skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

با وجود مخالفت غول‌های تکنولوژی آمریکایی:

اولین قانون دریافت مالیات تبلیغات دیجیتال از شرکت‌های تکنولوژی تصویب شد

۲۵ بهمن ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

ایالت مریلند در آمریکا اواخر هفته گذشته به اولین ایالتی تبدیل شد که قانون مالیات تبلیغات را با هدف نظارت روی درآمد شرکت‌های بزرگی از جمله آمازون، گوگل و فیسبوک تصویب کرد. پیش‌بینی می‌شود با این اتفاق، دیگر ایالت‌ها آمریکا نیز به اجرای این قانون روی بیاورند. به دنبال این اتفاق بسیاری از غول‌های تکنولوژی از جمله اپل، گوگل، مایکروسافت و … نسبت به آن انتقاد کرده وبا انتشار بیانیه‌ای این قانون را یک «تئاتری سیاسی» نامید‌ه‌اند.

به گزارش پیوست، این قانون برای شرکت‌هایی که بیش از ۱۰۰ میلیون دلار درآمد بین‌المللی دارند یک مالیات ۲.۵ درصدی برای پول حاصل از تبلیغات دیجیتال در این ایالت در نظر می‌گیرد؛ این مالیات برای شرکت‌هایی که بیش از ۱۵ میلیارد دلار درآمد دارند تا ۱۰ درصد افزایش می‌یابد و این سطح درآمدی گوگل و فیسبوک را شامل می‌شود. هرچند این قانون توسط فرماندار جمهوری‌خواه مریلند، لری هوگان، وتو شد؛ اما قانون‌گذاران دموکرات این ایالت روز جمعه وتو را لغو کردند.

قانونگذاران می‌گوید که نگرانی درمورد شرکت‌های سیلیکون ولی که قیمت سهامشان در دوران پاندمی سر به فلک کشید افزایش یافته و بسیاری معتقدند که این شرکت‌ها به اندازه‌ای که باید در بحران شریک نیستند. سناتور بیل فرگوسن، از مریلند نیز معتقد است که شرکت‌های تکنولوژی از داده‌های شهروندان مریلند و تبلیغات هدفمند سود می‌کنند و باید هزینه آن را پرداخت کنند.

فرگوسن می‌گوید: «در زمانی که بودجه مریلند به دلیل شیوع ویروس کوئید-19 تحت تاثیر قرار گرفته است و خانواده‌ها و کسب‌وکار‌ّای مریلند با مشکل مواجه شده‌اند، شرکت‌های تکنولوژی باید سهم خود را پرداخت کنند.»

براساس گزارش واشنگتن پست ایالت مریلند انتظار دارد که در سال اول ۲۵۰ میلیون دلار از غول‌های تکنولوژی مالیات دریافت کند. اتحادیه‌های اینترنتی، گروه‌های لابی نماینده گوگل، آمازون، اپل، مایکروسافت و دیگر شرکت‌های تکنولوژی این قانون را «تئاتری سیاسی» نامیده‌ و معتقدند که تبلیغات دیجیتال برای کسب‌وکارهای کوچک حیاطی است. آنها می‌گویند که مالیات در واقع برای کسب و کار‌هایی است که باید هزینه تبلیغات فیسبوک و گوگل را پرداخت کنند.

این گروه لابی کننده در بیانیه‌ای اعلام کرده‌اند: «مریلند حالا افتخار آن را دارد که تنها ایالت با چنین قانون مالیاتی معیوبی باشد، آنهم در یک بحران اقتصاد و در میان پاندمی. حداقل کسب‌وکار‌ها و مشتریان این امید را دارند که دادگاه آخرین نظر را درمورد این موضوع ارائه خواهد کرد.»

صنعت تبلیغات نیز مخالف این قانون است. اتحادیه تبلیغات کشورآمریکا نیز در بیانیه‌ای گفت که این اقدام «بازاری بسیار سمی برای تبلیغات دیجیتال ایجاد می‌کند و باید در دادگاه لغو شود.»

تلاش برای دریافت مالیات پس از آن انجام گرفت که شاهد جریان‌هایی مشابه در اروپا بودیم. منتقدان می‌گویند که ساختار مالیاتی اروپا راه‌های فراری دارد که به غول‌های تکنولوژی اجازه می‌دهد مالیاتی بسیار کم پرداخت کنند یا اصلا مالیات ندهند و سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) در حال برسی برنامه‌ای است که مشکل مالیات غول‌های تکنولوژی در اتحادیه اروپا را رفع کند. با این حال فرانسه در سال ۲۰۱۹ قانون خاص خود را برای مالیات ارائه کرد. اقدامی که در واقع مقابله به مثلی برای تعرفه آمریکا روی کالا‌های فرانسوی محسوب می‌شد. ایالات‌های کنتیکت و ایندیانا در آمریکا نیز پیشنهادات مشابهی را در زمینه دریافت مالیات از شرکت‌های تکنولوژی ارائه کردند و نگرانی‌ها درمورد مالیات تازه بر غول‌های تکنولوژی در حال افزایش است.

منبع: Forbes

http://pvst.ir/9hz

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو