skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

استارت‌آپ ژاپنی می‌خواهد زباله‌های فضایی را با لیزر نابود کند

۲۶ دی ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

استارت‌آپ EX-Fusion در اوکاسای ژاپن به دنبال کاری به نظر غیرممکن است، این شرکت در تلاش است تا تکه‌های زباله فضایی را با اشعه‌های لیزری که از زمین شلیک می‌شوند نابود کند.

به گزارش پیوست این زباله‌ها که مربوط به باقی‌مانده بدنه ماهواره‌ها و موشک‌های قدیمی هستند و با اینکه تکه‌های کوچکتر آنها در برخوردهای مختلف نابود می‌شود اما حتی قطعات چند میلیمتری این زباله‌ها هم گاها در برخورد با ماهواره و سفینه‌ها مشکل‌ساز شده‌اند.

ارتش ایالات متحده برای جلوگیری از برخورد با این زباله‌‌ها، موارد ۱۰ سانتی‌متری به بالای آنها را شناسایی و ردیابی می‌کند. اما با توجه به افزایش فعالیت‌های فضایی در سراسر جهان، به ردیابی و حذف قطعات کوچک نیاز است و این نیاز همواره رو به افزایش است.

برخی به دنبال حل این مساله با استفاده از ماهواره هستند. برای مثال استارت‌آپ Astroscal Holdings در توکیو خدمتی دارد که براساس آن با یک ماهواره اختصاصی، زباله‌های نسبتا بزرگ فضا را نابود می‌کند.

در جای دیگری از ژاپن، Sky Perfect JSAT با همکاری موسسه تحقیقات دولتی Riken در تلاش است تا ماهواره‌ای مجهز به لیزر طراحی کرده و این زباله‌ها را اشعه لیزر به سمت جو زمین هدایت کرده و نابود کند.

اما در بین تمامی این استارت‌آپ‌ها EX-Fusion رویکرد متفاوتی دارد و می‌خواهد از زمین با فناوری لیزر به نابودی این زباله‌ها بپردازد. این فناوری لیزری در اصل با هدف انرژی هم‌جوشی توسعه یافته است.

شرکت EX-Fusion در ماه اکتبر با انعقاد قراردادی با شرکت استرالیایی EOS Space Systmes، مالک فناوری شناسایی زباله‌های فضایی، پا به این عرصه گذاشت.

EX-Fusion قصد دارد لیزر پرقدرتی را در رصدخانه تحت مالکیت EOS در خارج از کانبرا قرار دهد. در فاز اولیه این طرح، لیزر تنها زباله‌های کمتر از ۱۰ سانتیمتری را دنبال می‌کند. هدف‌گیری زباله‌های بزرگ معمولا با لیزرهای زمینی دشوار است.

اما در فاز دوم این طرح قرار است با تقویت انرژی اشعه‌های شلیک شده، برای حذف زباله از فضا تلاش کنند. روند کار از لحاظ نظری به این صورت است که لیزری در جهت مخالف حرکت زباله به آن شلیک می‌شود و به دلیل کاهش سرعت زباله در مدار زمین، به جو زمین سقوط کرده و می‌سوزد.

این شرکت همچنین در حوزه تولید سیستم‌های سلاح لیزری که برای نابود کردن پهپاد استفاده می‌شوند نیز فعالیت دارد و لیزر‌هایی با گرید متفاوت برای استفاده نظامی عرضه می‌کند.

https://pvst.ir/gyx

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو