skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی در اولویت بودجه ۷۶ درصد شرکت‌های IT قرار گرفت

۲۹ دی ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

شرکت‌ها در سال 2020 استفاده خود از هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی را بیشتر کردند و روی نوآوری‌هایی تمرکز داشتند که به رشد درآمد و کاهش هزینه منتهی شود. سومین تحقیق سالیانه شرکت الگوریتمیا (Algorithmia) که در حوزه یادگیری ماشینی فعال است همراستا با بسیای از دیگر تحقیقات انجام شده در زمینه هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی در سال گذشته نشان داد که جریان‌های تجاری یادگیری ماشینی در سال 2021 به گونه‌ای است که شاهد استفاده گسترده‌تری در حوزه خودکار سازی و تجربه مشتری خواهیم بود. این مطالعه براساس مصاحبه با 403 رهبر تجاری و فعال این حوزه نمونه‌ای تصادفی از سطح بلوغ یادگیری ماشینی در صنعت ارائه می‌دهد. الگوریتمیا تصمیم گرفت تا تحقیق را به شرکت‌هایی که 100 میلیون دلار و بیشتر درآمد دارند محدود کند.

بررسی‌هاس صورت گرفته نشان می‌دهد که 76 درصد از شرکت‌ها در سال 2021، هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی (ML) را اولویت اصلی نوآوری‌های IT قرار می‌دهند. شش شرکت از هر ۱۰ شرکت (64 درصد) می‌گویند که اولویت هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی در دوازده ماه گذشته نسبت به دیگر اولویت‌های IT اهمیت بیشتری پیدا کرده‌اند. تحقیق الگوریتمیا در تابستان گذشته نشان داد که شرکت‌ها سال گذشته روی هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی تمرکز کردند. مدیران اطلاعات ارشد در خدمات مالی و بخش تکنولوژی در مصاحبه‌های سال گذشته اعتقاد داشتند که پاندمی باعث ایجاد یک حس اضطرار برای تکمیل پروژه‌های هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی شد.

از پاسخ دهندگان خواسته شد تا اولویت نوآوری‌های هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی را نسبت به دیگر اولویت‌های IT در سازمان‌ها رده بندی کنند. آنهایی که هوش مصنوعی/یادگیری ماشینی را در اولویت اول یا اولویت‌های بالایی خود قرار داده بودند جزو شرکت‌هایی با اولویت هوش مصنوعی/یادگیری ماشینی قلمداد شدند. درصد کلی این پاسخ دهندگان ابتدا براساس داده‌ها اندازه گیری و سپس به درصدی غیر اعشاری رند شد. جمع این دسته‌ها 100 درصد نخواهد بود زیرا درصد دسته‌ها رند شده است.

طبق همین بررسی 83 درصد از شرکت‌ها بودجه هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی خود را در سال 2020 نسبت به سال گذشته (2019) افزایش دادند. 20 درصد از شرکت‌ها در این دوره بودجه را بیش از 50 درصد افزایش دادند. براساس مطالعه وضعیت جهت‌گیری هوش مصنوعی از صندوق سرمایه‌گذاری MMC، یک از هر۱۰ شرکت از ۱۰ اپلیکیشن هوش مصنوعی یا بیشتر استفاده می‌کنند که چت‌بات‌ها، بیهنه‌سازی پردازش و تحلیل کلاهبرداری بیشترین کاربرد را دارند. گزارش تحقیقی جریان‌های تکنولوژی شرکتی از سوی شرکت نرم‌افزاری نیروی‌فروش (Salesforce) نشان داد که 83 درصد از رهبران IT می‌گویند که هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی در حال تحول مشارکت مشتری است و 69 درصد معتقدند که این تکنولوژی تجارت آنها را متحول می‌کند. جدول زیر تغییر بودجه هوش مصنوعی یادگیری ماشینی بین سال‌های 2018-2019 و 2019-2020 را نشان می‌دهد.

83 درصد از سازمان‌ها بودجه هوش مصنوعی/یادگیری ماشینی خود را نسبت به سال گذشته افزایش داده‌اند.

همچنین تعداد دانشمندان داده بین سالهای 2020 و 2021 هفتاد و شش درصد افزایش یافته و درنتیجه 29 درصد از شرکت‌هایی که مورد مصاحبه قرار گرفتند در حال حاضر بیش از 100 دانشمند داده را در نیروی کار خود دارند. شرکت تکنولوژی برنینگ گلس (Burning Glass) دریافته است که تقاضا برای مهارت‌های هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی تا سال 2025 با نرخ 71 درصدی در حال افزایش است و در حال حاضر 198 هزار و 810 جایگاه شغلی باز برای این مهارت‌ها وجود دارد. پروژه‌های هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی روی رشد درآمدی و البته کاهش سیستم‌های اجرایی تمرکز دارند. افزایش قابل توجه استخدام در این حوزه حاکی از موفقیت پروژه‌های تجاری است که باعث افزایش درآمد و کاهش هزینه اجرایی خواهند شد.

میانگین اتسخدام محققان داده نسبت به سال گذشته 76 درصد افزایش یافته است
  • بهبود تجربه مشتری باعث افزایش درآمد و خودکارسازی باعث کاهش هزینه می‌شود و این دو پرطرفدار ترین زمینه‌های استفاده از هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی در شرکت‌های امروزی هستند. خوب است بدانید که هفت مورد از 20 کاربرد اصلی این تکنولوژی در نیمی از شرکت‌های مورد بررسی در تحقیقات شرکت الگوریتمیا مشتری محور هستند. 46 درصد از شرکت‌ها برای مبارزه با کلاهبرداری از هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی استفاده می‌کنند و این آمار با توجه به افزایش رخنه‌ها امنیتی از جمله حملات سایبری معروف سولار ویند بیشتر می‌شود. مطالعه جدیدی از سوی شرکت مشاوره و خدمات تکنولوژی کپگمینی (Capgemini) در زمینه امنیت سایبری نشان داد که امنیت شبکه، داده و نقطه نهایی سه مورد اصلی استفاده از هوش مصنوعی در امنیت سایبری امروز هستند و پیش‌بینی می شود که تمام این موارد در سال 2021 بودجه بیشتری دریافت کنند.
بیشترین کاربرد هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی در زمینه تجربه مشتری و خودکارسازی فرایند

موارد استفاده هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی که درآمد از مشتری را افزایش ، هزینه‌ها را کاهش و شفافیت مالی را هم افزایش می‌دهدبالاترین اولویت بودجه را در شرکت‌های امروزی دارد. ترکیب بهبود تجربه مشتری، خودکارسازی فرایند‌ها (برای کاهش هزینه) و تولید چشم‌انداز‌های مالی (برای افزایش شفافیت مالی) بهترین ترکیب برای اثبات مفهوم در پروژه هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی است. افزایش موارد استفاده هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی که در تصویر زیر نشان داده شده است را می‌توان برای رفع مشکلات تجاری به سود ملموس شرکت‌ها و بازده سرمایه مثبت تبدیل کرد.

برای تقریبا تمامی موارد استفاده، 50 درصد از سازمان‌ها یا بیشتر در حال افزایش استفاده از هوش مصنوعی/یادگیری ماشینی هستند.

منبع: Forbes

http://pvst.ir/9bz

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو