skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

متا قابلیت ارسال پیام مستقیم بین فیسبوک و اینستاگرام را حذف می‌کند

۱۴ آذر ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

سخنگوی متا می‌گوید پس از حدود سه سال، قابلیتی که امکان ارسال پیام مستقیم بین کاربران فیسبوک و اینستاگرام را فراهم می‌کرد از پلتفرم‌های متا حذف می‌شود. تاریخ غیرفعال شدن این قابلیت دقیقه مشخص نیست اما پس از غیرفعال شدن مکالمات میان پلتفرمی متوقف شده و تنها امکان مطالعه آنها را خواهید داشت.

به گزارش پیوست به نقل از ورج، سخنگوی متا در بیانیه‌ای حذف این قابلیت را تایید کرد: «چند سال پیش، ما تجربه مسنجر جدیدی را به بخش مکالمات خصوصی اینستاگرام اضافه کردیم که افراد از طریق آن قادر بودند از اینستاگرام به حساب‌های فیسبوک پیام ارسال کرده و با آنها تماس بگیرند و بالعکس، اما از اواسط ماه دسامبر این قابلیت حذف خواهد شد.»

حدود سه سال پیش و در سال ۲۰۲۰ متا این قابلیت را به پلتفرم‌های خود اضافه کرد. آدام موسری، رئیس اینستاگرام، در آن زمان گفت این تغییر به فعالیت بهینه متا کمک می‌کند. در آن زمان بسیاری گمانه‌زنی می‌کردند که متا در تلاش است تا با گره زدن پلتفرم‌های مختلف خود، امکان تجزیه آنها از سوی نهاد‌های رگولاتوری را سخت‌تر کند.

کیسی نیوتون از ورج در آن زمان نوشت: «اگر کمیسیون فدرال تجارت (FTC) بخواهد فیسبوک را به واگذاری واتساپ و اینستاگرام مجبور کند، شرکت برای جلوگیری از آن می‌تواند بگوید که دیگر چیزی به نام واتساپ یا اینستاگرام به صورت جداگانه وجود ندارد. این نام‌ها تنها به رابط‌های گرافیکی مختلف برای کاربر اشاره می‌کنند.»

درنتیجه عجیب نیست که متا همزمان با تصمیم کمیسیون اروپا برای تنظیم‌گری اپلیکیشن مسنجر این شرکت به عنوان یک خدمت مهم پلتفرمی براساس قانون بازارهای دیجیتال (DMA) تصمیم به جداسازی مجدد اینستاگرام و فیسبوک گرفته است.

قانون سخت‌گیرانه  اتحادیه اروپا در حوزه ضد انحصار باعث می‌شود تا متا به اجبار امکان همخوانی مسنجر با دیگر خدمات پیام‌رسان را فراهم کند. با این حال غول شبکه اجتماعی در تلاش است تا رگولاتور‌ها را متقاعد کند که مسنجر یک پلتفرم پیامرسان جداگانه نیست و یکی از قابلیت‌های فیسبوک به حساب می‌آید.

مشخص نیست که ارتباط مسنجر با بخش پیام‌های اینستاگرام تا چه اندازه بر الزام پیروی از DMA تاثیر گذار است اما متا این قابلیت را هیچ زمانی در اختیار کاربران اروپایی قرار نداد.

گزارش‌ها حاکی از آن است که متا در بخش دیگری در تلاش است تا از قرار گرفتن واتساپ در دسته پلتفرم‌های اصلی جلوگیری کند. براساس قانون بازارهای دیجیتال، واتساپ هم اگر در این دسته‌بندی قرار گیرد باید امکان ارتباط با دیگر پیام‌رسان‌ها را فراهم کند.

https://pvst.ir/glm

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو