skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

آیا بلاک‌چین در فرایند تامین جای خواهد گرفت؟

زنجیره بشکه‌ها

۵ اسفند ۱۳۹۸

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۸ مرداد ۱۳۹۹

بلاک‌چین یا فناوری دفتر کل توزیع‌شده به ‌سرعت در حال رشد است و وارد صنایع فناوری و خدمات مالی شده است. آیا زمان آن رسیده که این فناوری در صنعت نفت و گاز مورد استفاده قرار بگیرد؟ آیا این فناوری صرفاً یک هایپ است یا عامل تغییر مهمی خواهد بود؟ آیا به رغم اینکه بلاک‌چین در حال حاضر نقش چندانی در نفت و گاز ندارد، در آینده وضعیت دگرگون خواهد شد؟
درست است که صنعت نفت و گاز با نوآوری‌های فنی در زمینه عملیات چندان بیگانه نیست، در بسیاری از کشورها استفاده از ایجاد شکاف هیدرولیکی (hydraulic fracturing)، لرزه‌نگاری سه‌بعدی و دیگر روندهای استخراج نشان می‌دهد که این صنعت نیز به نوبه خود از فناوری استقبال کرده است. اما مساله این است که نفت و گاز، به طور کلی از فناوری‌های دیجیتالی در زنجیره تامین، تدارکات و بخش‌های مالی کسب و کار استفاده چندانی نکرده است. در ادامه به برخی کاربردهای بلاک‌چین در زنجیره تامین صنعت غول‌پیکر و قدیمی نفت و گاز اشاره می‌کنیم.
شفافیت و انطباق: فناوری بلاک‌چین به دلیل نوع طراحی و ویژگی‌هایش شفافیت بیشتری را برای صنعت فراهم می‌آورد. اطلاعات به ‌اشتراک ‌گذاشته‌شده در بلاک‌چین باعث کاهش اختلاف‌ها در توافقنامه‌های عملیاتی مشترک می‌شود و کنترل لازم را به اشخاص ثالث می‌دهد. از سوی دیگر این فناوری می‌تواند با فراهم آوردن شفافیت لازم و به ‌اشتراک‌گذاری داده‌ها، سازمان را با رگولاتوری و قواعد و دستورالعمل‌ها تطبیق دهد.
تهدیدهای سایبری و امنیتی: سنسورهای هوشمند اطلاعات حیاتی مثل داده‌های مربوط به شرایط عملیات نفتی زیر دریا را به دست می‌دهند و در عین حال ممکن است از آسیب‌ترین بخش‌های شبکه شرکت‌ها باشند. این داده‌ها پتانسیل هک شدن یا دزدیده شدن زیادی دارند، اما این آسیب‌پذیری محدود به این حسگرها نیست و حتی شبکه را در بر می‌گیرد؛ نکته مهم این است که شاید فناوری بیومتریک دسترسی اشخاص را به منابع و داده‌ها بسیار دشوار کند، اما در نهایت سوال این است که داده بیومتریک در کجا ذخیره می‌شود و آیا قابل دسترسی نیست؟ در این نقطه است که بلاک‌چین می‌تواند راه‌حل‌های امن‌تری مثل هویت بیومتریک به شکل رمزنگاری‌شده را ارائه دهد.
قرار داد هوشمند: قراردادها و معاملات در تاریخ صنعت نفت و گاز، موضوع‌‌های پرمناقشه‌ای برای مصالحه بین پیمانکاران، پیمانکاران فرعی و تامین‌کنندگان بوده است. چالش‌های موجود در مدیریت لجستیک منابع، پیگیری هزینه‌ها و مشخص کردن سیاهه اموال به کار دستی زیادی نیاز دارد. اسناد سفارش‌های خرید، دستورات مبنی بر ایجاد تغییر، رسیدها و سایر اسناد مربوط به کسب و کار و داده‌های اموال را می‌توان به صورت رمزنگاری‌شده و با استفاده از بلاک‌چین آرشیو کرد.

منبع: دیلویت
http://pvst.ir/7ix

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو