skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

بیژن عباسی آرند یکی از گزینه‌های احتمالی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در دولت سیزدهم:

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات باید پیشران توسعه اقتصاد دیجیتال باشد

سونیتا سراب‌پور نویسنده میهمان

۹ تیر ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۷ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۱ دی ۱۴۰۰

بحث داغ این روزهای حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، انتخاب وزیر توسط ابراهیم رئیسی، برای وزارتخانه‌ای است که اکنون یکی از مهمترین محورهای توسعه کشور به شمار می‌رود. از همین‌رو در میان صاحب‌نظران و فعالان نام گزینه‌های مختلفی شنیده می‌شود. بیژن عباسی آرند، مدیرعامل اپراتور دوم تلفن‌همراه، ایرانسل نیز در این میان نامش به میان آمده است. او در گفت‌وگو با پیوست تاکید می‌کند چنانچه به عنوان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت سیزدهم انتخاب شود، توسعه زیرساخت‌ها در بخش ثابت و همراه و اصلاح نظام تعرفه‌گذاری در این بخش را جزو اولویت‌های خود قرار می‌دهد. او معتقد است مجموعه این‌کارها زمینه را برای شکل‌گیری کسب‌وکارهای نوین و پیش‌رفتن به سمت تحول دیجیتال فراهم می‌کند.

به گزارش پیوست، بحث تغییرات تعرفه‌ در بخش اینترنت ثابت و همراه از آن بحث‌هایی است که از دولت یازدهم و در زمان صدارت محمود واعظی بر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مطرح است. چه در زمان مدیریت واعظی و چه در ۴ سال اخیر و در زمان مدیریت محمدجواد آذری جهرمی بر این وزارتخانه، این دو وزیر به شدت مخالف تغییرات تعرفه‌‌ای در حوزه ثابت و همراه بوده‌اند. حتی سال گذشته هم که اپراتورهای همراه برخی بسته‌های خود را حذف و قیمت برخی بسته‌های پرمصرف را طبق مصوبه رگولاتوری افزایش دادند، بحث به شکایت رگولاتوری از این اپراتورها در تعزیرات کشید و داستان همین‌جا پایان نیافت و دفتر ریاست جمهوری هم وارد ماجرا شد تا در نهایت بعد از گفت‌وگوهای پشت پرده برخی از این بسته‌های اینترنتی به سبد محصولات اپراتورهای همراه بازگشتند. به جز این تاکنون مدیران اینترنتی در زیر چتر سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور بارها نامه درخواست تعرفه در این حوزه را تسلیم وزارتخانه کرده‌اند و هر بار با پاسخ منفی مواجه شده‌اند.

نظام تعرفه‌گذاری چه در بخش ثابت و چه در بخش همراه نیاز با بازبینی و اصلاح طبق استانداردهای دنیا را دارد
بیژن عباسی آرند، مدیرعامل ایرانسل

حالا بیژن عباسی آرند، مدیرعامل ایرانسل اعلام می‌کند که نظام تعرفه‌گذاری چه در بخش ثابت و چه در بخش همراه نیاز به بازبینی و اصلاح طبق استانداردهای دنیا را دارد. او تاکید می‌کند که زیرساخت‌های شبکه باید توسعه پیدا کند؛ اما این کار نیازمند سرمایه‌ بالایی است که بخشی از آن می‌تواند از درآمد تعرفه‌ها به دست آید.

او در این مورد به پیوست گفت: «اگر نگاهی به فضای فعلی ارتباطات کشور داشته باشید می‌بینید که اینترنت موبایل با آزادسازی که در نسل سوم و چهارم اتفاق افتاد ظرفیت‌های خوبی را در کشور ایجاد کرده است؛ اما متاسفانه در حوزه ثابت به دلیل عدم سرمایه‌گذاری در بخش فیبر و شبکه انتقال نتوانسته‌ایم با رشد قابل توجه‌ای همراه شویم».

عباسی آرند با اشاره به اصلاح نظام تعرفه‌گذاری توضیح می‌دهد: «اگر دولت نظام تعرفه‌گذاری را درست کند و به اپراتورهای ثابت و همراه اجازه دهد که با یک استانداردهای بهتر و با نظام تعرفه گذاری به روز‌تری که در دنیا انجام می‌شود، کسب و کارشان را اداره کنند و دولت تنها نقش نظارتی داشته باشد، از این طریق امکان توسعه زیرساخت‌ها برای اپراتورها فراهم می‌شود.»

او تاکید می‌کند که وزیر آینده باید به سمت اصلاح تعرفه‌ها، واقعی‌سازی تعرفه‌ها و طراحی نظام جدید تعرفه متناسب با مصرف گام بردارد.

در کنار این موضوعات مدیرعامل ایرانسل باور دارد که در دولت جدید بحث اقتصاد دیجیتال و توسعه کسب و کار بر مبنای ظرفیت‌های اقتصاد دیجیتال یکی از موضوعاتی است که باید خیلی جدی به آن توجه کرد و در الویت قرار بگیرد. به باور او طبیعتا کسانی که بخواهند در این حوزه مسئولیت بگیرند باید نگاه جدی و برنامه‌ریزی شده به اقتصاد دیجیتال داشته باشند و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات باید پیشران توسعه اقتصاد دیجیتال در کشور باشد.

آینده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

فاز اول دیتاسنتر ایرانسل در خرداد ۹۹ با حضور رئیس جمهور افتتاح شد.

عباسی آرند در حالی که نامش به عنوان یکی از گزینه‌های نشستن بر صندلی وزارت ارتباطات دولت سیزدهم شنیده می‌شود، اعلام می‌کند اگر او وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت آینده باشد یکی از مهمترین اولویت‌هایی که باید مد نظر قرار بگیرد تمرکز بر توسعه زیرساخت‌ها است تا آنچه مطلوب جامعه است در بخش فناوری ارتباطات و فناوری اطلاعات اتفاق بیفتد.

سال گذشته فاز یک دیتاسنتر ایرانسل با حضور رئیس جمهوری افتتاح شد و حالا عباسی می‌گوید توجه به سرویس‌های ابری، کلان‌داده و مرکز داده به عنوان پیشران‌های اقتصاد دیجیتال از جمله برنامه‌هایی هستند که او مد نظر دارد. همچنین توسعه نسل‌های جدید فناوری مانند 5G موضوعی است که باید کل صنعت و نه فقط بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات به آن توجه داشته باشند بلکه تمامی صنایع باید به سمت نوسازی و به‌روز شدن برای استفاده از این فناوری حرکت کنند، زیرا این فناوری بر کلیه بخش‌های صنعت، کسب‌وکار، اقتصاد و در کل زندگی شهروندان، تاثیرگذار است.

تولد: ۱۳۵۳- یاسوج

تحصیلات: کارشناسی مهندسی الکترونیک از دانشگاه شیراز، کارشناسی ارشد و دکترای مخابرات از دانشگاه تربیت مدرس

سمت فعلی: مدیرعامل ایرانسل

سمت‌های پیشین: مدیرعامل شرکت صاشیراز، قائم مقامی مدیرعامل و عضو هیات مدیره شرکت‌های مختلف فعال در حوزه صنعت الکترونیک، مخابرات و هوافضا

عباسی آرند از زمان نشستن بر صندلی مدیرعاملی ایرانسل، در برنامه‌های خود حمایت از تولید داخل حتی در عرصه سخت‌افزار را نیز اعلام کرده و در این زمینه همکاری‌هایی برای تولید مودم اینترنت و گوشی تلفن همراه انجام شده است. او در این زمینه گفت: «توجه به تحقیق و توسعه و بومی‌سازی تجهیزات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری به منظور تحقق خودکفایی و خوداتکایی در این صنعت باید جزو برنامه‌های اصلی وزارت ارتباطات باشد و در این زمینه استفاده از توان مراکز تحقیقاتی مانند پژوهشکده ICT و پارک‌های علم و فناوری می‌تواند منجر به رشد پایدار شود.»

ارتقا رگولاتوری و تنظیم‌گری حوزه صنعت ICT و برگرداندن این حوزه به ریل تخصصی و دوری از فضاسازی‌های سیاسی نیز یکی دیگر از برنامه‌هایی است که او اعلام می‌کند در صورت وزیر شدن، دنبال خواهد کرد.

راه حل توسعه اینترنت ثابت اصلاح نظام تعرفه‌گذاری د است و در کنار آن همراهی با سهامداران شرکت مخابرات. باید بحث در این زمینه از تقابل و دعوا خارج و به شکل تخصصی به موضوع نگاه شود
بیژن عباسی آرند، مدیرعامل ایرانسل

عباسی معتقد است هرچند در بخش موبایل توسعه خوبی در دولت فعلی و گذشته رخ داده؛ اما هنوز هم در این بخش جا برای کار است و باید به صورت جدی توسعه نسل‌های پنج و حتی شش شبکه تلفن همراه را جز اولویت‌‌ها شمرد. این درحالی است که او تاکید می‌کند که در حوزه ثابت باید کارهای بنیادی‌ و ساختاری برای ایجاد تحولات جدی انجام داد.

در حالی مدیرعامل ایرانسل از حل مشکل اینترنت ثابت در دولت آینده صحبت می‌کند، که در چهار سال گذشته سیاست‌گذاری‌های وزارت ارتباطات برای اپراتورهای ثابت مخصوصا شرکت مخابرات کارساز نبوده و حداقل در چند ماه اخیر جنگ علنی وزارت ارتباطات و مخابرات با یکدیگر توسعه در این بخش را به طور کامل متوقف کرده است.

عباسی آرند در پاسخ به این سوال پیوست که در صورت انتخاب او برای وزارت ICT برنامه‌اش برای خروج از بن‌بست توسعه اینترنت ثابت در کشور چیست گفت: « در قدم اول اصلاح ساختار و پس از آن اصلاح نظام تعرفه‌گذاری در حوزه ثابت و در کنار آن همراهی با سهامداران شرکت مخابرات است. باید بحث در این زمینه از تقابل و دعوا خارج و به شکل تخصصی به موضوع نگاه شود.»

عباسی تاکید می‌کند که در کنار این کار‌ها دولت هم می‌تواند مجموعه حمایت‌هایی را برای اپراتورها در نظر بگیرد برای مثال بخشی از سهم خود از اپراتورها را بخشیده و آنها را مکلف به سرمایه‌گذاری کند.

ایرانسل در سال گذشته ۷ سایت 5G‌ در نقاط مختلف کشور راه‌اندازی کرد.

مدیرعامل ایرانسل تاکید می‌کند اگر خود او وزیر ارتباطات دولت سیزدهم باشد یا هر فرد دیگری، در کنار این اولویت‌ها و انجام‌ آنها باید فضا را برای توسعه اکوسیستم پلتفرمی و رشد کسب‌وکارهای نوینی که خدمات‌ محور هستند فراهم کند تا در نهایت تحول دیجیتال در کشور رقم بخورد. به باور او وقتی از تحول دیجیتال صحبت می‌شود یعنی زیرساخت شبکه باید مبتنی بر مفاهیم اقتصاد دیجیتال و توسعه کسب و کارهای نوین توسعه یابد.

توسعه شبکه ملی اطلاعات، تکمیل دولت الکترونیکی، توسعه حکمرانی در فضای مجازی و توسعه سکوهای داخلی، تکمیل زنجیره فناوری فضایی، توجه به منظومه ماهواره‌ای و کاربردهای ملی آن، تمرکز در دستیابی به زیرسیستم‌های اساسی فناوری فضایی و دستیابی به سطح مناسبی از تحقق برنامه ملی فضایی کشور نیز از دیگر برنامه‌هایی هستند که بیژن عباسی آرند اعلام می‌کند در صورت انتصاب به عنوان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات آینده، دنبال خواهد کرد.

https://pvst.ir/aej
سونیتا سراب‌پورنویسنده میهمان

  سال ۸۵ و با انتخاب رشته‌ دانشگاهی که نقشی در آن نداشتم وارد حوزه روزنامه‌نگاری شدم و حالا عاشق این کارم. ۱۲ سال است که به صورت تخصصی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات کار می‌کنم؛ ۸ سال از این مدت به کار در تحریریه روزنامه‌های دنیای اقتصاد و ایران گذشت و با روزنامه‌های سرمایه، هم‌میهن، همشهری و اعتماد نیز همکاری داشتم. از سال ۹۷ مسیر فعالیتم تغییر کرد و در نهایت رسیدم به تحریریه پیوست.

  تمام مقالات

  یک دیدگاه

  1. ایشون خلف وعده بسیار کرده حتی به کارکنان زیر دستش نظارت ندارد .. بیش از ده ساله قراره یه منطقه که انتن دهی ایرانسل ندارد دکل بزنه ولی کو…بدون مجوز قانونی قیمت بسته ها را چند ماه پیش گران کرد و..و… ولی به حال انکه وزیر بشه

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو