skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

در لایحه جدید ممنوعیت تیک‌تاک، نمایندگان مجلس آمریکا یک سال برای فروش فرصت دادند

۲ اردیبهشت ۱۴۰۳

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

مجلس نمایندگان آمریکا روز شنبه نسخه جدیدی از لایحه ممنوعیت تیک‌تاک را به تصویب رساند که دیگر مشکلات پیشین را نداشته و درنتیجه احتمال معطلی آن در مجلس سنا کمتر است.

به گزارش پیوست، مجله وایرد می‌گوید این لایحه به دولت بایدن اجازه می‌دهد تا در صورت عدم جدایی تیک‌تاک از مالک چینی آن را ممنوع کند. تیک‌تاک برای جدایی از بایت‌دنس تا یک سال زمان دارد. لایحه مشابه قبلی که ماه گذشته به تصویب مجلس رسید شش ماه برای پیدا کردن خریدار آمریکایی در اختیار تیک‌تاک می‌گذاشت.

لایحه پیشین از آنجایی متوقف شد که ماریا کانتول، رئیس کمیته بازرگانی سنا، به چندین مشکل از جمله فرصت کوتاه شرکت برای این تغییرات اشاره کرد.

مایکل مک‌کاول، نماینده جمهوری خواه تگزاس، روز شنبه برای معرفی این لایحه در صحن مجلس گفت: «این اپلیکیشن یک بالن جاسوسی در گوشی‌های آمریکایی‌ها است. اسب تروجان عصر جدید است… که برای نظارت و بهره‌برداری از اطلاعات شخصی آمریکایی‌ها استفاده می‌شود.»

مقابله با تیک‌تاک از حمایت هردو حزب برخوردار است. فرانک پالون، نماینده دموکرات از نیوجرسی،‌ می‌گوید: «متخصصان امنیت ملی آژیر خطر را به صدا در آورده و هشدار می‌دهد که دشمنان خارجی ما از تمام ابزارهای در دسترس از جمله تیم‌تاک، برای جمع‌آوری اطلاعات حساس تمامی آمریکایی‌ها استفاده می‌کنند. این لایحه اقدامی جدی برای جلوگیری از توان دشمنان در جمع‌آوری داده‌های آمریکاییان و استفاده از آن بر علیه ما است.»

گروه‌های آزادی مدنی از جمله فعالانی هستند که علیه ممنوعیت تیک‌تاک با اشاره به نگرانی‌های آزادی بیان فعالیت دارند و باور آنها بر این است که ممنوعیت این پلتفرم در واقع مشکلاتی اصلی جمع‌آوری داده را حل نمی‌کند. بنیاد Electronic Frontier، یکی از گروه‌های خیریه حقوق دیجیتال، می‌نویسد: «تنها راه‌حل این اکوسیستم نافذ این است که جمع‌آوری داده را ممنوع کنیم. در نهایت دشمنان خارجی همچنان می‌توانند داده‌های ما را از شرکت‌های شبکه اجتماعی بگیرند مگر اینکه این شرکت‌ها از جمع‌آوری، حفظ و فروش آن منع شوند، توقف کامل.»

ایلان ماسک، مالک شبکه اجتماعی اکس، هم بر علیه این ممنوعیت صحبت کرد هاست. او طی پستی روز جمعه در شبکه اجتماعی اکس گفت: «به نظر من تیک‌تاک نباید در آمریکا ممنوع شود حتی اگر این ممنوعیت به نفع پلتفرم اکس باشد. چنین اقدامی مغایر با آزادی بیان است. این چیزی نیست که آمریکایی برایش ارزش قائلند.»

با این حال گزینه فروش یا ممنوعیت حتمی است. اقدام تازه نمایندگان به بسته حمایت چند میلیارد دلاری اوکراین، اسرائیل و تایوان متصل شده است.

کانتول، که از لایحه جدید حمایت کرده روز چهارشنبه در بیانیه گخود گفت: «من خیلی خوشحالم که سخنگو جانسون و رهبران مجلس پیشنهاد من را برای فرصت بیشتر به بایت‌دنس و افزایش آن به یک سال گوش دادند. همانطور که پیش از این گفتم باید فرصت شرکت را افزایش داد تا حتما بتواند خریداری برای این معامله پیدا کند. من از این قانون جدید حمایت می‌کنم.»

کنگره سال‌ها است که در تلاش خود برای اجبار فروش تیک‌تاک شکست خورده است. جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها نگران تهدید‌های امنیت ملی این اپلیکیشن برای آمریکا هستند که از نگاه آنها داده‌های حساس کاربران را در اختیار دولت چین می‌گذارد. با این حال کنگره شواهد کمی برای حمایت از این ادعا ارائه کرده است و تیک‌تاک و حامیانش معتقدند که ممنوعیت این اپلیکیشن حقوق آزادی بیان را نقض می‌کند.

https://pvst.ir/hq4

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو