skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

الگوریتم‌های متا دیگر محتوای سیاسی را ترویج نمی‌کنند؛ ناراحتی روزنامه‌نگاران از سیاست جدید

۲۲ بهمن ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

مالک فیس‌بوک، اینستاگرام و تردز می‌گوید دیگر محتوای سیاسی را به صورت عمومی ترویج نمی‌کند. این شبکه اجتماعی در پستی گفت که مردم می‌گویند تمایل به مشاهده محتوای سیاسی ندارند. با این حال تغییر رویکرد متا باعث شده تا روزنامه‌نگارانی که از اکس به تردز مهاجرت کرده بودند به این اقدام اعتراض کنند.

به گزارش پیوست، به گفته متا این تغییرات با توجه به بازخورد کاربران اعمال شده و مردم نمی‌خواهند محتوای سیاسی زیادی در شبکه‌های اجتماعی مشاهده کنند. با این حال کاربران همچنان محتوای صفحات سیاسی که دنبال می‌کنند را مشاهده خواهند کرد.

براساس این تغییر اینستاگرام و تردز دیگر محتوایی که از نظر متا سیاسی تشخیص داده شود را به صورت الگوریتمی ترویج نمی‌کنند. در فیس‌بوک نیز از الگوریتم‌های هوش مصنوعی برای سیگنال‌های شخصی‌سازی شده مثل پاسخ به پرسش‌هایی استفاده می‌شود که از طریق آن پلتفرم بتواند محتوای معنادار و ارزشمند برای زمان کاربر را تشخیص دهد.

شما می‌توانید علایق خود را در بخش «فید سلایق» (Feed Preferences) تنظیم کنید و همچنین پیشنهادات هوش مصنوعی و شخصی‌سازی شده را نیز محدود کنید. اگر نمی‌خواهید هوش مصنوعی فید شما را شخصی سازی کند، می‌توانید از فیدهایی استفاده کنید که براساس تاریخ محتوا را مرتب می‌کنند.

به طور کلی به نظر می‌رسد که اپلیکیشن‌های تحت مالکیت متا با میلیارد‌ها کاربر از این پس از محتوای سیاسی فاصله می‌گیرند یا حداقل الگوریتم‌های متا دائما چنین محتوایی را ترویج نمی‌کنند. به گفته متا این اقدام با نظر کاربران نیز همخوانی دارد.

متا می‌گوید وضعیت حساب (Status) روی شانس نمایش محتوا به صورت الگوریتمی تاثیرگذار است اما ترویج محتوا در نهایت براساس انتشار محتوای سیاسی در یک حساب کاربری و به تشخیص متا انجام می‌شود و اگر چیزی «سیاسی» تشخیص داده شود مسیر ترویج الگوریتمی‌ آن بسته خواهد شد.

با این حال به گفته بریتنی نگوین از وبسایت کوارتز، تردز و اینستاگرام به کاربران اجازه می‌دهند تا درمورد پیشنهاد محتوای سیاسی از طریق الگوریتم تصمیم‌گیری کنند و البته که این به معنای بسته شدن مسیر محتوای سیاسی از صفحاتی که دنبال می‌کنید نیست و تنها الگوریتم عمومی است که دیگر در صورت عدم تمایل کاربر محتوای سیاسی به او نمایش نمی‌دهد.

غول شبکه اجتماعی می‌گوید اگر کاربری به تشخیص محتوایش به عنوان محتوای سیاسی اعتراض داشت می‌تواند درخواست بازبینی دهد یا پست‌های اخیر خود را اصلاح و مجددا منتشر کند. همچنین برای خروج از ماهیت سیاسی کافی است که فرد دیگر برای مدتی محتوای سیاسی منتشر نکند و دوباره برای پیشنهاد الگوریتمی صلاحیت یابد.

بسیاری از روزنامه‌نگاران و خبرنگاران اما از اقدام جدید متا در جهت محدود کردن محتوای سیاسی اظهار ناخرسندی کرده‌اند. تیلور لورنز، روزنامه‌نگار فناوری و فرهنگی واشنگتن‌پست می‌گوید مشکلش با سیاست جدید متا این است که تقریبا هر محتوایی از جوامع مختلف و حاشیه‌ای به موضوعات سیاسی گره خورده و تقریبا همیشه یک موضوع سیاسی به حساب می‌آید.

لورنز همچنین طی گزارشی در واشنگتن‌پست به نقل از چندین تولیدکننده محتوا می‌گوید به ویژه آنهایی که از اکس و پلتفرم تحت مالکیت ایلان ماسک به تردز فرار کرده بودند و فعالیتی با ماهیت سیاسی و نیمه‌سیاسی دارند احساس می‌کنند دیگر جایی برای فعالیت نخواهند داشت و محتوای‌شان آنطور که باید در اختیار مخاطب قرار نمی‌گیرد.

https://pvst.ir/h7h

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو