skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

بیش از 70 هزار اتریوم در به‌روزرسانی جدید این شبکه سوزانده شده است

۳۱ مرداد ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

شبکه اتریوم پس از به‌روزرسانی که در 5 آگوست اجرایی شد، دائما در آتش است و حالا این شبکه به جای پرداخت هزینه تراکنش به ماینر‌ها، آن را از بین می‌برد. تا کنون مجموع اتریوم‌های سوزانده شده به بیش از 71 هزار اتریوم یا 221 میلیون دلار رسیده است.

به گزارش پیوست به نقل از دیکریپت، براساس به‌روزرسانی EIP-1559، اتریومی که پیشتر برای پرداخت هزینه تراکنش‌ها در شبکه اتریوم استفاده می‌شد از این پس نابود می‌شود و این به‌روزرسانی یکی از پنج تغییری است که 5 آگوست در هارد‌فورک لندن اتفاق افتاد.

پیش از EIP-1559، شبکه اتریوم چیزی به اسم توکن‌ سوزی یا سکه سوزی نداشت. اما بسیاری از توکن‌های مبتنی بر اتریوم مثل شیبا اینو (Shiba Inu)، براساس یک سیاست پولی، توکن سوزی را به روند عادی خود تبدیل کرده‌اند.

هزینه تراکنشی که در حال حاضر سوزانده می‌شود پیشتر به ماینر‌های اتریوم پرداخت می‌شد؛ شبکه‌ای نامتمرکز که از کامپیوتر‌های قدرتمند تشکیل شده و شبکه اتریوم را سرپا نگه می‌دارد. اما در حال حاضر ماینر‌ها این هزینه را دریافت نمی‌کنند و هزینه تراکنش‌ها یا گس (Gas) این شبکه سوازنده می‌شود.

این شبکه پیشتر هزینه تراکنش را براساس موازنه عرضه و تقاضا مشخص می‌کرد. با اجرایی شدن EIP-1559، اتریوم یک هزینه ثابت را برای تراکنش‌ها مشخص کرد و این هزینه ثابت پس از اخذ از کاربران سوزانده می‌شود. در حال حاضر یک تراکنش ساده ظرف 3 دقیقه 2.1 دلار هزینه دارد.

برای تراکنش‌های پیچیده‌تر، هزینه تراکنش‌ هم بیشتر است. انتقال یک توکن در بازار توکن‌های بی‌همتا یا NFTها، 8.80 دلار است. اوپن‌سی، بزرگ‌ترین بازار توکن‌های بی‌همتا، بزرگ‌ترین منبع درآمدی شبکه اتریوم نیز محسوب شده و از زمان اجرایی شدن EIP-1559 بیش از 8 هزار 750 اتریوم (بیش از 28 میلیون دلار با توجه به افزایش قیمت این رمزارز) را به عنوان هزینه تراکنش دریافت کرده است. حجم تراکنش‌های بازار اوپن‌سی در چند ماه اخیر اوج گرفته و به بالاترین سطح خود رسیده است.

همچنین تبدیل یا یک سواپ ساده توکن در پروتکل یونی‌سواپ، که یک اپلیکیشن اقتصاد نامتمرکز یا Dapp است، به 20.2 دلار می‌رسد. این پروتکل دومین منبع پردرآمد شبکه اتریوم است و در مجموع 5 هزار 128 اتریوم (16.7 میلیون دلار) را به عنوان هزینه تراکنش دریافت کرده است.

حالا ماینر‌هایی که از هزینه تراکنش‌ها تغذیه می‌‌کردند به کار خود پایان می‌دهند. این شبکه به زودی به مکانیزم اجماع اثبات سهم یا گواه بر سهم گذار می‌کند و درنتیجه دیگر نیازی به میانر‌ها ندارد. پس از اجرایی شدن این مکانیزم، شبکه اتریوم به کسانی وابسته خواهد بود که اتریوم خود را استیک (Stake) یا قفل کرده و به‌عنوان گره‌های تایید کننده تراکنش عمل می‌کنند.

این افراد با قفل کردن اتریوم خود در قرارداد هوشمند اتریوم 2.0، تراکنش‌ها را تایید می‌کنند. این افراد در ازای سرپا نگه داشتن شبکه، اتریوم‌های استخراج شده را به عنوان پاداش دریافت می‌کنند و درواقع همان نقش ماینر‌ها را بدون مصرف انرژی بالا ایفا می‌کنند. براساس اطلاعات شرکت نانسن (Nansen)، که داده‌های بلاکچین را بررسی می‌کند، در حال حاضر مجموع اتریوم‌های Stake شده یا قفل شده در شبکه اتریوم به بیش از 7 میلیون اتریوم یا 22.9 میلیارد دلار سکه رسیده است.

اتریوم‌های قفل شده تا زمان به‌روزرسانی بزرگ این شبکه و گذار کامل به اتریوم 2.0 و تلفیق اتریوم 1.0 با 2.0، از دسترس خارج هستند. توسعه‌دهندگان انتظار دارند که این تلفیق شبکه در اوایل سال 2022 صورت گیرد و کمی پس از این به روزرسانی اتریوم‌های قفل شده آزاد می‌شوند.  

منبع: Decrypt

https://pvst.ir/ar3

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو