skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی:

افزایش مالیات اپراتورها موجب افزایش هزینه کاربر و توقف توسعه خواهد شد

سونیتا سراب‌پور نویسنده میهمان

۵ اسفند ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

صبح امروز (۵ اسفند) با خبر تصمیم نمایندگان مجلس برای افزایش ۱۰ درصدی حق‌السهم دولت از اپراتورها در لایحه بودجه سال آینده شروع شد که در نهایت نیز این مصوبه در مجلس به تصویب نمایندگان رسید. به تصویب رسیدن این مصوبه تا کنون واکنش‌های مختلفی از سمت وزیر ارتباطات و معاونان او به دنبال داشته است. دقایقی پیش حسین فلاح جوشقانی، معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در پیام کوتاه تصویری اعلام کرد که اجرای این مصوبه تنها باعث عقب‌ماندگی بخش ارتباطات، محروم شدن مردم و مخصوصا مردم مناطق محروم از خدمات اینترنتی خواهد شد؛ چرا که به باور او برای اجرای این مصوبه اپراتورها راهی جز افزایش تعرفه خود برای توسعه شبکه‌شان را ندارند. فلاح تاکید کرده که اگر اپراتورها اقدام به افزایش تعرفه هم نکنند مجبور به توقف توسعه شبکه خود خواهند شد. این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که ساعاتی پیش نیز مجلسیان در حرکتی دیگر، هم‌زمان با افزایش ۱۰ درصدی مالیات اپراتورها، اجازه افزایش تعرفه اینترنت مصرفی را در لایحه بودجه سال آینده به اپراتورها نداده‌اند.

به گزارش پیوست، صبح امروز وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در تویئتی خواستار مخالفت نمایندگان با مصوبه کمیسیون تلفیق مجلس در مورد افزایش مالیات اپراتورها شده بود. اما در نهایت چندساعت بعد نمایندگان مجلس با این مصوبه موافقت و به افزایش ۱۰ درصدی حق‌السهم دولت از اپراتورها در لایحه بودجه سال آینده رای مثبت دادند. مبالغ حاصل از این درآمد قرار است برای «حمایت از تولید و محتوا و فعالیت‌های فرهنگی و نظارت در فضای مجازی» هزینه شود. وظیفه نظارت بر تولید و محتوای فرهنگی در فضای مجازی نیز بر عهده سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر است که زیر نظر سازمان صداوسیما فعالیت می‌کند.

حسین فلاح جوشقانی بعد از این خبر در توئیتر خود اعلام کرد که با مصوبه امروز مجلس، قیمت اینترنت گران خواهد شد و توسعه در مناطق محروم نیز متوقف می‌شود. حالا بار دیگر او در یک پیام ویدئویی مجددا نسبت به اجرای این مصوبه هشدار داده است. فلاح در این پیام ویدئویی می‌گوید: «این مصوبه‌ای است که مبالغ تسهیم درآمدی که اپراتورا به دولت براساس قراردادهایی که ناشی از پروانه‌هایی که ما برایشان صادر کردیم، آنها را موظف کرده که مالیات پرداختی‌شان به دولت ۱۰ درصد افزایش پیدا کند. این موضوع اثرات بد و غیر قابل جبرانی ابتدا روی بخش و در نهایت روی مصرف‌کننده نهایی خواهد گذاشت.» او ادامه داد: «اپراتورها برای جبران این میزان مبلغ از درآمدشان و واریز آن به خزانه یا باید قیمت بسته خدمات خود را بالا ببرند که این به ضرر کاربران تمام می‌شود؛ آنهم در شرایط کرونایی که اینترنت یکی از سرویس‌های اصلی سبد خانواده‌ها است. البته راه حل دومی هم هست و آن اینکه قیمت بسته‌های بالا نرود و اپراتورها توسعه خود را متوقف کنند.» به باور فلاح هر دو راه در نهایت باعث می‌شود که کاربران نهایی آسیب جدی مخصوصا در مناطق محروم ببینید که در سه سال گذشته ایجاد توسعه در این مناطق با سرعت در حال پیگیری است. فلاح می‌گوید بالا رفتن قیمت اینترنت و حذف شدن آن از سبد خانواده‌های آسیب‌پذیر یعنی دور ماندن بخشی از جامعه از خدمات آنلاین آموزشی، بهداشتی، فرهنگی  و… .

در شرایط این نگرانی مطرح می‌شود که سید محسن دهنوی، عضو کمیسیون تلفیق هم در گفت و گو با پیوست اعلام کرده بود که در پیشنهاد جدید کمیسیون تلفیق، نمایندگان تاکید کردند که دولت، اپراتورها و مخابرات در سال ۱۴۰۰ به هیچ وجه اجازه افزایش تعرفه اینترنت را ندارد.براساس اظهارات او هرکسی که قیمت اینترنت در سال آینده را افزایش دهد «متخلف است.»

بعد از انتشار این خبرها تاکنون تنها همراه اول نسبت به این مصوبه واکنش نشان داده است. مدیرکل ارتباطات همراه اول ساعاتی پیش در توئیتر خود اعلام کرد که افزایش حق‌السهم اپراتورها که امروز در مجلس تصویب شده، شامل حال شرکت ارتباطات سیار ایران نمی‌شود. سید یاسر رایگانی خطاب به سهامداران بورسی همراه اول با استناد به سخنان نائب رئیس مجلس اعلام کرد، حق‌السهم این اپراتور در سال آینده اضافه نخواهد شد. رایگانی در این توییت خود نوشته بود که با توجه به اعلام نائب رئیس مجلس مبنی بر اینکه افزایش ۱۰ درصدی حق‌السهم دولت از اپراتورها، در قراردادهایی که در سال ۱۴۰۰ به پایان می‌رسد اعمال خواهد شد. به باور اون به نظر با توجه به اینکه تاریخ اعتبار پروانه همراه اول ۲۹ تیر ۱۴۰۲ است، همراه اول مشمول مصوبه امروز مجلس نیست. حالا با توجه به این اظهارات همراه اول برخی کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که بسیاری از قراردادهای اپراتوری از مصوبه امروز مجلس، معاف خواهند شد.

http://pvst.ir/9kp
سونیتا سراب‌پورنویسنده میهمان

  سال ۸۵ و با انتخاب رشته‌ دانشگاهی که نقشی در آن نداشتم وارد حوزه روزنامه‌نگاری شدم و حالا عاشق این کارم. ۱۲ سال است که به صورت تخصصی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات کار می‌کنم؛ ۸ سال از این مدت به کار در تحریریه روزنامه‌های دنیای اقتصاد و ایران گذشت و با روزنامه‌های سرمایه، هم‌میهن، همشهری و اعتماد نیز همکاری داشتم. از سال ۹۷ مسیر فعالیتم تغییر کرد و در نهایت رسیدم به تحریریه پیوست.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو