skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر
انتخاب سردبیر

اینترنت شرکت زیرساخت ۳۴ درصد گران شد

میثم قاسمی تحریریه

۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۳

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۳

اینترنتی که شرکت ارتباطات زیرساخت در اختیار اپراتورهای ثابت و همراه قرار می‌دهد ۳۴ درصد نسبت به قبل گران شد.

به گزارش پیوست، مصوبه شماره یک جلسه شماره ۳۵۱ کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی جدول تعرفه پهنای باند اینترنت برای سرعت Mbps ۱۰۰ و بالاتر را تغییر داد که بر اساس آن تعرفه ماهانه پهنای باند به ازای هر مگابیت بر ثانیه نسبت به مصوبه سال ۹۹ این کمیسیون ۳۴ درصد گران شده است. تعرفه اتصال اولیه و واگذاری پورت نیز افزایش یافته است؛ اما این دو مورد تنها یک بار از اپراتورها دریافت شده و شامل سرویس‌های جاری نیز نمی‌شود.

مصوبه اخیر کمیسیون تنظیم مقررات در تاریخ ۱۷ دی‌ماه سال گذشته به تصویب رسیده؛ اما اپراتورها می‌گویند تاکنون به آنها ابلاغ نشده بوده و این در حالی است که شرکت زیرساخت مدعی است اپراتورها باید از تاریخ تصویب این مصوبه، پهنای باند را به قیمت‌های جدید خریداری کنند. همین موضوع منجر به اختلاف میان اپراتورها و شرکت زیرساخت شده است.دی‌ماه سال گذشته اپراتورهای همراه و ثابت اجازه یافتند بسته‌های اینترنتی خود را با ۳۴ درصد افزایش قیمت به فروش برسانند تا بخشی از هزینه‌های دلاری‌شان جبران شود؛ اما اکنون با افزایش قیمت پهنای باند زیرساخت، بخشی از این درآمد صرف خرید پهنای باند خواهد شد.

صورت‌های مالی شرکت ارتباطات زیرساخت نشان می‌دهد این شرکت گرچه همچنان سودده است؛ اما سود آن در پایان سال ۱۴۰۱ و نیمه اول سال ۱۴۰۲ کاهش یافته است.

برخی اپراتورها می‌گویند تاثیر قیمت پهنای باند بر قیمت تمام‌شده اینترنت در اپراتورهای همراه حدود پنج درصد، برای سرویس‌های DSL حدود ۲۵ درصد و برای FTTH بیش از ۵۰ درصد است و به همین دلیل دور جدید افزایش قیمت پهنای باند می‌تواند تاثیر مستقیمی بر سرویس فیبر نوری اپراتورها بگذارد.

https://pvst.ir/hvp
میثم قاسمیتحریریه

  سال ۸۱ رشته مهندسی را رها کردم به شوق روزنامه‌نگاری. از همان سال تاکنون، در حوزه‌های مختلفی مانند سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، گردشگری، ورزشی و... در رسانه‌هایی مانند همشهری، حیات‌نو، توسعه، عصر ارتباط و... کار کرده‌ام. از میانه سال ۹۲ و پس از حدود ۳ سال دوری از حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، به پیوست آمدم و دوباره روزنامه‌نگار این رشته شدم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو