skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

قرارداد مایکروسافت با شرکت هوش مصنوعی فرانسوی و رقیب اوپن‌ای‌آی

۸ اسفند ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

فایننشال تایمز می‌گوید سازنده ویندوز یک قرارداد همکاری چند ساله را با میسترال (Mistral)، استارت‌آپ هوش مصنوعی فرانسوی، منعقد کرده است و به این ترتیب، غول آمریکایی برای حرکت به فراتر از اوپن‌ای‌آی در یکی از مهمترین بخش‌های فناوری آماده می‌شود. مایکروسافت همچنین به تازگی از سرمایه‌گذاری ۵.۶ میلیارد دلاری برای توسعه دیتاسنتر‌ در آلمان و اسپانیا خبر داده است.

به گزارش پیوست، برد اسمیت، نایب‌رئیس هیات مدیره مایکروسافت روز دوشنبه از یک «همکاری چندساله» با میسترال فرانسه خبر داد. براساس این همکاری غول آمریکایی به عرضه مدل‌های هوش مصنوعی این استارت‌آپ ۱۰ ماهه کمک می‌کند.

مایکروسافت براساس بخشی از این قرارداد به سرمایه‌گذاری روی میسترال متعهد شده که البته جزئیات این سرمایه‌گذاری هنوز مشخص نیست. از جمله دیگر موارد مهم این همکاری می‌توان به همکاری در بخش تحقیق و توسعه در راستای ساخت اپلیکیشن‌هایی برای دولت‌های اروپا و «استفاده از مدل‌های هوش مصنوعی برای رفع نیاز‌های خاص بخش عمومی» اشاره کرد.

درنتیجه این همکاری، میسترال به دومین شرکتی تبدیل می‌شود که قرار است مدل‌های زبانی خود را در پلتفرم رایانش ابری آژور از مایکروسافت عرضه کند.

آرتور منش، هم‌بنیان‌گذار و مدیرعامل میسترال، گفت: «اعتماد مایکرسوافت به مدل ما گامی به سمت ارائه هوش مصنوعی پیشتاز به همه است.»

مایکروسافت می‌گوید سرمایه‌گذاری کوچکی روی میسترال انجام داده اما سهامی از این شرکت در اختیار ندارد.

مایکروسافت پیش از این حدود ۱۳ میلیارد دلار روی استارت‌آپ اوپن‌ای‌آی در سن‌فرانسیسکو سرمایه‌گذاری کرده است و نهاد‌های رقابتی آمریکا، اتحادیه اروپا و انگلستان در حال حاضر این همکاری را تحت بررسی دارند. اسمیت پیش از این تاکید کرده است که دو شرکت «شرکای بسیار مهمی» هستند اما «مایکروسافت اوپن‌ای‌آی را کنترل نمی‌کند.»

دیگر غول‌های آمریکایی از جمله گوگل و آمازون نیز سرمایه‌گذاری‌های گسترده‌ای در حوزه هوش مصنوعی دارند و از جمله آنها می‌توان به سرمایه‌گذاری این دو شرکت روی آنتروپیک، شرکتی که توسط کارکنان سابق اوپن‌ای‌آی بنا شده، اشاره کرد. تحلیلگران معتقدند که هوش مصنوعی مولد در آینده تحولات عظیمی را در صنایع مختلف جهان رقم می‌زند.

اسمیت می‌گوید: «ما [هوش مصنوعی مولد] را به عنوان بخش نوپایی و جدیدی از اقتصاد می‌دانیم؛ ما از آن با نام اقتصاد هوش مصنوعی یاد می‌کنیم که قرار است کسب‌وکارهای جدید و گروه‌های تجاری تازه‌ای را پدیدار کند.»

ساتیا نادلا، مدیرعامل مایکروسافت، نیز از میسترال به عنوان یکی از نوآوران هوش مصنوعی در پلتفرم رایانش ابری آژور یاد کرده است.

میسترال که به ساخت مدل‌های بزرگ زبانی، مغز متفکر هوش مصنوعی مولد، مشغول است در ماه دسامبر با جذب ۴۰۰ میلیون یورو سرمایه ارزش خود را به بیش از ۲ میلیارد یورو رساند.

مدل‌های این شرکت به صورت «متن‌باز» ارائه می‌شوند که یعنی جزئیات فنی آن در اختیار عمومی قرار می‌گیرد.

با این حال رویکرد اوپن‌ای‌آی، که به تازگی بیش از ۸۰ میلیارد دلار ارزش‌گذاری شد، متفاوت است و کسی به جزئیات فنی مدل‌های این شرکت دسترسی ندارد.

مایکروسافت می‌گوید ۱۶۰۰ مدل هوش مصنوعی روی دیتاسنتر‌های این شرکت فعال هستند که ۱۵۰۰ مورد آن متن‌باز هستند و تنها چند ده شرکت امکان رقابت دارند. علاوه بر همکاری جدید با میسترال، مایکروسافت از ۵.۶ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری روی دیتاسنتر‌های آلمان و اسپانیا خبر داده است.

بخش زیرساخت هوش مصنوعی که در حال حاضر تحت سلطه انویدیا است نیز هدف دیگر مایکروسافت به نظر می‌رسد. این شرکت چندی پیش قراردادی به ارزش ۱۵ میلیارد دلار را با اینتل منعقد کرد که براساس آن اینتل قرار است پردازنده‌های هوش مصنوعی شخصی‌سازی شده‌ای را برای استفاده در دیتاسنترهای مایکروسافت طراحی کند. باید دید که در عمل پردازنده‌های این شرکت توان رقابت با انویدیا را خواهند داشت یا خیر و در حال حاضر سلطه کامل تیم سبز بر بازار هوش مصنوعی باعث شده تا ارزش این شرکت تا بیش از ۲ هزار میلیارد دلار افزایش یابد.

 

https://pvst.ir/hbs

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو