضه ملک اداری در تهران متعلق به محله جردن است.
بیشترین میزان عرضه ملک اداری در تهران متعلق به محله جردن است.

املاک تجاری تهران

وضعیت خرید و فروش املاک تجاری شهر تهران نشان می‌دهد متوسط قیمت هر متر مربع ملک تجاری در شهر تهران بیش از ۱۴۸ میلیون تومان (۱۴۸.۵۷۲.۲۹۳ تومان) است. تجریش با متوسط قیمت هر متر مربع ۳۸۹ میلیون تومان (۳۸۸.۷۹۸.۳۵۵ تومان) گران‌ترین محله برای املاک تجاری در شهر تهران است. ارزان‌ترین محله برای املاک تجاری در شهر تهران متعلق به وردآورد با متوسط قیمت هر متر مربع ۳۳ میلیون تومان (۳۳.۶۷۲.۶۳۹ تومان) است. براساس گزارش املاک شیپور، متوسط قیمت هر متر مربع ملک تجاری بیش از ۲.۲ برابر متوسط قیمت هر متر مربع ملک اداری و بیش از ۴.۵ برابر متوسط قیمت هر متر مربع ملک مسکونی است.

بیشترین میزان عرضه ملک تجاری در تهران متعلق به سعادت‌آباد است.
بیشترین میزان عرضه ملک تجاری در تهران متعلق به سعادت‌آباد است.

املاک مسکونی کشور

اما برخلاف شهر تهران، متوسط قیمت ملک مسکونی در سایر شهر‌های ایران، هر متر مربع ۱۰ میلیون تومان (۱۰.۸۴۰.۰۰۰ تومان) است. گران‌ترین استان ایران از نظر املاک مسکونی برخلاف انتظار، استان هرمزگان با متوسط قیمت هر متر مربع ۲۴ میلیون تومان (۲۴.۴۸۰.۷۶۱ تومان) است. دلیل این امر می‌تواند وضعیت خوب تجاری این استان و همچنین نزدیکی به جزیره‌های ایران از جمله قشم و کیش و راه‌های ارتباط آبی باشد. ارزان‌ترین استان مسکونی ایران غیر از شهر تهران هم سیستان و بلوچستان با متوسط قیمت هر متر مربع ۶ میلیون تومان (۵.۹۲۰.۸۴۴ تومان) است. دلیل این موضوع هم می‌تواند کمبود امکانات رفاهی و نبود توسعه در این استان و همچنین نزدیکی به مرز پاکستان و نگرانی‌های امنیتی از این بابت باشد. بهترین استان از نظر رشد قیمت برای سرمایه‌گذاری هم استان یزد با رشد ۱۱۵ درصدی قیمت هر متر مربع است.

بیشترین میزان عرضه ملک مسکونی در کشور غیر از شهر تهران متعلق به استان البرز است.
بیشترین میزان عرضه ملک مسکونی در کشور غیر از شهر تهران متعلق به استان البرز است.

املاک اداری کشور

گران‌ترین و ارزان‌ترین املاک اداری ایران غیر از شهر تهران متعلق به اصفهان و سمنان است. استان اصفهان با متوسط قیمت هر متر مربع ۳۴ میلیون تومان (۳۳.۷۶۰.۱۴۰ تومان) گران‌ترین املاک اداری ایران را در اختیار دارد و استان سمنان هم با متوسط قیمت هر متر مربع ۱۲ میلیون تومان (۱۱.۹۶۶.۸۶۴ تومان) ارزان‌ترین املاک اداری ایران را به نام خود ثبت کرده است. بهترین استان برای سرمایه‌گذاری روی املاک اداری هم استان آذربایجان غربی است که رشد ۱۲۱ درصدی روی قیمت هر متر مربع ملک اداری را تجربه کرده است.

بیشترین میزان عرضه ملک اداری در کشور غیر از شهر تهران متعلق به استان البرز است.
بیشترین میزان عرضه ملک اداری در کشور غیر از شهر تهران متعلق به استان البرز است.

املاک تجاری کشور

استان سمنان علاوه بر این که ارزان‌ترین املاک اداری ایران غیر از شهر تهران را در اختیار دارد؛ ارزان‌ترین استان از نظر املاک تجاری هم به حساب می‌آید. متوسط قیمت هر متر مربع ملک تجاری در این استان ۲۶ میلیون تومان (۲۶.۵۸۲.۲۵۸ تومان) است. اما گران‌ترین املاک تجاری ایران غیر از استان تهران متعلق استان همدان است. متوسط قیمت هر متر مربع ملک تجاری در این استان ۷۴ میلیون تومان (۷۳.۹۲۵.۱۷۶ تومان) است. بهترین استان برای سرمایه‌گذاری روی املاک تجاری هم استان یزد با رشد خارق‌العاده ۲۱۷ درصدی است.

بیشترین میزان عرضه ملک تجاری در کشور غیر از شهر تهران متعلق به استان البرز است.
بیشترین میزان عرضه ملک تجاری در کشور غیر از شهر تهران متعلق به استان البرز است.

زمین و باغ

اما غیر از املاک تجاری، اداری و مسکونی، زمین و باغ به‌خصوص در شمال کشور طرفداران زیادی دارد و به همین منظور هم آگهی‌های اینترنتی خرید و فروش زمین و باغ در شمال کشور فراوان یافت می‌شود. گزارش شیپور نشان می‌دهد در ۶ ماه نخست سال ۱۴۰۰، گران‌ترین استان از نظر خرید و فروش باغ و زمین با متوسط قیمت هر متر مربع ۵ میلیون تومان (۴.۷۹۳.۶۰۰ تومان) استان مازندران است. عنوان ارزان‌ترین استان هم در خرید و فروش باغ و زمین به استان گلستان می‌رسد که متوسط قیمت در این استان حدود ۲ میلیون تومان (۲.۴۷۲.۱۰۰ تومان) است. بهترین استان از نظر رشد سرمایه‌گذاری هم مازندران با رشد ۹۸ درصدی است.

بیشترین میزان عرضه باغ و زمین در کشور متعلق به استان مازندران است.
بیشترین میزان عرضه باغ و زمین در کشور متعلق به استان مازندران است.

قیمت خرید باغ و زمین در استان‌های مازندران و گلستان در مقایسه با املاک مسکونی، رشد بیشتری را تجربه کرده است؛ درحالی که در استان گیلان، املاک مسکونی نسبت به باغ و زمین، شاهد افزایش قیمت بیشتری بوده است. استان مازندران افزایش قیمت ۹۸ درصدی، استان گیلان افزایش قیمت ۹۴ درصدی و استان گلستان افزایش قیمت ۸۹ درصدی را تجربه کرده است.

آمار جالب توجهی که شیپور منتشر کرده نشان می‌دهد از هر ۳ آگهی باغ و زمین در شمال کشور، یکی را می‌توان را قیمت ۵۰۰ میلیون تومان خریداری کرد.

بازه قیمتی باغ و زمین در شمال کشور
بازه قیمتی باغ و زمین در شمال کشور

وضعیت رشد املاک مسکونی

براساس گزارش املاک شیپور عرضه املاک مسکونی در شهر تهران بیش از ۳۷ درصد (۳۷.۶٪) رشد داشته است. طبق ادعای شیپور، بازار املاک ایران در سال ١٣٩٩ رکود زیادی داشته و در سال ۱۴۰۰ بازار مسکن در حال خروج از رکود مطلق است. میزان رهن و اجازه واحد‌های مسکونی شهر تهران هم رشد ۱۱ درصدی را تجربه کرده‌اند. رشد کمتر رهن و اجاره واحد‌های مسکونی می‌تواند نشان‌دهنده افزایش قیمت اجاره‌ها و تمایل مستجران به تمدید قرارداد با صاحب خانه‌ها باشد. برخلاف تهران، در سایر استان‌های کشور، رشد آگهی‌های رهن و اجازه مسکونی، بیشتر از رشد آگهی‌های خرید و فروش بوده است. آگهی‌های خرید و فروش سایر استان‌ها با رشد ۱۲ درصدی (۱۲.۴٪) همراه بوده در حالی که آگهی‌های رهن و اجاره، رشد ۲۵ درصدی را پشت سر گذاشته است.

وضعیت رشد املاک اداری

طبق این گزارش، خرید و فروش ملک اداری در تهران ۱۵ درصد رشد داشته است. همچنین وضعیت رهن و اجاره املاک اداری در تهران هم با رشد ۱۶ درصدی همراه بوده است. خرید و فروش ملک اداری در سایر استان‌ها هم رشد ۲۲ درصدی (۲۲.۶٪) را پشت سر گذاشته و رهن و اجازه ملک اداری در سایر استان‌ها هم ۵۱ درصد رشد داشته است.

وضعیت رشد املاک تجاری

اما برخلاف دو آمار قبلی، وضعیت رشد املاک تجاری نشان می‌دهد کرونا تاثیر خودش را بر تغییر روند خرید و فروش کالا در کشور گذاشته و با آن که وضعیت بحرانی مرگ و میر ناشی از کرونا در کشور رو به کاهش است و بسیاری از مراکز باز شده و دورکاری‌ها برداشته شده است اما همچنان کسب‌وکار‌ها به فروش آنلاین علاقه دارند.

بر همین اساس خرید و فروش ملک تجاری در تهران با کاهش ۴ درصدی نسبت به ۶ ماه اول سال ۹۹ همراه بوده است. خرید وفروش ملک تجاری در سایر استان‌های کشور هم با کاهش ۶ درصدی (۶.۴٪) همراه بوده است. شیپور در این گزارش اعلام کرده علاوه بر تاثیر همه‌گیری کرونا بر کاهش خرید و فروش ملک تجاری، ممنوعیت ورود برند‌های خارجی به کشور هم باعث شده با بیشتر واحد‌های تجاری متعلق به بانک‌ها، داروخانه‌ها، رستوران‌ها و سوپرمارکت‌ها باشد و تعداد سایر واحد‌های تجاری به حداقل برسد.

بر همین اساس رشد میزان رهن و اجاره واحد‌های تجاری تهران صفر بوده اما در سایر استان‌های کشور ۲۶ درصد رشد داشته است.

کرونا برخلاف تاثیر منفی که در خرید و فروش واحد‌های تجاری داشت، تاثیر مثبتی بر بازار خرید و فروش زمین و باغ گذاشته به‌طوری که خرید و فروش زمین و باغ نسبت به ۶ ماه نخست سال ۹۹ با رشد ۳۳ درصدی (۳۳.۳٪) همراه بوده است.

برای دانلود گزارش املاک شیپور و بررسی وضعیت املاک کشور در سال ۱۴۰۰ روی این متن کلیک کنید.

https://pvst.ir/b7g
امید اعظمیعضو تحریریه

شاید هیچ‌وقت صفت ماجراجو را در توصیف خودم به‌کار نبرده‌ باشم. اما وقتی به مسیری که آمدم نگاه می‌کنم، چیزی جز ماجراجویی نمی‌بینم. از تحصیل در رشته مهندسی نرم‌افزار و یک سال تجربه برنامه‌نویسی گرفته تا تجربه برگزاری استارت‌آپ ویکند بیرجند و سه سال مدیا مانیتورینگ در حوزه روابط‌عمومی و حالا تجربه جدیدی در پیوست و حوزه خبرنگاری. اما برای من ارزشمند‌تر از هر تجربه‌ای، دوستان خوبی بودند که در این مسیر پیدا کردم.

تمام مقالات

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو