skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

رئیس انجمن بلاک‌‌چین:

هنوز فعالیت انجمن بلاک‌چین متوقف است

الهه صالحی الهه صالحی نویسنده میهمان

۱۴ تیر ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

سه هفته پیش در نامه‌ای از سوی وزارت کشور فعالیت انجمن بلاک‌چین متوقف شد. حالا رئیس انجمن بلاک‌چین ایران اعلام می‌کند فعالیت این انجمن به دلیل شکایت پلتفرم اکس‌کوینو که در لیست هشدار این انجمن به عنوان کلاهبردار معرفی شده بود، همچنان متوقف است و وزارت کشور تا پایان این هفته برای بررسی مستندات ارائه شده توسط این انجمن زمان درخواست کرده است.

در اواخر خرداد ماه نامه‌ای برای توقف فعالیت انجمن بلاک‌چین ایران به دستور معاونت مشارکت‌های اجتماعی وزارت کشور منتشر شد. در این نامه با اشاره به اقدامات مغایر اساسنامه و خلاف تعهدات این انجمن و ضرورت رسیدگی به این تخلفات، به این انجمن دستور داده شد تا از تاریخ ابلاغ نامه تمامی فعالیت‌های خود را به طور کامل متوقف کند. حالا پس از گذشت سه هفته، هنوز اطلاع دقیقی از زمان از سر گرفته شدن انجمن بلاک‌چین ایران نیست.

سپهر محمدی، رئیس انجمن بلاک‌چین در این باره با بیان اینکه هنوز تغییری در وضعیت انجمن اتفاق نیفتاده است، در گفت‌وگو با پیوست گفت: «۲۲۰ صفحه مدارکی که وزارت کشور درخواست کرده بود، به این وزارت‌خانه ارسال شده و یکی از برجسته‌ترین مدارکی که ارسال کردیم چرایی صدور لیست هشدار بود. وزارت کشور برای بررسی مستندات ما تا آخر این هفته زمان درخواست کرده است.»

سپهر محمدی، رئیس انجمن بلاک‌چین ایران

او با تاکید براینکه فعالیت این انجمن تعلیق نشده است، توضیح داد: «تفاوت حقوقی تعلیق و توقف بسیار مهم است. وزارت کشور به طور موقت از ما خواسته است که فعالیت خود را متوقف کنیم اما برای تعلیق شدن لازم است که پیش‌تر از آن با نهادهای دولتی ناظر بر کار ما جلساتی برگزار شود، سپس تذکر شفاهی داده شود و اگر تذکرها داده شده پس از یک تا دو ماه رعایت نمی‌شد درخواست تعلیق از سمت دادگاه داده می‌شود.»

رئیس انجمن بلاک‌چین دلیل توقف فعالیت این انجمن را شکایت مجموعه اکس‌کوینو اعلام کرده و گفت: «ما پاسخ آن را داده‌ایم و حالا منتظر نظر وزارت کشور هستیم.»

توکن اکس‌کوین که توسط مجموعه‌ی اکس‌کوینو تولید و ارائه شده است، به نام استیبل کوین به فروش می‌رسد و به گفته مدیران پروژه‌‌اش، قیمت آن همیشه معادل یک فرانک سوییس است و پس از خریداری توسط کاربر به او سود روزانه تعلق می‌گیرد؛ اما برخی از متخصصان معتقداند که منبع سود روزانه‌ای که این توکن به کاربران خود می‌دهد، مشخص نیست و از سویی دیگر این توکن سپیدنامه نداشته و در هیچ پلتفرم دیگری به جز اکس‌کوینو ارائه نمی‌شود و از طرفی دیگر موجودی کاربران به جای بلاک‌چین تنها روی همین پلتفرم مشخص می‌شود.

محمدی در پاسخ به این سوال که شکایت مجموعه اکس‌کوینو تحت چه عنوانی انجام شده است، گفت: «متاسفانه من شکایت را ندیده‌ام. نقل قول‌هایی شنیده‌ام که همگی ادعاهای ناصحیح و سستی است. مثل رقابت انجمن با کسب و کار آنها و فعالیت‌های اقتصادی برخی اعضای هیات مدیره و… را عنوان کرده‌اند.»

انجمن بلاک‌چین ایران اخیرا در سایت خود بخشی جدید به نام لیست هشدار ایجاد کرده بود که در این بخش با هدف جلوگیری از کلاهبرداری و سوءاستفاده افراد سودجو، پروژه‌ها و مجموعه‌های پر خطر را به مردم معرفی می‌کرد.

پروژه‌های معرفی شده در این بخش براساس استقبال و درخواست مردمی، محرز شدن کلاهبرداری کسب‌وکار، پروژه‌های بی‌مجوز،‌ فریب‌کاری و عوام فریبی، اطلاع کارشناسان خبره، پشتوانه مبهم و عدم شفافیت و فناوری ضعیف و… در این لیست قرار می‌گرفتند.

https://pvst.ir/afb
الهه صالحی
الهه صالحینویسنده میهمان

  روزنامه نگاری یعنی رشته‌ای که آن را با جان‌ودل انتخاب کردم، برای من از دانشکده عزیز ارتباطات علامه شروع شد و در همان ماه‌های اول به نگارش یادداشت‌های طنز برای «بی‌قانون» رسید؛ با این حال معتقدم که اولین قدم‌های روزنامه‌نگاری را با کارآموزی برای مجله محبوب دوران نوجوانی‌ام، چلچراغ برداشتم و بعد از مدتی به تحریریه خبرآنلاین و سرویس اجتماعی آن پیوستم؛ در این زمان، علاوه بر خبرآنلاین به صورت پروژه‌ای با چندین رسانه در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی همکاری کردم؛ یکی از این رسانه‌ها هفته‌نامه شنبه بود که مرا با جهان جذاب استارت‌آپ‌ها و فناوری آشنا کرد و در ادامه راه من به پیوست رسید.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو