skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

فناوری

مینا رضایی نویسنده میهمان

بلاک‌چین سولانا چیست؟ ارزهای قابل معامله با این پلتفرم کدام‌اند؟

مینا رضایی
نویسنده میهمان

۶ بهمن ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۷ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۴ بهمن ۱۴۰۲

بلاکچین سولانا چیست؟

سولانا(Solana) پلتفرم مبتنی بر بلاک‌چین است که برنامه‌های قرارداد هوشمند را با سرعت بالا و هزینه مقرون به‌صرفه اجرا می‌‌کند. همچنین این پلتفرم امکان انجام چند تراکنش مختلف را در یک زمان فراهم می‌آورد. الگوریتم مجازی‌سازی Proof Of History موجب افزایش سرعت اجرای تراکنش‌های بلاک‌چین سولانا می‌شود.

به گزارش پیوست، قابلیت مقیاس‌پذیری، توانایی پشتیبانی از قراردادهای هوشمند و امنیت بالا از جمله دیگر ویژگی‌های بلاک‌چین سولانا محسوب می‌شود که بر کارایی آن تاثیر گذاشته است.

ویژگی‌های بلاک‌چین سولانا

بلاک‌چین سولانا (Solana) دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است که آن را از سایر پلتفرم‌های بلاک‌چین متمایز می‌کند. برخی از ویژگی‌های بلاک‌چین سولانا عبارتند از:

۱- سرعت بالا

بلاکچین سولانا قادر است تا بلاک‌های جدید را با سرعت بسیار بالا ایجاد کند. با استفاده از معماری Proof of History، که یک سیستم زمان‌بندی سریع است، سولانا توانایی پردازش همزمان بیش از ۶۵ هزار تراکنش در ثانیه را دارد. این سرعت بالا برای برنامه‌هایی مانند برنامه‌های مالی یا بازی‌های آنلاین مناسب است که نیاز به پردازش سریع دارد.

۲- قابلیت مقیاس‌پذیری

قابلیت مقیاس‌پذیری در بلاک‌چین سولانا به معنای این است که این بلاک‌چین قابلیت افزایش تعداد تراکنش‌ها و فعالیت‌ها را بدون کاهش سرعت و کارایی دارد. به عبارت دیگر، وقتی تعداد کاربران و تراکنش‌ها در بلاک‌چین سولانا افزایش پیدا می کند، این بلاک‌چین قادر است افزایش رخ داده را به صورت موازی و بدون کاهش کارایی پردازش کند.

بسیاری از بلاک‌چین‌ها با مشکلات مقیاس‌پذیری روبه‌رو هستند و با افزایش تعداد کاربران و تراکنش‌ها، کارایی آن‌ها کاهش پیدا می‌کند. اما سولانا می‌تواند با افزایش تراکنش‌ها و فعالیت‌ها سرعت و کارایی خود را حفظ کند.

۳- هزینه کم

سولانا هزینه‌های کمتری را برای انجام تراکنش‌ها در شبکه اعمال می‌کند. با سرعت بالا و کاهش هزینه‌های مربوط به تراکنش‌ها، سولانا برای کاربرانی مناسب است که به هزینه کم و سرعت بالا در انجام تراکنش‌ها نیاز دارد.

۴- توانایی پشتیبانی از قراردادهای هوشمند

قراردادهای هوشمند (Smart Contracts) در واقع برنامه‌های کامپیوتری است که روی بلاک‌چین اجرا می‌شود. این قراردادها می‌تواند تراکنش‌ها را انجام دهد، اطلاعات را ذخیره کند و اقدامات مختلفی را بدون نیاز به واسطه‌های مرکزی انجام دهد.

۵- امنیت

سولانا از الگوریتم Proof of Stake برای تأیید تراکنش‌ها و امنیت شبکه استفاده می‌کند. این الگوریتم باعث کاهش مصرف انرژی در مقایسه با الگوریتم Proof of Work می‌شود و همچنین به کاربران در شبکه امکان کسب سود از طریق نگهداری ارزها را می‌دهد.

چه ارزهایی با بلاک‌چین سولانا قابل معامله است؟

سولانا یک پلتفرم بلاک‌چین با سرعت بالا است که قابلیت اجرای قراردادهای هوشمند را دارد و ارز دیجیتال اصلی آن SOL است.

علاوه بر ارز دیجیتال SOL،  سولانا از توکن‌های دیجیتالی دیگری نیز پشتیبانی می‌کند که برخی از این توکن‌های معروف عبارتند از:

۱- SRM

توکن اصلی صرافی Serum DEX است که از تکنولوژی بلاک‌چین سولانا برای ایجاد یک صرافی غیرمتمرکز و ارائه خدمات مالی متن‌باز استفاده می‌کند. این صرافی امکان معامله انواع دارایی‌های دیجیتالی از جمله توکن‌ها، ارزهای دیجیتال و دیگر ابزارهای مالی را فراهم می‌کند.

SRM از استاندارد SPL (Serum Protocol Token) برای برنامه‌ها و توکن‌های مالی روی بلاک‌چین  استفاده می‌کند.

۲- Raydium

پروتکل Raydium یک Automated Market Maker (AMM) است که از تکنولوژی بلاک‌چین سولانا برای اجرای معاملات استفاده می‌کند.

AMM‌ها مکانیسم‌هایی هستند که به صورت خودکار و بدون نیاز به دارایی‌های معامله دوطرفه، امکان معامله دارایی‌های دیجیتالی را فراهم می‌کند. علاوه‌بر این،‌ معامله مستقیم از طریق ارزهای دیجیتالی نیز امکان‌پذیر است.

بلاکچین سولانا چیست؟

۳- Mango Markets

این پلتفرم از فناوری بلاک‌چین سولانا برای اجرای معاملات استفاده می‌کند و امکانات گسترده‌ای برای معامله در انواع ارزهای دیجیتال و قراردادهای مختلف ارائه می‌دهد.

Mango Markets امکان معامله در قراردادهای آینده، اختیاری، ارزهای دیجیتال و دیگر ابزارهای مالی را فراهم می‌کند. این پلتفرم همچنین امکان اعطای وام و استقراض دارایی‌های دیجیتال را نیز فراهم می‌کند.

با توجه به رشد روزافزون اکوسیستم سولانا، احتمالاً توکن‌های دیگری نیز ایجاد شده‌اند که می‌توانید با آن‌ها در بازار ارزهای دیجیتال معامله کنید.

معرفی کیف‌ پول بلاک‌چین سولانا

جهت ایجاد یک کیف پول (wallet) برای بلاک‌چین سولانا، می‌توانید از یکی از کیف پول‌های معتبر و قابل اعتماد برای این بلاک‌چین استفاده کنید. این کیف پول‌ها معمولاً به شما این امکان را می‌دهد تا ارزهای دیجیتال مختلفی که بر اساس سولانا صادر شده‌ را ذخیره کرد، انتقال داد یا معامله کرد.

برخی از کیف پول‌های معتبر برای بلاکچین سولانا عبارتند از:

۱- Sollet

یک کیف پول دیجیتال وب‌ است که به شما امکان مدیریت ارزهای دیجیتال مبتنی بر بلاک‌چین را می‌دهد. همچنین شما می‌توانید از آن به عنوان یک کیف پول آنلاین هم استفاده کنید.

۲- Phantom

یک کیف پول دیجیتال معتبر برای بلاک‌چین سولانا است که به شما امکان می‌دهد تا ارزهای دیجیتال خود را مدیریت کنید و از آن برای امضای تراکنش‌ها و انتقال‌های امن نیز استفاده کنید.

۳- MathWallet

این کیف پول دیجیتال، چندزبانه است و از ارزهای دیجیتال مختلف از جمله ارزهای مبتنی بر بلاک‌چین سولانا پشتیبانی می‌کند.

نحوه نصب کیف پول بلاک‌چین سولانا

برای ایجاد یک کیف پول برای بلاک‌چین سولانا، شما می‌توانید به وب‌سایت یا اپلیکیشن مربوط به هر یک از این کیف پول‌هایی که در قسمت قبل در مورد آن ها توضیح دادیم، مراجعه کنید و دستورالعمل‌های مربوط به ایجاد کیف پول را دنبال کنید. بعد از ایجاد کیف پول، شما می‌توانید ارزهای دیجیتال مبتنی بر بلاک‌چین  را به آن انتقال دهید و از آن برای معاملات و ذخیره‌سازی استفاده کنید. مراحل ایجاد یک کیف پول سولانا، عبارت است از:

۱- انتخاب کیف پول

ابتدا باید یک کیف پول در شبکه  سولانا را انتخاب کنید. پس از انتخاب کیف پول، باید آن را دانلود و نصب کنید. معمولاً کیف پول‌ها در دسترس است و می‌توانید آن‌ها را از فروشگاه‌های آنلاین معتبر مانند App Store یا Google Play دانلود کنید.

۲- ایجاد حساب کاربری

پس از نصب کیف پول، باید یک حساب کاربری ایجاد کنید. برای ایجاد حساب، ممکن است بخواهید اطلاعات شخصی خود را مانند نام کاربری، رمز عبور و ایمیل وارد کنید.

لازم به ذکر است که کیف پول‌ها برای بلاک‌چین معمولاً از امکانات امنیتی مانند رمزنگاری داده‌ها و امضای چندمرحله‌ای برای تایید تراکنش‌ها استفاده می‌کنند تا امنیت ارزهای دیجیتال کاربران را تضمین کنند.

بلاکچین سولانا چیست؟
بلاکچین سولانا چیست؟

۳- پشتیبانی از شبکه سولانا

پس از ایجاد حساب کاربری، باید مطمئن شوید که کیف پول شما از شبکه سولانا پشتیبانی می‌کند. توجه داشته باشید که از رمز عبور خود باید به خوبی نگهداری کنید و آن را در جای امنی ذخیره کنید چرا که رمزهای عبور، مسئولیت امنیت و دسترسی به ارزهای دیجیتال شما در کیف پول سولانا را برعهده دارند.

ایجاد تراکنش ارزی با بلاک‌چین سولانا

برای انجام تراکنش‌ها با استفاده از بلاک‌چین سولانا، می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

۱- کیف پول(Wallet) ایجاد کنید

ابتدا باید یک کیف پول سولانا ایجاد کنید. کیف پول (Wallet) در بلاک‌چین سولانا یک نرم‌افزار یا دستگاه سخت‌افزاری است که به کاربران امکان می‌دهد تا ارزهای دیجیتال مبتنی بر بلاک‌چین سولانا را ذخیره، مدیریت و انتقال دهند. این کیف پول‌ها معمولاً یک آدرس عمومی (public address) و یک کلید خصوصی (private key) برای هر کاربر ایجاد می‌کند.

۲- ارز دیجیتال SOL را دریافت کنید

برای انجام تراکنش‌ها در شبکه سولانا، باید از ارز دیجیتال SOL برای پرداخت هزینه‌های تراکنش استفاده کنید. می‌توانید SOL را از صرافی‌هایی که پشتیبانی می‌کنند، مانند Binance، Coinbase و KuCoin خریداری کنید.

۳- تراکنش انجام دهید

بعد از این مراحل می‌توانید تراکنش‌های خود را انجام دهید. برای این کار، باید از واسط کاربری یا ابزار توسعه نرم‌افزاری مربوطه استفاده کنید. برخی از واسط‌های کاربری معروف برای انجام تراکنش‌ها در سولانا عبارتند از Sollet.io و Solflare.com که به شما این امکان را می‌دهد تا تراکنش‌ها را ایجاد، امضا و ارسال کنید.

۴- تراکنش را پیگیری کنید

برای پیگیری یک تراکنش در بلاک‌چین، می‌توانید از ابزارهای مختلفی استفاده کنید. یکی از روش‌های پرکاربرد برای پیگیری تراکنش‌ها در بلاکچین سولانا، استفاده از اکسپلور بلاک‌چین است. اکسپلور بلاک‌چین وب‌سایتی است که به شما امکان می‌دهد تراکنش‌ها، بلاک‌ها، آدرس‌ها و سایر جزئیات بلاک‌چین را بررسی کنید.

برای پیگیری یک تراکنش در اکسپلور بلاک‌چین سولانا، شما باید شناسه یا هش تراکنش را داشته باشید. سپس می‌توانید این هش را در اکسپلور وارد کرده و جزئیات تراکنش از جمله وضعیت فعلی تراکنش، تعداد تاییدها و سایر جزئیات مربوط به آن را مشاهده کنید. لازم به ذکر است که Solana Beach و Solscan از بلاک‌چین اکسپلورهای معروف سولانا است.

سخن پایانی

با توجه به ویژگی‌هایی مانند سرعت، قابلیت مقیاس‌پذیری و پشتیبانی از قراردادهای هوشمند، سولانا جذابیت زیادی برای توسعه‌دهندگان و کاربران بلاکچین دارد و در حال حاضر نیز در حال رشد و گسترش است.

منبع: forbes

https://pvst.ir/h27

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو