skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

هلند جواز صادرات ASML به چین را لغو کرد

۱۲ دی ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

شرکت ASML، مهمترین ارائه دهنده ماشین‌آلات تولید چیپ جهان می‌گوید دولت هلند به پیروی از محدودیت‌های آمریکا جواز صادرات این شرکت به چین را فسخ کرده است. ماشین‌آلات ساخت این شرکت برای تولید چیپ‌های مختلف، از ساده‌ترین تا پیشرفته‌ترین، استفاده می‌شوند و همین مساله هلند را به بازیگر مهمی در بازار نیمه‌رسانا تبدیل کرده است.

به گزارش پیوست، رویترز می‌گوید صادرات ASML به چین تجهیزاتی مثل سیستم‌های لیتوگرافی را شامل می‌شود و به گفته شرکت، دولت هلند در سال ۲۰۲۳ بخشی از مجوز صادرات این شرکت به چین، از جمله صادارت سیستم‌های لیتوگرافی را لغو کرده است.

به گفته ASML لغو این مجوز «تعداد کمی از مشتریان چینی» را تحت تاثیر قرار داده است.

سیستم‌های لیتوگرافی با استفاده در ساخت مدار‌های چیپ کاربرد دارند و از طریق لیزر به حک و ساخت آنها کمک می‌کنند. ASML در حال حاضر بزرگترین بازیگر این صنعت است و یکی از فعالان مهمی است که ایالات متحده برای تاثیرگذاری تحریم‌هایش به دنبال اعمال فشار بر آن بود.

تلاش چین برای توسعه صنعت نیمه‌رسانا در سال‌های اخیر باعث شده بود تا این کشور پس از تایوان و کره جنوبی، دو کشوری که میزبان بزرگترین‌ تولید‌کنندگان چیپ جهان هستند، به بزرگترین مشتری ASML تبدیل شود.

تحریم‌های ایالات متحده باعث شد تا چین برای ذخیره تجهیزات خرید‌های بیشتری را از این شرکت انجام دهد به گونه‌ای که در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۳، این کشور با خرید ۴۶ درصد از تمام تولیدات ASML، بزرگترین مشتری این شرکت بود.

با این حال ایالات متحده در سال ۲۰۲۳ قوانینی را به تصویب رساند که براساس آن اگر ماشین‌آلات ساخته ASML اجزای ساخت آمریکا را در خود داشته باشند، این کشور براساس قانون می‌تواند صادرات آن را ممنوع کند.

این موضوع باعث واکنش نمایندگان هلند و فشار بر وزیر بازرگانی این کشور شد. با این حال ASML می‌گوید به قوانین مربوط به هر کشوری که در آن فعالیت دارد پایبند خواهد بود.

https://pvst.ir/guk

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو