skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

بازگشت فیلمو و نماوا به انجمن صنفی نمایش ویدئویی آنلاین:

«عسگرپور» مدیرعامل اسبق خانه سینما دبیر انجمن VODها شد

سونیتا سراب‌پور نویسنده میهمان

۶ تیر ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

انجمن صنفی شرکت‌های نمایش ویدئوی آنلاین (VODو IPTV)  که در سال‌های گذشته روزهای بی‌خبری را سپری می‌کرد، حالا با دو اتفاق بزرگ به نظر می‌رسد یک پوست‌اندازی تازه را برای این بازار رقم زده است. در اولین اتفاق محمد مهدی عسگر‌پور، مدیرعامل اسبق خانه سینما  به عنوان دبیر جدید این صنف انتخاب شده و در اتفاق مهم دیگر فیلیمو و نماوا به عنوان اصلی‌ترین بازیگران حوزه VOD که فروردین ۹۹ از این صنف کناره‌گیری کرده‌ بودند، دوباره به این انجمن پیوسته‌اند.

به گزارش پیوست، انجمن صنفی شرکت‌های نمایش ویدئوی آنلاین (VOD و IPTV) با آنکه عمر آن به بیش از ۴ سال هم نمی‌رسد؛ اما کمترین خبر را داشته و به دنبال آن حواشی آن بسیار زیاد بوده است.

همین بهار سال گذشته بود که فیلیمو و نماوا به عنوان دو سرویس اصلی نمایش‌ ویدئویی آنلاین از حضور در این انجمن انصراف دادند، آنهم در شرایطی که قرار بود انتخابات این انجمن برگزار شود. این دو سرویس دلیل اصلی انصراف خود از این انجمن را کاهش کارایی این انجمن در پیگیری امور این صنف اعلام کردند و از طرفی، یکی دیگر از دلایل اصلی اعلام رسمی این تصمیم، اطلاع‌رسانی‌های نادرست و انتشار آمار غیر‌واقعی در مورد این صنعت از سوی برخی اعضای این انجمن اعلام شد. آن زمان بسیاری جدایی فیلمیو و نماوا از انجمن صنفی VODها را باعث ایجاد یک دو قطبی در این بازار می‌دانستند.

اما حالا به نظر می‌رسد تیم جدید مدیریتی انجمن صنفی VODها که افراد سرشناسی چون محمد علی یوسفی‌زاده مدیرعامل آسیاتک و تماشاخونه، مهدی داوری مدیرعامل تیوا، مهدی شاملو مدیر تماشا، علی مجیدی مدیرعامل پیشتاز و محمد صراف مدیرعامل فیلم‌نت و رئیس انجمن تشکیل می‌دهند، توانسته‌اند با تغییراتی در انجمن این دو شرکت که سهم عمده بازار VOD را در اختیار دارند را به سر میز مذاکره و بازگشت به انجمن برگردانند. همچنین آنها توانسته‌اند در اقدامی دیگر محمدمهدی عسگرپور، که مدیرعامل اسبق خانه سینما است را به عنوان دبیر این انجمن انتخاب کنند. این انتخاب از آن جهت اهمیت دارد که عسگر‌پور یکی از مدیران باسابقه حوزه سینمایی است و در کارنامه کاری خود دبیری سی و هشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر، معاونت هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، مدیرعاملی بنیاد سینمایی فارابی و قائم مقامی مدیر شبکه ۲ سیما را دارد و علاوه بر این او در مقام کارگردان نیز ۱۳ فیلم و سریال در سینما و تلویزیون ساخته است.

یک پوست‌اندازی تازه

محمد صراف، رئیس انجمن صنفی نمایش ویدئویی آنلاین  با اشاره به تصمیم‌های جدید این صنف از انتخاب محمدمهدی عسگرپور به عنوان دبیر جدید و بازگشت دو پلتفرم فیلیمو و نماوا به فعالیت‌های این صنف ابراز امیدواری می‌کند  که رشد در این صنعت سرعت بیشتری در کشور بگیرد.

محمد صراف با اشاره به جایگاه وی‌اودی‌ها گفت: «رشد فعالیت VODها در سال‌های گذشته و تولید محتوا در نمایش خانگی، باعث شد تا لزوم فعالیت جدی‌تر انجمن صنفی بیش از پیش احساس شود.»

محمدمهدی عسگرپور که به عنوان دبیر جدید انجمن صنفی VODها انتخاب شده یکی از باسابقه‌ترین مدیران سینمایی کشور است.

او با اشاره به تصمیمات جدید هیات مدیره انجمن اعلام کرد: «بر همین اساس در جلسات هیات مدیره تصمیم جدی بر این بود که در عین این که فعالیت انجمن گسترش بیشتری پیدا کند نیاز است که یک دبیر با تجربه برای انجمن انتخاب شود.» به گفته او گزینه‌های زیادی مورد بررسی قرار گرفتند و در نهایت محمدمهدی عسگرپور به دلیل تسلط به فضای پلتفرم‌ها و تولید و همچنین سابقه تهیه کنندگی و همچنین آشنایی کامل با قوانین تولید برای این سمت انتخاب شدند.

رئیس انجمن صنفی VODها با اشاره به تصمیمات دیگر انجمن صنفی گفت: «از دو پلتفرم فیلیمو و نماوا دعوت شد تا در صنف حضور داشته باشند و بر همین اساس با مدیران این پلتفرم‌ها جلساتی داشتیم که آنها نیز استقبال کردند.»

او با اشاره به انصراف این دو پلتفرم در سال گذشته توضیح داد: «حضور این دو پلتفرم در انجمن مغتنم است و به لحاظ قانونی هم مشکلی وجود ندارد، چون دوستان انصراف کتبی نداده بودند.

صراف ابراز امیدواری می‌کند که در سال «تولید؛ پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها» انجمن صنفی بتواند با برقراری ارتباط موثر با رگولاتور خود(ساترا) موانع پیش روی این صنعت بزرگ و نوپا را رفع کند.

 

https://pvst.ir/adl
سونیتا سراب‌پورنویسنده میهمان

  سال ۸۵ و با انتخاب رشته‌ دانشگاهی که نقشی در آن نداشتم وارد حوزه روزنامه‌نگاری شدم و حالا عاشق این کارم. ۱۲ سال است که به صورت تخصصی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات کار می‌کنم؛ ۸ سال از این مدت به کار در تحریریه روزنامه‌های دنیای اقتصاد و ایران گذشت و با روزنامه‌های سرمایه، هم‌میهن، همشهری و اعتماد نیز همکاری داشتم. از سال ۹۷ مسیر فعالیتم تغییر کرد و در نهایت رسیدم به تحریریه پیوست.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو