skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

دو نوع اعتبار مالیاتی می‌تواند برای تامین مالی کسب‌وکارها استفاده شود

۱۱ تیر ۱۴۰۳

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

دبیرکل مجمع تشکل‌های دانش‌بنیان ایران از اجرایی‌شدن اعتبار مالیاتی خبر داد که می‌تواند به عنوان ابزاری برای تامین مالی و حمایت از کسب‌وکارها مورد استفاده قرار گیرد.

به گزارش مجمع تشکل‌های دانش‌بنیان ایران، ماده ۱۱ قانون جهش تولید دانش‌بنیان و مشخصا مفهوم اعتبار مالیاتی در دو قالب اعتبار مالیاتی تحقیق و توسعه (بند ب ماده ۱۱) و اعتبار مالیاتی سرمایه‌گذاری (بند ت ماده ۱۱) می‌تواند به عنوان راهکار مکمل برای تامین مالی و حمایت از کسب‌وکارها تلقی شود. از این‌رو لازم است سازو کار مناسب برای به کارگیری این ابزار توسط بخش‌های مختلف معاونت علمی و فناوری طراحی و پیاده سازی شود. ضمن اینکه آگاهی رسانی به شرکت‌ها و آموزش آنها جهت بهره‌مندی از این اعتبارات موضوع مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

سحر بنکدارپور، دبیرکل مجمع تشکل‌های دانش‌بنیان ایران در رابطه با اهمیت این موضوع، گفت: زمانی‌که قانون جهش تولید دانش‌بنیان تصویب شد برای فعالان حوزه فناوری و اکوسیستم دانش‌بنیان بسیار امیدوارکننده بود. اما در ادامه شرایط آنگونه که انتظار می‌رفت رقم نخورد.

سحر بنکدارپور اظهار کرد: این ماده ناظر به موضوع اعتبار مالیاتی است و ما نگران هستیم در این بخش دچار مشکلات اجرایی شویم. اما در هرحال دستاورد معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری قابل اعتناست و ما هم به‌عنوان بخش خصوصی تا جایی که توانستیم تلاش کردیم که این مهم در مجلس تصویب شود. علاوه بر آن، برای تصویب آیین‌نامه‌ها نیز، پس از رفت و برگشت‌های فراوان در نهایت توانستیم در آیین‌نامه فعلی که اکنون با مفهوم اعتبار مالیاتی اجرایی شده اثرگذار باشیم. به عقیده من، موضوع اعتبار مالیاتی در حوزه سرمایه‌گذاری موضوع منحصربفردی است که در کشور ما اتفاق افتاده است.

بنکدارپور با ابراز امیدواری در مورد استفاده فعالان بخش خصوصی از این امکان، گفت: به هرحال آیین نامه مربوط به آن چندان ساده نیست و به‌راحتی نمی‌توان از آن استفاده کرد. از این رو، ما در بخش‌های مختلف اتاق بازرگانی که شرکت‌های دانش‌بنیان و نوپا را حمایت می‌کنند، تلاشمان بر این است که شرکت‌ها و کسب‌وکارها تا حد ممکن بتوانند از این تسهیلات استفاده کنند. در این راستا اقدام به برگزاری نشست‌ها و کارگاه‌هایی با همکاری معاونت علمی و فناوری و با هدف تشریح مباحثی از قبیل آشنایی با قانون جهش تولید دانش‌بنیان و مواد مربوطه، آشنایی با سرفصل‌های هزینه‌ای مورد قبول ذیل قانون، آشنایی با تعریف تحقیق و توسعه و سرمایه گذاری و مصادیق قابل قبول آن و تشریح فرآیند اجرایی برخورداری از اعتبار مالیاتی تحقیق و توسعه و سرمایه گذاری کرده‌ایم. این اقدامات برای کسب‌وکارها و شرکت‌های متقاضی موثر بوده و امیدواریم بسیاری از چالش‌های کسب‌وکارها در این حوزه رفع شود.

اعتبار مالیاتی ابزار جدیدی است که براساس ماده ۱۱ قانون جهش تولید دانش بنیان از سال ۱۴۰۲ به جعبه ابزارهای سیاستی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری اضافه شده است. دولت در تدوین آیین‌نامه اجرایی قانون جهش تولید دانش‌بنیان، به آیین‌نامه پیشنهادی اتاق بازرگانی توجه ویژه‌ای کرده و در این راستا کمیسیون کسب‌وکارهای نوین و دانش‌بنیان اتاق ایران، مرکز نوآوری و تحول دیجیتال اتاق تهران و مجمع تشکل‌های دانش‌بنیان ایران پیش‌نویس آیین‌نامه‌های مورد نظر بخش خصوصی را با دریافت نظرات تشکل‌های مرتبط تدوین و پس از جمع‌بندی نهایی برای وزارت اقتصاد، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سایر نهادهای مربوطه ارسال کرده‌اند.

https://pvst.ir/i9m

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو