skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

استارت‌آپ هوش مصنوعی آنتروپیک به دنبال ارزش‌گذاری بالا نیست

۱۸ دی ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

ساختار مالی عجیبی در آنتروپیک، یکی از مهم‌ترین رقبای اوپن‌ای‌آی، باعث شده تا این شرکت کمتر از ارزش واقعی خود ارزش‌گذاری شود. موضوعی که نشان می‌دهد شرکت‌های بزرگ صنعت راهکار جدیدی را برای ساخت و تامین مالی شرکت‌ها در نظر گرفته‌اند.

به گزارش پیوست، آنتروپیک برای جذب ۷۵۰ میلیون دلار سرمایه مد نظر خود به جای رجوع به سرمایه‌گذاران جدید، سرمایه‌گذاران قبلی از جمله Menlo Ventures را برای حمایت مالی مجاب کرده است.

این شرکت با جذب سرمایه مذکور چیزی حدود ۱۵ تا ۲۰ میلیارد دلار ارزش‌گذاری می‌شود و با وجود اینکه برای یک استارت‌آپ این سطح از ارزش‌گذاری بسیار زیاد به حساب می‌آید اما در جهان هوش مصنوعی و به خصوص پیشتازان صنعت اینگونه نیست.

یکی از دلایل ارزش‌گذاری نسبتا پایین این شرکت شروط سرمایه‌گذاری‌های قبلی است که براساس آن اگر ارزش آنتروپیک به سرحد خاصی برسد، حامیان مالی پیشین قدرت بیشتری پیدا می‌کنند. همین مساله باعث شده تا شرکتی که توسط کارکنان سابق اوپن‌ای‌آی بنیان‌گذاری شده به فکر ارزش‌گذاری‌های نجومی نباشد.

روند جذب سرمایه نیز از نگاه بسیاری از فعالان حوزه تکنولوژی عجیب به نظر می‌رسد و یکی از دلایل آن هم ساختاربندی شرکت‌هایی مثل آنتروپیک و اوپن‌ای‌آی است. علاوه بر سرمایه‌گذاری‌های سنتی، هردو شرکت از حمایت مالی غول‌های ابری مثل مایکروسافت، آمازون و گوگل برخودارند.

بخشی از این حمایت مالی به صورت «اعتبار ابری» یا قرارداد انجام می‌شود. در واقع این غول‌های تکنولوژی در صورتی سرمایه خود را در اختیار شرکتی مثل آنتروپیک می‌گذارند که بخش عمده آن را صرف خرید قدرت رایانش از خودشان کند. به همین دلیل برخی از فعالان صنعتی معتقدند که شرکت‌های ارائه دهنده خدمات ابری بیشتر از آنچه روی کاغذ شاهدش هستیم از غول‌های هوش مصنوعی سهم دارند.

با توجه به مقدار سرمایه کمی که آنتروپیک برای پیشبرد نوآوری جذب خود کرده معتقدند که این شرکت در جذب سرمایه به مشکل خورده است. این در حالی است که ارزش‌گذاری رقیب این شرکت یا همان اوپن‌ای‌آی براساس آخرین گزارش‌ها به حدود ۱۰۰ میلیارد دلار رسیده است. آنتروپیک هم یکی از مهمترین فعالان حوزه هوش مصنوعی است و محققان ارشد این حوزه را در اختیار دارد، البته که از لحاظ روند فروش از اوپن‌ای‌آی عقب‌تر است.

یک موضوع عجیب اینکه شرکت Menlo سرمایه خود را به صورت یک سازوکار ویژه مالی در اختیار آنتروپیک گذاشته و برخی از حامیان سازوکار شرکایی هستند که حتی تمایل به سرمایه‌گذاری مستقیم روی آنتروپیک دارند.

استارت‌آپ‌ها معمولا سرمایه‌گذاری مستقیم را به راهکار ویژه مالی ترجیح می‌دهند اما آنتروپیک از آنجایی با این ساختار موافقت کرده که Menlo یکی از منابع اصلی مشتریان مدل‌های بنیادی این شرکت است.

 

https://pvst.ir/gvz

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو