skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

پویش نهال برای تامین تبلت برای ۲۰ هزار دانش‌آموز آغاز به کار کرد

تحریریه پیوست

۱۲ بهمن ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

پویش نهال (نصر همگام الفبای لبخند) توسط سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران و کشور برای تامین ۲۰ هزار تبلت برای دانش‌آموزان نیازمند آغاز شد.

به گزارش پیوست، با شیوع ویروس کرونا و تعطیلی مدارس، بحث آموزش مجازی و تامین ابزارهای آموزشی دانش‌آموزان از جمله تلفن ‌هوشمند و تبلت و ارائه اینترنت رایگان به دانش‌آموزان و معلمان نیز داغ شد. محسن حاجی‌میرزایی، وزیر آموزش و پرورش همچنین اعلام کرده بود بیش از سه میلیون دانش‌آموز در کشور فاقد تجهیزات نوین آموزشی هستند. به همین خاطر برای تامین تبلت و گوشی همراه در کنار دولت، نهادهای خصوصی پویش‌های گوناگونی به راه انداختند.

یکی از پویش‌ها، پویش نهال است که با هدف جمع آوری کمک‌های اعضای سازمان نظام صنفی رایانه‌ای و مردم جهت تامین بیست هزار تبلت برای رفع نیاز دانش‌آموزان نیازمند آغاز به کار کرد. مریم خاوازی، عضو هیات امنای پویش نهال در مورد این پویش و هدف از راه‌اندازی آن به پیوست گفت: «حدود چند ماه پیش خبری منتشر شد مبنی براینکه پسربچه‌ای به خاطر نداشتن تبلت خودکشی کرد. درآن‌زمان اعضای هیات مدیره دور پنجم سازمان نصر بسیار تحت تاثیر این خبر قرار گرفتند و تصمیم گرفتند در این مورد فعالیتی انجام دهند. حتی هرکدام از اعضای هیات مدیره تعدادی تبلت را برای کمک اعلام کردند. سپس تصمیم براین شد تا فعالیت را به کل صنف و سپس کل مردم ایران تسری دهیم.»

او ادامه داد: «تصمیم گرفتیم پویشی در این مورد راه‌اندازی کنیم، پس از مدتی در سازمان نصر تهران و سپس در سازمان نصر کشور هیات امنا تشکیل شد و چند هفته‌ای است که سایت آن را راه‌اندازی کردیم و  تبلیغات پویش نهال را پیش می‌بریم. شعار پویش ۲۰ هزار آرزو،۲۰ هزار تبلت است. یعنی هدف ما این است تا ۲۰ هزار تبلت با ۲۰ هزار سیم‌کارت دیتا را به دست دانش‌آموزان نیازمند سراسر کشور برسانیم.»

به گفته خاوازی براساس جلساتی که با آموزش و پرورش برگزار کردند، ۳ و نیم میلیون دانش آموز نیازمند تبلت هستند و حدود یک و نیم میلیون دانش‌آموز هم به دلیل محدودیت‌هایی که دارند، از موبایل والدین خود بهره می‌برند. او همچنین بیان کرد: «در کل پنج میلیون دانش‌آموز نیازمند تبلت هستند و بیشتر آنها در مناطق محروم و مرزی کشور حضور دارند. قرار است لیست دانش‌آموزان را از آموزش و پرورش دریافت کنیم. در این رابطه همچنین با NGOهایی که در حوزه آموزش و توانمندسازی فعالیت می‌کنند، همکاری آغاز کردیم تا توزیع تبلت‌ها را انجام دهند.»

براساس گفته‌های خاوازی سازمان نصر استان تهران و کشورهم قرار است ناظر کمی و کیفی این کار را به عهده بگیرد و این سازمان خود را موظف می‌داند تا ماهانه گزارش شفافی به مردم و حامیان خود ارائه کند.

خاوازی همچنین بیان کرد: «ما حتی با مجموعه‌ آموزشی قرارداد همکاری منعقد خواهیم کرد. به این صورت دانش آموزان علاوه بر اینکه می‌توانند در شاد سرکلاس‌ها حاضر شوند، به این سامانه آموزشی دسترسی دارند و دانش‌آموزان سطح متوسطه می‌توانند از بهترین معلم‌ها در قالب ویدیو و آفلاین هم بهره‌مند شوند.»

NGOهایی که در حوزه آموزش و توانمندسازی فعالیت می‌کنند، توزیع تبلت‌ها را انجام می‌دهند. سازمان نصر استان تهران و کشورهم قرار است ناظر کمی و کیفی این کار را به عهده بگیرد و ماهانه گزارش شفافی به مردم و حامیان خود ارائه کند.
مریم خاوازی،عضو هیات امنا پویش نهال

به گفته عضو هیات امنا پویش نهال، گروهی از فعالان اجتماعی که سال‌ها در حوزه مدرسه‌سازی و مدرسه یاری فعال بودند، این سامانه آموزشی را راه‌اندازی کردند و این سامانه هم نامی ندارد. او همچنین تاکید کرد تا پایان هفته تفاهم‌نامه این همکاری میان این مجموعه و پویش نهال شکل می‌گیرد.

خاوازی همچنین بیان کرد: «ما تنها تبلت‌ها را تهیه و توزیع نمی‌کنیم بلکه از طریق IMEI تبلت‌ها را رصد می‌کنیم تا دانش آموزان به چه صورت از این تبلت استفاده می‌کنند و چقد آموزش می‌بینند. البته از طریق این سامانه آموزشی هم این رصد امکان‌پذیر است. چون این سامانه از دانش‌آموزان امتحان هم می‌گیرد. این سامانه به ما وضعیت دانش‌آموزان را گزارش می‌دهد. ما گزارش‌ها را دریافت و در اختیار NGOها قرار می‌دهیم تا اگر دانش آموزی مشکلی در درس‌های خود داشت، اقدامات لازم را انجام دهند. سپس NGOها به ما گزارش نهایی می‌دهند.»

او درمورد اینکه تبلت‌ها را به چه صورت تامین می‌کنند، گفت: «تبلت‌ها وارداتی است و اگر تولیدکننده داخلی وجود داشته باشد، از آنها استقبال می‌کنیم. یکی از چالش‌های ما این است که ۲۰ هزار تبلت در ایران وجود ندارد. به همین خاطر باید بخش بخش از شرکت‌های واردکننده تهیه کنیم.»

آنطور که خاوازی اعلام می‌کند تاکنون برای ۲۰۰ عدد تبلت تامین مالی شده و پیش‌بینی شده است تا ۱۰ هزار تبلت برای تهران و ۱۰ هزار تبلت برای کل کشور تهیه شود و در مرحله اول تا پایان اسفندماه کمک‌های مردمی و اعضای نصر را برای تهیه تبلت در تهران جمع‌آوری می‌کند.

عضو هیات امنا پویش نهال امیدوار است که در هیات مدیره دور ششم این پویش به یک NGOها تبدیل شود

او همچنین در مورد چگونگی کمک به این پویش گفت: «شماره حساب در سایت پویش نهال موجود است و مردم می‌توانند کمک‌های خود را واریز کنند. دراین مورد همچنین ویدیو‌هایی منتشر می‌شود که هرکدام از اعضای نصر سه نفر را دعوت کردند. این افراد می‌توانند به صورت مالی و معنوی به این پویش کمک کنند.»

خاوازی در ادامه افزود: «ما همچنین با دیجی‌کالا تفاهم‌نامه همکاری منعقد کردیم. دیجی‌کالا بعد از تولدش قرار است صفحه‌‌‌ای را به پویش نهال اختصاص دهد. مردم می‌توانند از دیجی‌کالا تبلت خریداری و به این پویش هدیه کنند یا دیجی‌کالا کارت هدیه‌هایی طراحی کرده و مردم با خرید کارت هدیه‌ها می‌توانند در این پویش شرکت کنند. به این صورت تبلت‌ها از طریق دیجی کالا یا واردکنندگان دیگر، تامین خواهد شد.»

او همچنین درمورد برنامه آینده این پویش گفت: « امیدواریم این پویش در هیات مدیره دوره ششم به یک NGO تبدیل ‌شود. در این مجموعه در کنار تهیه تبلت، زیرساخت‌های آموزش مجازی در سراسر ایران را هم فراهم ‌کنیم.»

متقاضیان برای پیوست به پویش نهال می‌توانند به این آدرس پویش نهال مراجعه کنند.

 

http://pvst.ir/9fo

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو