skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

رئیس کمیته فناوری اطلاعات مجلس خبر داد:

لایحه زیرساخت شبکه مادر مخابراتی اصلاح می‌شود

بهناز توحیدی نویسنده میهمان

۱۹ آبان ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

نمایندگان عضو کمیته فناوری اطلاعات مجلس لایحه «زیرساخت شبکه مادر مخابراتی» را رد و به دولت پیشنهاد کرده‌اند آن را اصلاح کند.

به گزارش پیوست، خردادماه سال جاری محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات در توییتر اعلام کرد: «پس از سه سال پیگیری دولت لایحه «بازپس‌گیری کانال‌ها، داکت‌ها، حوضچه‌های مخابراتی از مخابرات ایران» را تصویب کرد. با این کار مانع بزرگ توسعه اینترنت خانگی رفع می‌شود.» اکنون مصطفی طاهری، رئیس کمیته فناوری اطلاعات مجلس می‌گوید این لایحه در کمیته فناوری اطلاعات کمیسیون صنایع مجلس رد و به دولت و شرکت مخابرات ایران پیشنهاد شده است آن را اصلاح کنند.

به گفته طاهری پیشنهاد کمیته فناوری اطلاعات مجلس این است در لایحه مخابرات موظف شود با قراردادهای عادلانه و به روز، زیرساخت‌های خود را در اختیار اپراتورهای دیگر بگذارد. دولت و شرکت مخابرات ایران تا دوشنبه هفته آینده (۲۴ آبان) فرصت دارند نظرات خود را به کمیته فناوری اطلاعات ارائه کنند.

براساس این لایحه زیرساخت شبکه مادر مخابراتی از جمله کلیه لوله‌ها و کانال‌های مخابراتی (حوضچه‌ها، داکت‌ها، ساب‌داکت ها و متعلقات مربوط) از زمان قانونی شدن این لایحه، تحت تصرف و اداره شرکت ارتباطات زیرساخت درآمده و شرکت مخابرات موظف است نسبت به تحویل آنها به شرکت زیرساخت اقدام کند؛ اما با تغییر دولت، سرنوشت این لایحه مبهم شد و در مقابل ابراهیم محمودزاده، رئیس هیات مدیره شرکت مخابرات ایران در گفت‌وگو با پیوست این لایحه را تیر خلاصی به رابطه دولت و مخابرات خواند.

رئیس کمیته فناوری اطلاعات مجلس در مورد آخرین وضعیت بررسی این لایحه به پیوست گفت: «لایحه‌ای که دولت پیش به مجلس ارائه داده بود، رد شد. ما قرار است روی این لایحه کار کارشناسی انجام دهیم تا اصلاحاتی روی آن صورت گیرد. در لایحه اولیه پیشنهاد دولت این بود که زیرساخت‌هایی مانند داکت‌ها و کانال‌ها که هم‌اکنون دست مخابرات است، در اختیار شرکت زیرساخت؛ یعنی دولت قرار بگیرد.»

او ادامه داد: «ما در کمیته اعلام کردیم که این موضوع یک دعوای حقوقی است و برای حل آن به قوه قضاییه مراجعه کنند. البته با شرایط فعلی هم مردم ضرر می‌کنند. چون اپراتورها به امکاناتی نیاز دارند تا سرویس خوبی به مردم عرضه کنند، اما مخابرات این امکانات را در اختیار آنها قرار نمی‌دهد.»

براساس گفته‌های طاهری، نمایندگان قصد دارند این لایحه را به این صورت تغییر دهند که مخابرات موظف است با قراردادهای عادلانه و به روز زیرساخت‌های خود را در اختیار اپراتورهای دیگر بگذارد.

او همچنین بیان کرد: «روز گذشته در این مورد جلسه داشتیم و پیشنهاد خود را به دولت و مخابرات ارائه کردیم. خود دولت هم با این اصلاحات موافق است. البته در جلسه مقرر شد دولت و مخابرات و باقی نهادها روی پیشنهاد ما کار کنند و اگر نظر و پیشنهادی دارند تا دوشنبه هفته آتی اعلام کنند. روز دوشنبه این لایحه را در کمیته نهایی خواهیم کرد.»

https://pvst.ir/b3a
بهناز توحیدینویسنده میهمان

  سال ۸۷ به امید تغییرات بسیار در جامعه‌ام رشته علوم ارتباطات شاخه روزنامه‌نگاری را برگزیدم. به صورت پراکنده در همشهری و مجله فرهنگ وسینما می‌نوشتم. اما همواره فکر و ذکر منِ تازه‌کار پیرامون مسائل اجتماعی و سیاسی می‌گذشت. تا اینکه سال ۹۵ وارد پیوست شدم و به واسطه پیوست پا به دنیای بیکران فناوری گذاشتم و عاشقش شدم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو