skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

احتمال ممنوعیت تیک‌تاک در آمریکا براساس یک قانون جدید

۱۶ اسفند ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

فایننشال تایمز می‌گوید قانون‌گذارانی از حزب جمهوری‌خواه و دموکرات آمریکا مقرراتی را پیشنهاد کرده‌اند که توزیع تیک‌تاک در فروشگاه‌های اپلیکیشن را مگر در صورتی که شرکت چینی کنترل آن را واگذار کند، ممنوع خواهد کرد. در صورت نهایی شدن این قانون بایت‌دنس، مالک چینی تیک‌تاک، ۱۶۵ روز برای واگذاری تیک‌تاک و جلوگیری از ممنوعیت آن زمان دارد. براساس این قانون رئیس جمهوری ایالات متحده می‌تواند علیه شبکه‌های اجتماعی مستقر یا تحت کنترل چین، روسیه، ایران و کره شمالی اقدام کند.

به گزارش پیوست، شبکه اجتماعی تیک‌تاک از مدت‌ها پیش در ایالات متحده با انتقادات گسترده روبرو است و در دوران ریاست جمهوری ترامپ نیز برای مدتی احتمال ممنوعیت و الزام واگذاری آن به یک شرکت آمریکایی مطرح شد.

حال پیش‌نویس قانونی از مایک گالاگر، رئیس جمهورخواه کمیته چین در مجلس سنای آمریکا و راجا کریشناموتی، همتای دموکرات او با همکاری ۱۷ قانون‌گذار دیگر مجدد احتمال ممنوعیت این شبکه اجتماعی را مطرح کرده‌ است. براساس این قانون شرکت چینی تا ۱۶۵ روز برای واگذاری تیک‌تاک و جلوگیری از ممنوعیت آن زمان دارد.

در حالی احتمال ممنوعیت تیک‌تاک دوباره در مجلس آمریکا مطرح شده است که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا و نامزد دور جدید انتخابات این کشور، مدتی است کارزار انتخاباتی خود در تیک‌تاک را برای جذب رای جوانان کلید زده است. کاخ سفید در گذشته نیز از طرحی حمایت کرده بود که براساس آن وزارت بازرگانی اجازه ممنوع کردن اپلیکیشن‌هایی مثل تیک‌تاک را پیدا می‌کرد. کنگره آمریکا چندی پیش نیز در یک جلسه استنطاق مهم با حضور نماینده تیک‌تاک به مسائل و نگرانی‌های موجود پیرامون این شبکه اجتماعی پرداخت.

قانون جدید فرایندی را ایجاد می‌کند که براساس آن رئیس جمهوری آمریکا می‌تواند علیه اپلیکیشن‌های شبکه اجتماعی تحت کنترل یا در سلطه گروه‌هایی در چین، روسیه، ایران و کره شمالی اقدام کند.

تیک‌تاک در پاسخ به لایه اعلام کرده است: «هرچقدر هم مولفان برای پنهان کردن این موضوع تلاش کنند، این قانون به معنی ممنوعیت کامل تیک‌تاک است. این قانون حقوق متمم اول قانون اساسی ۱۷۰ آمریکایی را نقض و ۵ میلیون کسب‌وکار کوچک را از پلتفرمی که برای رشد و کار‌آفرینی به آن نیاز داشتند محروم می‌کند.»

دولت بایدن و ترامپ هردو تیک‌تاک را تهدیدی برای امنیت ملی خوانده‌اند و یکی از دلایل مهم آن قانونی در چین است که براساس آن شرکت‌های داخلی باید داده‌های خود را در صورت درخواست پکن با دولت به اشتراک بگذارند. برخی از قانون‌گذارن می گویند چین از این پلتفرم برای انتشار اطلاعات وارونه و اخلال در دموکراسی آمریکا استفاده می‌کند.

کریستوفر ری، رئیس FBI، با حضور در مقابل کنگره آمریکا گفت که این شبکه اجتماعی ابزاری است که کنترل نهایی آن در دست دولت چین است و «نگرانی امنیت ملی را فریاد می‌زند.»

پیش از این تلاش‌های مجلس آمریکا به دلیل نگرانی‌هایی در حوزه آزادی بیان به در بسته خورده است اما قانون‌گذاران می‌گویند قانون پیشنهادی جدید به گونه‌ای طراحی شده تا این موانع را پشت سر بگذارد. در صورت نهایی شدن این قانون، ممنوعیتی برای انتشار تیک‌تاک در دیگر بازارها وجود نخواهد داشت و فروشگاه‌ها تنها در بازار ایالات متحده از انتشار این اپلیکیشن منع می‌شوند.

کاخ سفید با استقبال از قانون پیشنهادی، اعلام کرده است که این قانون گام «مهمی» به سمت جلوگیری از تهدید خدمات فناوری برای امنیت داده‌های مردم آمریکا و امنیت ملی ایالات متحده است.

مطالب این پرونده را از اینجا بخوانید

۱۰ درس از استیضاح تیک‌تاک

https://pvst.ir/hf1

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو