skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

گزارش فصلی ملک‌رادار نشان می‌دهد:

دیوار و شیپور اصلی‌ترین پلتفرم‌های ثبت آگهی املاک

تحریریه پیوست

۲۴ آذر ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

ملک‌رادار، به عنوان موتور جست‌وجوی ملکی کشور گزارش فصلی خود از آگهی‌های فروش، رهن و اجاره ملکی در تابستان سال ۱۳۹۹ را منتشر کرد. این گزارش نشان می‌دهد که تعداد کل آگهی‌های فروش در مقایسه تابستان ۹۹ با بهار ۹۹ و تابستان ۹۸ در استان‌های مختلف افزایش داشته، ولی تعداد آگهی‌های رهن و اجاره در مقایسه همین بازه‌های زمانی کاهش قابل توجه‌ای داشته است. این گزارش نشان می‌دهد که در مقاسیه با بهار در تابستان روند مهاجرت به حومه شهر‌های بزرگ همچنان ادامه دارد. از سوی دیگر سهم پلتفرم‌های دیوار و شیپور در ثبت آگهی نسبت به دیگر بازیگران این حوزه بیشتر است.

گزارش فصلی ملک‌رادار آگهی‌های ملکی در استان‌های تهران و البرز، منطقه خراسان و سه استان شمالی کشور (گیلان، مازندران و گلستان) را در برمی‌گیرد. ملک‌رادار در گزارش خود اعلام کرده که داده‌های این گزارش با استفاده از میلیون‌ها رکورد ثبت شده در طول ۳ ماه به دست آورده است.

براساس این گزارش تعداد کل آگهی‌های فروش ملکی در استان تهران در این تابستان نسبت به تابستان سال گذشته تنها ۸۲ هزار مورد افزایش داشته و رشد ۴۲/۷ درصدی را نشان می‌دهد. این رشد در استان‌های البرز، خراسان و استان‌های شمالی نیز دیده می‌شود.

میزان آگهی‌های فروش در تمامی استان‌ها نسبت به بهار گذشته و تابستان سال ۹۸ با افزایش قابل توجه‌ای همراه بوده.

اما از آن سو تعداد آگهی‌های رهن و اجاره در استان‌های تهران و البرز، کمتر از تابستان سال گذشته بوده‌ است. رهن و اجاره در تهران نسبت به بهار۹۹  و تابستان سال ۹۸، ۳۹/۵ درصد کاهش داشته است و این میزان در استان البرز نسبت به منفی ۵ درصد بوده است.

تعداد آگهی‌های رهن و اجاره در تابستان در استان‌های تهران و البرز نسبت به تابستان سال گذشته با کاهش قابل توجه‌ای همراه بوده است.

دیوار و شیپور در صدر

از سوی دیگر در فصل تابستان باز هم سایت‌های دیوار و شیپور در مجموع ۹۹ درصد آگهی‌های ملکی را منتشر کرده‌اند. براساس این گزارش به صورت کلی سایت دیوار بیشترین سهم از آگهی‌های ملکی را در اختیار دارد و پس از آن سایت شیپور قرار گرفته است.  سهم دیوار از ثبت آگهی در تهران ۷۰/۶ درصد و شیپور ۲۷/۲ درصد است. میزان ثبت آگهی استان البرز در دیوار هم برابر با ۸۵/۵ درصد و این میزان برای شیپور برابر با ۱۴/۵ درصد است. با وجود فاصله این دو پلتفرم از هم در پایتخت و استان البرز،‌ در استان‌های شمالی ایران، رقابت دیوار و شیپور از دیگر مناطق مورد بررسی، بیشتر است.

دیوار و شیپور رتبه اول و دوم در زمینه ثبت آگهی املاک را به خود اختصاص داده‌اند. این دو پلتفرم در بین سایت‌ها و روزنامه‌های مختلف بیشترین سهم از این بازار را دارند.

در این استان‌ها سهم دیوار ۶۵ درصد و سهم شیپور ۳۵ درصد است. آمار و اطلاعات این گزارش حکایت از این دارد که  شیپور به نسبت فصل بهار امسال، وضعیت خود را در ثبت آگهی بهبود داده و در هر استان یا منطقه در حدود ۱ تا ۲ درصد بیشتر سهم بازار گرفته است. این گزارش نشان می‌دهد که سایت‌ها و روزنامه‌های دیگر مانن آی‌هوم، همشهری، خراسان و … سهم کمی از این بازار دارند.

این گزارش می‌گوید که در تابستان امسال، حومه تهران به تنهایی یک پنجم کل آگهی‌های استان را به خود اختصاص داده است. همچنین استان مازندران با بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار آگهی، به تنهایی با مجموع آگهی‌های منطقه خراسان و استان البرز برابر می‌کند. آمارهای این گزارش بیانگر این است که در استان‌های شمالی،‌ فاصله ۱۰ برابری میان آگهی‌های فروش و اجاره دیده می‌شود. همچنین در شمال ایران، بیشترین آگهی‌های مربوط به املاک با متراژ بیش از ۳۰۰ متر است.

گرانترین و ارزان‌ترین مناطق

ملک‌رادار در بخش دیگری از گزارش خود گران‌ترین و ارزان‌ترین مناطق هر شهر و استان را نیز معرفی کرده است. البته در این بخش از گزارش ملک‌رادار یادآور شده که ادامه ممنوعیت درج قیمت آگهی‌های فروش املاک تهران، باعث شده داده‌های قابل اتکایی در این زمینه وجود نداشته باشد و نمی‌توان تحلیلی از وضعیت آگهی‌های فروش ملک در تهران ارائه داد. با این حال ملک‌رادار می‌گوید برای مشخص کردن گران‌ترین و ارزان‌ترین مناطق هر شهر و استان،‌ متوسط قیمت هر متر مربع در مناطق مختلف هر استان، در آگهی‌های ثبت شده در فصل تابستان، از تقسیم متراژ ملک ثبت شده به قیمت آن به دست آمده است.

براساس گزارش ملک‌رادار در استان البرز مناطق ۱ و ۷ در کرج همچنان گران‌ترین املاک مسکونی، اداری و تجاری را دارند. در مقابل در این استان، حومه کرج (مسکونی) از دیگر مناطق ارزانتر است و منطقه ۳ نیز پس از آن قرار می‌گیرد. در استان‌های دیگر هم مشخص شده که مناطق ۸ و ۱۱ مشهد گران‌ترین املاک اداری و تجاری را دارند و گران‌ترین املاک مسکونی در این استان همچنان در منطقه ۱ قرار دارد. گزارش ملک‌رادار می‌گوید که قیمت املاک اداری و تجاری در شهر بجنورد تقریبا هم‌اندازه منطقه ۱ مشهد است. در این استان نیز در حومه مشهد ارزان‌ترین املاک مسکونی قرار گرفته‌اند.

گران‌ترین املاک اداری و تجاری در استان‌های شمالی نیز مربوط به استان‌های گیلان و مازندارن است که به باور ملک‌رادار این اتفاق می‌تواند به دلیل مسافر‌پذیرتر بودن این استان‌ها باشد. در بخش املاک اداری و تجاری استان گیلان رتبه اول را دارد. در مقابل در بین استان‌های شمالی، در بخش املاک مسکونی، گران‌ترین املاک در استان گلستان قرار دارد.

متن کامل گزارش ملک‌رادار را از طریق لینک زیر بخوانید:

گزارش فصلی آگهی‌های بازار املاک

http://pvst.ir/94w

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو