skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اوپن‌ای‌آی ۸۰ میلیارد دلار ارزش‌گذاری شد

۲۸ بهمن ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

 شرکت اوپن‌ای‌آی با انعقاد قراردادی بیش از ۸۰ میلیارد دلار ارزش‌گذاری شده است. با این تفاسیر در کمتر از ۱۰ ماه ارزش بزرگترین استارت‌آپ هوش مصنوعی جهان سه برابر رشد کرده است.

به گزارش پیوست، گزارشی از نیویورک تایمز به نقل از افراد مطلع می‌گوید این شرکت سهام‌های موجود را در یک پیشنهاد tender، که به معنی پیشنهاد خرید سهام در تاریخ و با قیمت معین است، به صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه Thrive Capital به فروش می‌رساند. براساس این قرارداد کارکنان اوپن‌ای‌آی می‌توانند سهام‌های خود را بفروشند.

استارت‌آپ مستقر در سن‌فرانسیسکو حالا براساس این ارزش‌گذاری پس از بایت‌دنس و اسپیس‌اکس، ارزشمند‌ترین استارت‌آپ جهان به حساب می‌آید و در جهان هوش مصنوعی نیز پیشتاز استارت‌آپ‌ها است.

قرارداد‌های متعددی در سیلیکون‌ولی باعث شده‌اند تا سرمایه‌ زیادی به شرکت‌های هوش مصنوعی مولد تزریق شود و انفجار سرمایه‌گذاری را از اوایل سال گذشته میلیادی (۲۰۲۳) مشاهده کردیم. شرکت اوپن‌ای‌آی در اواخر سال ۲۰۲۲ با عرضه ChatGPT توجه جهانیان را به موج جدیدی از ابزارهای هوشمند جلب کرد و این شرکت از آن زمان چت‌بات خود را با مدل زبانی جدید‌تری بروزرسانی کرده است. اوپن‌ای‌آی همچنین روز پنجشنبه از یک مدل مولد جدید به نام سورا (Sora) رونمایی کرد که با استفاده از پرامپت‌های متنی می‌تواند ویدیو‌هایی چشم‌نواز تا سرحد ۶۰ ثانیه تولید کند.

با این حال مهمترین استارت‌آپ هوش مصنوعی جهان سال گذشته را با چالش‌های متعدد به پایان رساند. در ماه نوامبر هیات مدیره شرکت سم آلتمن را از سمت خود اخراج کرد. هیات مدیره اوپن‌ای‌آی شاخه‌ای عام‌المنفعه از این شرکت است که در پلکان قدرت بالاتر از بخش انتفاعی یا سودمحور قرار می‌گیرد و ارزش‌گذاری‌ها مربوط به همین بخش انتفاعی است.

آلتمن نهایتا پس از کمتر از یک هفته پر سروصدا دوباره به سمت قبلی خود بازگشت و این بار شکل و شمایل هیات مدیره نیز به طور کامل متحول شد. در طول پنج روز بسیاری از سرمایه‌گذاری از جمله مایکروسافت و تعداد زیادی از کارکنان برای بازگشت مجدد آلتمن اعمال فشار کردند.

در راستای پایان دادن به تنش‌های سال گذشته، شرکت اوپن‌ای‌آی شرکت حقوقی WilmerHale را برای بررسی اقدامات هیات مدیره و رهبری آلتمن استخدام کرده است. انتظار می‌رود که این شرکت حقوق بررسی‌های خود را اوایل سال جاری به پایان رسانده و گزارش آن را منتشر کند.

اوپن‌ای‌آی سال گذشته نینز قرارداد مشابهی را برای جذب سرمایه به امضا رساند. در آن زمان چندین شرکت سرمایه‌گذاری جسورانه طی یک پیشنهاد tender با خرید سهام این شرکت در قراردادی که ارزش شرکت را به حدود ۲۹ میلیارد دلار می‌رساند موافقت کردند.

به طور کلی اشتیاق سرمایه‌گذاران برای تزریق سرمایه به شرکت‌های هوش مصنوعی غیرقابل انکار است. شرکت آنتروپیک، مهمترین رقیب اوپن‌ای‌آی، تا به اینجای کار حدود ۶ میلیارد دلار از گوگل و آمازون سرمایه دریافت کرده است. استارت‌آپ دیگری به نام Cohere نیز که توسط محققان سابق گوگل راه‌اندازی شد با جذب ۲۷۰ میلیون دلار بیش از ۴۴۰ میلیون دلار ارزش‌گذاری شده و شرکت Inflection AI، شرکت دیگری که توسط یکی از مدیران سابق گوگل بنیان‌گذاری شده هم با جذب ۱.۳ میلیارد دلار سرمایه مجموع ارزش خود را به حدود ۱.۵ میلیارد دلار رسانده است.

 

https://pvst.ir/h91

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو